گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از صدرنشینی فصلنامه واحد علوم و تحقیقات / IJEST رتبه اول نشریات علمی ایران را به نام خود ثبت کرد

۱۸ دی ۱۳۹۶ | ۰۹:۴۹ کد : ۹۲۱۰ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۸
فصلنامه International Journal of Environmental Science and Technology صدرنشین فهرست رتبه‌بندی نشریات علمی دارای مجوز از سوی مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی شد.
گزارش مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی از صدرنشینی فصلنامه واحد علوم و تحقیقات / IJEST رتبه اول نشریات علمی ایران را به نام خود ثبت کرد

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، فصلنامه International Journal of Environmental Science and Technology که توسط دانشگاه آزاد اسلامی واحد علوم و تحقیقات و با همکاری انجمن محیط زیست ایران منتشر می‌شود، با ضریب تاثیر IF) ۱.۹۱۵) بالاترین رتبه را در میان نشریات ایرانی دارا است.

بر اساس گزارش منتشر شده از سوی سرپرست مرکز اطلاعات علمی جهاد دانشگاهی، ۱۷۲۳ عنوان نشریه علمی دارای مجوز در کشور وجود دارد و این آمار بر اساس آخرین فهرست منتشر شده از سوی کمیسیون‌های نشریات علمی وزارت علوم، نشریات علمی وزارت بهداشت و نشریات علمی مرکز مدیریت حوزه‌های علمیه دریافت شده است.

بر اساس این گزارش، ۱ هزار و ۵۵۰ عنوان نشریه دارای مجوز علمی پژوهشی و مابقی نیز دارای رتبه علمی ترویجی هستند. در این فهرست نشریات گروه علوم انسانی با ۶۹۳ عنوان که شامل ۶۱۴ نشریه علمی پژوهشی و ۷۹ نشریه علمی ترویجی است، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این بین سهم نشریات گروه تخصصی ادبیات و زبان‌ها در مقایسه با سایر گرایش‌ها با ۸۶ عنوان بیش از سایرین بوده و پس از آن نشریات علوم اجتماعی با ۸۳ عنوان و مدیریت با ۷۲ عنوان قرار گرفته‌اند.

در این فهرست، نشریات گروه علوم انسانی با ۶۹۳ عنوان که شامل ۶۱۴ نشریه علمی پژوهشی و ۷۹ نشریه علمی ترویجی هستند، بیشترین سهم را به خود اختصاص داده است. در این بین سهم نشریات گروه تخصصی ادبیات و زبان‌ها در مقایسه با سایر گرایش‌ها با ۸۶ عنوان بیش از سایرین بوده و پس از آن نشریات علوم اجتماعی با ۸۳ عنوان و مدیریت با ۷۲ عنوان قرار گرفته‌اند.

در گروه نشریات فنی و مهندسی، ۲۰۹ عنوان نشریه صاحب رتبه بوده که ۱۷۰ عنوان علمی پژوهشی و ۳۹ عنوان علمی ترویجی هستند. در این حوزه نشریه گروه عمران و مکانیک هریک با ۳۵ عنوان نشریه بیشترین سهم را دارا هستند.

از نکات قابل توجه این فهرست، جایگاه نشریات دانشگاه آزاد اسلامی است، به‌طوری که فصلنامه International Journal of Environmental Science and Technology واحد علوم و تحقیقات تهران که با همکاری انجمن محیط‌زیست ایران منتشر می‌شود، با ضریب تاثیر ۱.۹۱۵ بالاترین رتبه را در میان نشریات ایرانی داراست.


۱۳ رای