با راهنمایی دکتر رحیم صفوی در واحد علوم و تحقیقات؛

رساله چالش‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آسیای مرکزی دفاع شد / جهانی‌راد: تعاملات اقتصادی؛ اولویت پایه‌ای ایران برای حضور موفق در آسیای مرکزی باشد

۳۰ بهمن ۱۳۹۶ | ۱۰:۰۸ کد : ۹۳۹۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۳۵
دانشجوی واحد علوم و تحقیقات از رساله دکتری خود با عنوان «تبیین چالش‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آسیای مرکزی با تاکید بر گروه‏های سلفی»، به راهنمایی دکتر سید یحیی رحیم صفوی و مشاوره دکتر عبدالرضا فرجی‌راد و دکتر ابراهیم رومینا دفاع کرد.
رساله چالش‌های امنیتی جمهوری اسلامی ایران در منطقه آسیای مرکزی دفاع شد / جهانی‌راد: تعاملات اقتصادی؛ اولویت پایه‌ای ایران برای حضور موفق در آسیای مرکزی باشد

حجت‌اله جهانی‌راد دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات در گفت‌وگو با روابط عمومی این واحد دانشگاهی، در ارتباط با این رساله که به بررسی چالش‌های امنیتی ایران در منطقه آسیای مرکزی پرداخته است، گفت: در این پایان‌نامه، با توجه به دو عرصه میدانی و کتابخانه‌ای به بررسی و تشریح اهم چالش‌های امنیتی مرتبط با جمهوری اسلامی ایران در منطقه آسیای مرکزی، نشأت گرفته از فعالیت گروه‏های سلفی و تکفیری پرداخته شده است.

به گفته وی، در این پژوهش ۹ مولفه خشونت‏گرایی، تروریسم، حضور نیروهای فرامنطقه‏ای، افراط‏گرایی قومی- مذهبی، تعصبات قومی- نژادی، تعارض‏های مذهبی، چالش‏های اقتصادی، مناسبات سیاسی با جمهوری اسلامی ایران و باورهای مذهبی به عنوان مهمترین چالش‌‌ها مورد بررسی قرار گرفت.

جهانی‌راد با بیان اینکه در گام بعدی، به‌صورت مستدل و مستند، مورادی نظیر باورهای مذهبی چالش‏ساز و عقاید غیردینی، تقابل مذاهب و فرقه‌های اعتقادی فعال در منطقه، چالش در مناسبات سیاسی با جمهوری اسلامی ایران، به کارگیری خشونت (توسط گروه‏های افراط‏گرای مذهبی) و فقر عمومی به عنوان علل تلقی شده است، افزود: در گام نهایی به ارائه راهکارهای کاربردی و قابل انجام در حوزه ملی و فراملی پرداخته شد. در نهایت به عنوان یک پیشنهاد، راهبرد جدیدی در این حوزه، فراروی دولتمردان و تصمیم‌گیرندگان عرصه دیپلماسی و روابط خارجی جمهوری اسلامی ایران قرار داده شده است.

این پژوهشگر مسائل سیاسی، تصمیمات اتخاذ شده در حوزه امنیت منطقه را بر اساس نیاز روز و با توجه به سیاست‏های جمهوری اسلامی ایران در روابط با سایر کشورها عنوان کرد و گفت: این نگرش، منطقه آسیای مرکزی را با همه قابلیت‌های بالقوه، در رده چندم اولویت‌های تصمیم‏گیری قرار داده است.

جهانی‌راد، با یادآوری تاثیرگذاری بالای عملکرد جمهوری اسلامی ایران در کاهش میزان چالش‌های امنیتی بالقوه، ادامه داد: تدوین برنامه‌ای جامع برای منطقه با توجه به نیازها، امکانات موجود و توجه به روندهای گذشته آسیب‌شناسی آن‌ها و کشف نقاط قوت و ضعف، به عنوان اولین راهکار کاربردی ارائه شده در این رساله مطرح شده است.

وی با بیان اینکه احصاء اقدامات لازم برای بهبود مناسبات و رفع مشکلات موجود در روابط ایران با کشورهای منطقه و تقویت گام‏های اعتمادبخش و اساسی، دیگر راهکار کاربردی ارائه شده در این رساله است، افزود: تعریف منافع مشترک برای همکاری‏های چند جانبه و منطقه‏ای و استفاده از امکانات بالقوه موجود در سطح منطقه راهکار دیگری است که در این رساله به آن پرداخته شده است.

جهانی‌راد، پایه قرار دادن اولویت تعاملات اقتصادی مطلوب، هدفمند و برنامه‏ریزی شده و استفاده از همگرایی ایجاد شده برای تسری موفقیت‌های این حوزه به سایر حوزه‏های سیاسی، فرهنگی و امنیتی را راهکار نهایی ارائه شده دانست و ادامه داد: در این رساله بر ضرورت توجه به مولفه اقتصادی و اقدامات این حوزه در آسیای مرکزی تاکید شده است.

وی در پایان تاکید کرد: ضمن اینکه تشریک مساعی با قدرت‌هایی همچون روسیه و چین و یادآوری تهدید ناشی از تروریسم برای این کشورها موجب وارد نمودن آن‌ها به عرصه مقابله با تروریسم و افراط‌گرایی دینی در منطقه خواهد شد، درکاهش هزینه‌های هنگفت ناشی اقدامات ضد تروریستی برای کشور تأثیرگذار خواهد بود.