سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران:

جمهوری اسلامی ایران دروازه‌های علم و دانش را برای نسل افغانستانی متولد ایران گشوده است

۲۱ اسفند ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۹ کد : ۹۴۹۴ اخبار
تعداد بازدید:۵۳۷
سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در حاشیه جلسه دفاع پایان‌نامه «فروزان فقیری» از دانشجویان واحد علوم و تحقیقات و کارمند سفارت کشور افغانستان در ایران، گفت: جمهوری اسلامی ایران دروازه‌های علم و دانش را بخصوص برای نسل افغانستانی متولد ایران گشوده است.
جمهوری اسلامی ایران دروازه‌های علم و دانش را برای نسل افغانستانی متولد ایران گشوده است

دکتر نصیر احمد نور، سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران در گفت‌وگو با روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه مردم افغانستان همانند مردم ایران از هوش سرشاری برخوردار هستند، افزود: در دیداری که با رهبر معظم انقلاب اسلامی داشتم، ایشان نیز بر استعداد و هوشمندی مردم افغانستان تأکید داشتند.

دکتراحمد نور با اشاره به اینکه متأسفانه مردم افغانستان حدود چهار دهه است که مجبور به مهاجرت به سایر کشورها شده‌اند، افزود: خوشبختانه شهروندان افغانستان، در هر کشوری که هستند بخصوص در عرصه‌های علم و فناوری خوش درخشیده‌اند.

وی کشورهای ایران و افغانستان را دارای نقاط مشترک فراوان دانست و ادامه داد: ایران و افغانستان در سرنوشت یکدیگر تأثیر دارند به نحوی که قدرت و اقتدار ایران باعث قدرت و اقتدار افغانستان خواهد شد.

سفیر جمهوری اسلامی افغانستان در ایران افزود: بدون شک راه پیمودن قله‌های ترقی، پیشرفت و توانمند شدن در اقتدار علمی است. امیدوارم با وجود جوانان نخبه بتوانیم فرصت‌ها و ظرفیت‌های موجود در افغانستان را از حالت بالقوه به بالفعل درآوریم. افغانستان کشوری بکر است که متأسفانه درگیر مشکلات و معضلاتی است که از بیرون به آن تحمیل شده است.

وی با بیان اینکه سختی و رنج‌های وارده بر افغانستان، فرصت‌های جدیدی را پیش روی نسل جدید افغانستان قرار داده است، گفت: امیدوارم و تأکید می‌کنم که هر یک از شهروندان افغانستان که به درجه علم و تخصص می‌رسند بتوانند به همان اندازه‌ای که در آینده برای کشور افغانستان مثمرثمر خواهند بود، سفیر مناسبی در علم و دانش و همدلی و برادری با خواهران و برادران ایرانی نیز باشند.

دکتر نصیر احمد نور، در پایان ضمن تشکر از دانشگاه آزاد اسلامی و واحد علوم و تحقیقات که میزبان علاقمندان به فراگیری علم کشور افغانستان هستند، خاطرنشان کرد: همکاری‌های گسترده‌ای بین مراکز علمی و آموزشی ایران بخصوص دانشگاه آزاد اسلامی با افغانستان در حال اجرا است. همکاری‌هایی نظیر مبادله استاد و دانشجو به نحوی که در سال تحصیلی جاری حدود ۲۰۰ دانشجو از سوی مراکز آموزشی افغانستان برای ادامه تحصیل در مقاطع کارشناسی ارشد و دکتری به ایران اعزام شده‌اند تا پس از کسب علم در کسوت استاد در دانشگاه‌های افغانستان مشغول به تدریس شوند. معتقدم این گونه همکاری‌ها در آینده نوید از پیوند برادری و یگانگی هرچه بیشتر میان دو کشور دارد.


۵ رای