نخستین اثر پژوهشی جامع در رابطه با " پارادیپلماسی" توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات تالیف شد

۱۹ بهمن ۱۳۹۶ | ۰۳:۱۵ کد : ۹۳۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۵
کتاب پارادیپلماسی، توسط مریم خالقی نژاد دانشجوی دکتری تخصصی واحد علوم و تحقیقات با همکاری دکتر ناصرپورحسن عضو هیات علمی دانشگاه ایت الله العظمی بروجردی (ره) به نگارش درآمد و توسط انتشارات سخنوران چاپ شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، اطلاعات جمع آوری شده این کتاب از طریق مصاحبه با ادارات و مراکز مختلفِ مربوطه و چارچوب نظری نیز از طریق ترجمه متون دست اول به نگارش درآمده است. در این کتاب تلاش شده تا پارادیپلماسی را در ایران مورد بررسی قرار دهد و با توجه به اینکه پارادیپلماسی، مفهوم جدیدی است، این کتاب نخستین اثر پژوهشی جامع در این رابطه است.

در بخشی از مقدمه این کتاب اشاره شده است: یکی از ویژگی‌های عصر کنونی، تحول مفهوم قدرت و راه‌های افزایش آن است. پارادیپلماسی از جمله گونه‌های جدید دیپلماسی است، در حالیکه دیپلماسی در گذشته تنها در انحصار دولت‌های مرکزی بود، در عصر کنونی طیف گسترده‌ای از کنشگران فروملی و فراملی در آن نقش ایفا می‌کنند.

این کتاب ضمن معرفی پارادیپلماسی به جامعه علمی کشور، ابتدا ظرفیت‌های پارادیپلماتیک جمهوری اسلامی ایران را بررسی کرده و پس از آن جایگاه استان کرمانشاه به عنوان یکی از استان‌های مهم و مرزی کشور را در این زمینه تحلیل کرده است.

ویژگی اصلی این کتاب، شیوه گردآوری میدانی داده‌های آن است. نویسندگان بخش عمده داده‌های کتاب، از طریق مصاحبه با مسولین مراکز دولتی در استان‌های کرمانشاه و سلیمانیه (اقلیم کردستان عراق) و نیز کارآفرینان بخش خصوصی گردآوری و سپس تحلیل کرده‌اند. از آنجایی که پارادیپلماسی می‌تواند تنوع همسایگان ایران و قرابت‌های مناطق مرزی را به فرصتی بی‌نظیر برای قدرت ملی ایران تبدیل کند، یافته‌های این کتاب قابل تسری به سایر استان‌ها بوده است و می‌توانند در افزایش قدرت ملی جمهوری اسلامی موثر باشد.

 


۴ رای