دکتر آزاده شاه‌چراغی خبر داد:

ساماندهی و نظم‌بخشی به مزرعه پرماکالچر واحد علوم و تحقیقات با استفاده از مصالح طبیعی

۲۷ فروردین ۱۳۹۷ | ۱۴:۱۷ کد : ۹۵۶۸ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۳۵
مدیر گروه تخصصی معماری واحد علوم و تحقیقات از ارائه طرح ساماندهی و نظم‌بخشی مزرعه پرماکالچر این واحد دانشگاهی با استفاده از مصالح طبیعی خبر داد.
دکتر آزاده شاه‌چراغی در گفت‌وگو با روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، با اشاره به همکاری دانشکده عمران، معماری و هنر و دانشکده علوم کشاورزی و صنایع غذایی واحد علوم و تحقیقات برای ساماندهی و نظم‌بخشی به مزرعه پرماکالچر این واحد دانشگاهی، گفت: طرح ساماندهی و نظم‌بخشی مزرعه پرماکالچر از بهمن ماه سال ۱۳۹۶، جهت ایجاد شرایط مناسب برای بازدیدهایی که در آینده از آن صورت خواهد گرفت، آغاز شد.
وی با اشاره به ماهیت تخصصی مزرعه پرماکالچر در تولید گیاهان خوراکی با شرایط و روش‌های ویژه، افزود: پس از بررسی‌های صورت گرفته توسط کارگروه‌های متشکل از اساتید و دانشجویان هر دو دانشکده و اعلام نظرات دکتر جواد رزمی مجری طرح مزرعه پرماکالچر، بهترین مصالح برای استفاده در طرح ساماندهی این مزرعه، مصالحی طبیعی شناخته شد.
شاهچراغی خاطرنشان کرد: بدون شک استفاده از مصالح ساختمانی معمول که مواد شیمیایی مختلفی در ساخت آن‌ها استفاده شده است، اثر نامطلوبی بر خاک مزرعه و ترکیبات شیمیایی گیاهان در حال کشت در آن دارند.
وی افزود: یکی از نتایج تحقیقات دو ماهه صورت گرفته، استفاده از مصالح طبیعی موجود در سایت واحد علوم و تحقیقات است. تا به نوعی با کمترین هزینه، بهترین نتیجه حاصل شود.
مدیر گروه تخصصی معماری واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: با توجه به گرم شدن سریع هوا در سال ۱۳۹۷ و الزام به تغییر در برنامه‌های دانشکده کشاورزی و صنایع غذایی در رابطه با مزرعه پرماکالچر، اجرا و اتمام ساماندهی و نظم‌بخشی به این مزرعه، به اتمام فعالیت‌های کاشت در آن بستگی دارد.
دکتر شاهچراغی گفت: همکاری دانشجویان معماری در نظم‌دهی به مزرعه پرماکالچر به واسطه الزام به استفاده از مصالح طبیعی برای آنها بسیار آموزنده بود چراکه دانشجویان معماری بیشتر از مصالح معمول ساختمانی در فعالیت خود استفاده می کنند.

( ۶ )