گفتگو با بدنه تخصصی واحد علوم و تحقیقات؛

زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری تهران، زمین لرزه اصلی بود / تاکید بر بهره‌گیری از فن‌آوری نانوکربن در بلندمرتبه‌سازی

۱۷ دی ۱۳۹۶ | ۱۱:۲۵ کد : ۹۲۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۵۴
استاد ژئومورفولوژی واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با بیان اینکه زلزله ۵.۲ ریشتری در تهران، زلزله اصلی بوده است نه پیش لرزه، گفت: از آنجایی که وقوع زمین‌لرزه به هیچ عنوان قابل پیش‌بینی نیست، بنابراین به جای ترس از آن باید به دنبال ارائه راه‌کارهای کاهش خسارات ناشی از آن بود.
زمین‌لرزه ۵.۲ ریشتری تهران، زمین لرزه اصلی بود  / تاکید بر بهره‌گیری از فن‌آوری نانوکربن در بلندمرتبه‌سازی

 

دکتر فریده اسدیان استاد ژئومورفولوژی واحد علوم و تحقیقات در گفت‌وگو با روابط عمومی این واحد دانشگاهی، مقاوم‌سازی بناها و مدیریت پس از بحران بعد از وقوع زلزله را دارای نقش حیاتی در کاهش تلفات جانی و مالی بیان کرد و افزود: مقاوم‌سازی ساختمان‌ها از جمله اقداماتی است که در بحث مدیرت قبل از وقوع زمین‌لرزه باید به آن توجه ویژه‌ای شود. اگر نگاهی به خسارات زمین‌لرزه کرمانشاه داشته باشید، خواهید دید که بیشترین تلفات جانی و مالی در بخش بافت‌های فرسوده بوده است. حتی در ساختمان‌های مسکن مهر نیز تنها شاهد تخریب نما و دیوارهای نازک بوده‌ایم.

دکتر اسدیان ادامه داد: تمهیداتی نظیر تعیین مناطق امن در منزل برای پناه بردن در هنگام وقوع زلزله، مناطق امن در تهران و حاشیه شهر و قطع خودکار شریان‌های اصلی آب، برق و گاز از جمله عواملی است که باید در بحث مدیریت بحران زمین‌لرزه‌ها به آن‌ها توجه ویژه ای شود.

روند ترمیم خرابی‌های شهرستان بم غافل‌گیرانه بود

وی با اشاره به بازدید اخیر خود از شهرسان بم گفت: قبل از این بازدید تصورم بر آن بود که شهرستان بم هنوز تحت تأثیر مسائل خرابی‌های ناشی از زمین‌لرزه سال ۱۳۸۲ باشد، اما پس از ورود به شهر نه تنها این نگاه بدبینانه حذف شد، بلکه به شدت غافلگیر شدم، چرا که نه تنها خبری از خرابی‌های زلزله نبود، بلکه بافت فرسوده جای خود را به ساختمان‌های نوساز و مقاوم داده بود.

عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به بازسازی ارگ تاریخی بم و ساخت مرکز تفریحی و گردشگری ارگ جدید گفت: روند ساخت و ساز و ترمیم خسارات ناشی از زلزله بم می‌تواند الگوی بسیار مناسبی برای کرمانشاه باشد. این امر تنها نیازمند تأمین سرمایه و برنامه‌ریزی دقیق و مناسب است.

انتقاد از آمارسازی‌ها درباره میزان تخریب ناشی از زلزله در تهران

وی با اشاره به حرکت صفحه عربستان از سمت جنوب غرب کشور و فشار وارده از آنکه منجر به تغییر رفتار در گسل‌های ایران شده است، افزود: پس از وقوع زلزله ۵.۲ ریشتری در تهران، شایعه‌های فراوانی به‌خصوص در مورد تخریب بسیار سنگین در تهران ایجاد شد. به عنوان یک کارشناس ژئومورفولوژی جای دارد بیان کنم، میزان تخریب ناشی از زلزله در تهران به هیچ عنوان بر اساس گفته‌ها و شایعات مطرح شده نخواهد بود. البته مناطقی مانند منطقه ۱۲ که در بافت فرسوده واقع شده‌اند ممکن است آسیب بیشتری ببینند.

دکتر اسدیان با بیان اینکه در حال حاضر وضعیت گسل‌های تهران به حالت آرامش برگشته است، خاطرنشان کرد: وقوع زمین‌لرزه‌های مختلف در سطح کشور، مانند خوزستان، کرمان، کرمانشاه، لنگرود، ایلام و... نشان از تخلیه انرژی زمین دارد. به‌جای ترس و دلهره از آنها، باید صبر کرد تا گسل‌ها، فعالیت خود را انجام داده و به حالت آرامش نزدیک شوند.

وی به ساخت‌وسازهای اخیر در ژاپن با بهره‌گیری از فن‌آوری نانوکربن اشاره کرد و ادامه داد: برای مدیریت قبل از بحران زلزله، لازم و ضروری است تا بلندمرتبه‌سازی با تکنولوژی جدید و قابل انعطاف در برابر زلزله صورت گیرد. برای همین اخیراً در ژاپن از فن‌آوری نانوکربن برای ساختمان‌های مرتفع استفاده شده که تا زلزله‌های ۹ ریشتر از خود مقاومت نشان داده است.

 


۱۵ رای