بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۸:۰۸ کد : ۹۷۲۳ اخبار
تعداد بازدید:۶۹۳
همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی با حضور دکتر اسماعیل‌آذر، دکتر جواد هروی، مرتضی امیری اسفندقه شاعر برجسته، اکبر نعمتی شاعر و نویسنده، جمعی از مسئولان، اساتید، دانشجویان و کارکنان واحد علوم و تحقیقات در این واحد دانشگاهی برگزار شد.
بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، همایش بزرگداشت حکیم ابوالقاسم فردوسی و پاسداشت زبان فارسی در واحد علوم و تحقیقات با حمایت معاونت فرهنگی و دانشجویی این واحد دانشگاهی و با مشارکت دانشجویان برگزار شد.

دکتر امیر اسماعیل‌آذر در این مراسم گفت: در طول تاریخ، تمدن‌های مختلف، حماسه‌های مختلفی از جمله حماسه سومریان به نام «گیلگمش»، حماسه کهن هندیان به خط سانسکریت را با نام «ماها بهاراتا» و «رامایانا»، حماسه قوم فرانسوی به نام «شانسون دورولان»، حماسه «ایلیاد و ادیسه» قوم یونان و... را در خود جای داده‌اند، اما اکثر شرق‌شناسان از جمله «پوتر»، «سیلوستر دوساسی»، «ادوارد براون»، «برتلس» و دیگران اعتقاد دارند که حماسه ملی ایرانیان، «شاهنامه» برترین حماسه جهان است.

دکتر جواد هروی نیز در این همایش با بیان اینکه اندیشه فردوسی افق تازه‌ای از حیات انسانی را پی‌ریزی کرد، گفت: شاهنامه شاهکاری جهانی و تبلور اندیشه فردوسی است که با توسل بر هویت‌های ایرانی و اخلاقی، یکی از عمیق‌ترین آثار فاخر فرهنگ بشری را خلق کرد.

وی فردوسی را خالق پیوند گذشته باستانی ایران و زمانه حال دانست و افزود: شاهنامه آراسته به زیور دانایی و خردورزی است و به ما می‌آموزد که انسان واقعی در عرصه نیکی و خرد گام برمی‌دارد.

مرتضی امیری اسفندقه به عنوان دیگر سخنران این برنامه گفت: فردوسی تنها به گذشته اختصاص ندارد، بلکه حال و آینده را نیز دارد. فردوسی از مشاهیر بزرگی است که اگر نبود، امروز زبان فارسی وجود نداشت.

این مراسم با برنامه‌های متنوعی نظیر برگزاری مسابقه نقاشی ویژه کودکان، شاهنامه‌خوانی، موسیقی و... همراه بود.

حجت‌الاسلام والمسلمین حجت‌اله ذاکر معاون فرهنگی و دانشجویی و دکتر سینا فروزش رئیس دانشکده ادبیات، علوم انسانی و اجتماعی و دکتر محمد قهدریجانی مدیرکل امور فرهنگی واحد علوم و تحقیقات در این آئین حضور داشتند.


( ۱ )