دکتر فرهاد رهبر در شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات مطرح کرد:

از روند سنتی راه‌اندازی رشته خارج شویم / تاکید بر طراحی رشته‌های دانشگاهی بر اساس آمایش سرزمینی و نیازمحوری

۲۵ اردیبهشت ۱۳۹۷ | ۱۳:۳۳ کد : ۹۷۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۵۵۱
رئیس واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با تاکید بر طراحی رشته‌های دانشگاهی بر اساس آمایش سرزمینی و نیازهای شغلی کشور، گفت: نیاز بازار به عنوان اولین اولویت برای راه‌اندازی رشته‌ها در نظر گرفته شود.
از روند سنتی راه‌اندازی رشته خارج شویم / تاکید بر طراحی رشته‌های دانشگاهی بر اساس آمایش سرزمینی و نیازمحوری

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر فرهاد رهبر در جلسه شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات که با حضور معاونان، روسای دانشکده‌ها و مدیران کل این واحد دانشگاهی برگزار شد، افزود: لازم است برای طراحی و راه‌اندازی رشته‌ها، مزیت‌هایی که در مناطق مختلف کشور وجود دارد شناسایی شود و بر اساس آن در تعامل و تفاهم با واحدها یا دانشگاه‌های فعال در آن مناطق، برای تربیت نیروی متخصص برنامه‌ریزی صورت گیرد.

وی خاطرنشان کرد: در صورتی که از روند سنتی راه‌اندازی رشته خارج شده و به صورت نیازمحور و بر اساس نیاز بازار به راه‌اندازی رشته و پذیرش دانشجو بپردازیم، دیگر دانشجویان در زمان فارغ‌التحصیلی با بحران اشتغال مواجه نمی‌شوند.
دکتر رهبر با نقد دیدگاهی که تمرکز بر افزایش بدون نیازسنجی تربیت دانشجوی دکتری را مایه افتخار برای آموزش عالی می‌داند، تصریح کرد: ایجاد تحول جدی، نیازمند تغییر استراتژی و راهبردهاست. امروز در دنیا فارغ‌التحصیلان دوره‌های حرفه‌ای، بهتر و راحت‌تر شغل پیدا می‌کنند.
دکتر فرهاد رهبر در بخش دیگر این نشست با تشریح وضعیت هرم هیات علمی واحد علوم و تحقیقات، اظهار کرد: در واحد علوم و تحقیقات این شایستگی و توان وجود دارد که اعضای هیات علمی بتوانند ارتقا پیدا کنند.
وی در بخش دیگر سخنانش با تاکید بر اینکه «از واحد علوم و تحقیقات انتظار می‌رود روش‌های نو برای تولید شناسایی کند و برای آن برنامه گسترش داشته باشد»، به دانشکده مدیریت و اقتصاد واحد علوم و تحقیقات مأموریت داد تا محتواها و دوره‌های آموزشی طرح‌نویسی اقتصادی را برای اعضای هیات علمی طراحی کند.
دکتر فرهاد رهبر خاطرنشان کرد: اگر اعضای هیات علمی فرا بگیرند که چطور وارد کسب و کار شوند، دانشگاه می‌تواند در ریل درآمدزایی قرار گیرد. فقط استادی می‌تواند به دانشجویانش آموزش چگونگی ورود به فضای کسب و کار را بدهد که خودش در این زمینه دانش و آگاهی داشته باشد.
در پی انتخاب واحد علوم و تحقیقات به عنوان واحد پشتیبان واحد امارات دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر واثقی رئیس این واحد دانشگاهی نیز با حضور در جلسه شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات، ابراز امیدواری کرد واحد امارات به استانداردهای لازم برای یک واحد بین‌الملل دست پیدا کند.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این باره یادآور شد: واحد علوم و تحقیقات، پشتیبان واحد امارات است اما سیاستگذار نیست. انتظار می‌رود واحد امارات به عنوان یک واحد بین‌الملل به سمتی برود که به نسبت مشخصی، دانشجوی ایرانی و خارجی داشته باشد.
دکتر قاسم عموعابدینی، قائم‌مقام واحد علوم و تحقیقات نیز با بیان اینکه دکتر واثقی به دنبال کیفی‌سازی در واحد امارات است، گفت: واحد علوم و تحقیقات به عنوان معین واحد امارات باید کمک کند تا کیفیت و استانداردهای لازم در این واحد بین‌الملل شکل بگیرد.
قائم‌مقام واحد علوم و تحقیقات همچنین از تشکیل کمیته شهر هوشمند در واحد علوم و تحقیقات خبر داد و گفت: انتظار این است که در واحد علوم و تحقیقات به عنوان یک شهر علم، مسیر به سمت هوشمندسازی فعالیت‌ها برود.
بر طبق این گزارش، در این نشست شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی، در ابتدا رئیس دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی به ارائه برنامه‌های این دانشکده جهت ارائه خدمات، مسئله‌محوری و رفع مشکلات جامعه پرداخت که در این زمینه به برگزاری کارگاه‌ها و دوره‌های آموزشی مهارت‌افزایی، تجهیز آزمایشگاه‌های مرجع و همکار استاندارد، ایجاد دفتر مشاوره در زمینه کشاورزی و صنایع غذایی و... اشاره کرد.
در دستور کار بعدی این نشست، معاون آموزشی و تحصیلات تکمیلی به ارائه گزارشی درباره آخرین وضعیت درخواست‌های دانشکده‌ها برای راه‌اندازی رشته‌های جدید پرداخت و هرم هیات علمی واحد علوم و تحقیقات مورد بررسی قرار گرفت. همچنین محورهای مدنظر روسای دانشکده‌ها در زمینه راه‌اندازی رشته‌ها و ارتقای هیات علمی مورد تبادل نظر قرار گرفت.


( ۳ )