گزارش کامل همایش «راویان دفاع مقدس» در واحد علوم و تحقیقات

دکتر ولایتی: سیاست خارجی زمانی موثر است که در میدان جنگ قدرت داشته باشیم

۲۷ آذر ۱۳۹۶ | ۲۰:۰۳ کد : ۹۰۵۶ اخبار
تعداد بازدید:۸۹۸
همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس و راهیان نور با حضور مسئولان لشکری و کشوری و ۳۰۰ نفر از راویان دفاع مقدس با همکاری و مشارکت سازمان حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس و دانشگاه آزاد اسلامی روز دوشنبه ۲۷ آذر ماه ۹۶ در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
دکتر ولایتی: سیاست خارجی زمانی موثر است که در میدان جنگ قدرت داشته باشیم

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر علی‌اکبر ولایتی رئیس هیأت امنا و مؤسس دانشگاه آزاد اسلامی در همایش «راویان دفاع مقدس» که عصر امروز در واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی برگزار شد، افزود: حتی اگر کسی دین هم نداشته باشد یا خیلی هم به مسائل دینی اهمیت ندهد ولی کشورش را دوست داشته باشد، نمی‌نشیند تا اطراف مرزهایش آتش روشن کنند.
وی با بیان اینکه داعش و تکفیری‌ها در صدد از ریشه برکندن رهروان اهل بیت علیهم‌السلام و بدنام کردن اسلام بودند، خاطرنشان کرد: داعش تا ۲۰ کیلومتری مرز ایران آمده بود که با تلاش نیروهای نظامی، ۵۰ کیلومتر به عقب برده شدند. اگر ایران نبود، الآن ابوبکر بغدادی در بغداد حاکم بود.
رئیس هیأت مؤسس و امنای دانشگاه آزاد اسلامی خطاب به راویان دفاع مقدس حاضر در این همایش گفت: اگر مردم ما و شما رزمندگان نباشید و اگر این جرأت و جسارت و از خود گذشتگی امثال شهید حججی ها و مدافعان حرم و فرماندهان شجاع نباشد، مگر می‌گذارند ایرانی‌ها و مسلمان‌ها خواب راحت داشته باشند؟ باید افکار عمومی را روشن کنیم که دفاع از سوریه، عراق و لبنان، دفاع از ایران است.
دکتر ولایتی در بخش دیگر سخنانش با اشاره به دخالت فرانسه در امور ایران، اظهار داشت: فرانسه به ما می‌گوید شما نباید در منطقه حضور داشته باشید. ما می‌گوئیم به شما چه ارتباطی دارد؟ هر کسی که می‌گوید ایران در منطقه نباشد و ایران موشک نداشته باشد، این آرزو را به گور می‌برد.
وی در ادامه با تاکید بر اهمیت و ضرورت ایستادگی در عرصه دیپلماسی، به تجربه‌های مقاومت و ایستادگی در دوران خدمت به عنوان وزیر امور خارجه (از جمله دو بار مقاومت در برابر انتخاب عراق دوران صدام برای میزبانی اجلاس غیر متعهدها و...) اشاره کرد و افزود: سیاست خارجی زمانی مؤثر واقع می‌شود که در میدان جنگ قدرت داشته باشیم و باید حتماً در میدان جنگ، دست بالا داشته باشیم. کشوری که در میدان، قدرت نداشته باشد؛ برای اهل دیپلماسی آن هم اهمیت قائل نمی‌شوند.
رئیس هیأت مؤسس و امنا دانشگاه آزاد اسلامی تاکید کرد: در حوزه نظامی باید همه محکم بایستند و در حوزه دیپلماسی نیز از قدرتی که در جبهه به دست می‌آید نهایت استفاده صورت گیرد تا خون شهدایی که برای وجب به وجب این خاک به زمین ریخته شد، هدر نرود.
دکتر ولایتی در آغاز سخنرانی، با اشاره به فعالیت‌های خود در دوران دفاع مقدس در عرصه دیپلماسی، گفت: بسیاری از ناگفته‌ها در مورد جنگ تحمیلی وجود دارد که باید گفته شود و ابعاد جنگی که علیه ایران آغاز شد، مشخص شود.
وی با اشاره به انواع توطئه‌ها علیه جمهوری اسلامی ایران، افزود: دشمنان می‌خواستند انقلاب را در ابتدای راه زمین‌گیر کنند و در این راه توطئه‌های زیادی به کار بستند.
دکتر ولایتی تاکید کرد: وقتی به تاریخ انقلاب مراجعه می‌کنیم، می‌بینیم شاه ایران ذلیلانه در مقابل کارتر نشسته است. شاهی که با کودتای آمریکایی روی کار آمده بود با توصیه سفیر آمریکا هم رفت.
وی با اشاره به ماجرای ناکامی آمریکایی‌ها در طبس، گفت: وقتی نتوانستند از داخل به ما ضربه بزنند برای ما دشمن خارجی درست کردند، در مورد برخی کشورها هم همین کار را انجام داده بودند لذا شکل‌دهی توطئه علیه جمهوری اسلامی ایران کاملاً یک فرمول شناخته شده بود، شروع به سندسازی علیه ما کردند، تا قبل از جنگ علیه ما یک محکومیت بین‌المللی درست کنند که بتوانند جنگ عراق با ایران را توجیه کنند.
وی افزود: دشمن با این توهم به ایران حمله کرد که سه روزه به تهران می‌رسد، کشورهای غربی هم در آن دوران به هر شکلی از صدام حمایت می‌کردند. بلژیک، آلمان و هلند به عراق سلاح شیمیایی می‌دادند و ما برای اینکه به دنیا ثابت کنیم که از سلاح شیمیایی استفاده می‌کنند حتی مجروحین شیمیایی را برای درمان به کشورهای خارجی اعزام می‌کردیم تا متوجه عمق نایت علیه ایران باشند.
توصیه‌های دکتر محسن رضایی به راویان دفاع مقدس؛ محتوا را غنی‌تر و تاثیرگذارتر کنید
بر طبق این گزارش، دکتر محسن رضایی دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام نیز در همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس ضمن ابراز خرسندی از حضور در میان یادگاران ۸ سال دفاع مقدس، گفت: جهاد مقدس تنها جنگ با متجاوزان نیست، بلکه با دفاع مقدس شروع می‌شود اما با پایان آن تمام نمی‌شود.
وی دفاع مقدس را انقلاب، تفکر و نهضتی عظیم برشمرد و گفت: دفاع مقدس با پایان جنگ ایران و عراق، تمام نشده است.

دکتر رضایی راویان دفاع مقدس را پرچمداران زینبی امروز نامید و گفت: پیام‌رسانی و روایت‌گویی از هشت سال دفاع مقدس کمتر از حضور در آن نیست، هر جمله‌ای که راویان دفاع مقدس از آن دوران روایت می‌کنند موجب شادی دل شهدا خواهد شد، چراکه باعث تداوم و نقش بستن فلسفه آن بزرگ‌مردان در تاریخ می‌شود.
وی با انتقاد از برخی سیاه‌نمایی‌ها درباره دفاع مقدس مردم ایران، خطاب به راویان دفاع مقدس گفت: یکی از بزرگترین توطئه‌ها پاک کردن و سیاه‌نمایی تحولی است که در جنگ رخ داده است. روایات شما از دوران دفاع مقدس، جهاد زینبی بعد از جهاد حسینی است. بنابراین سعی کنید روز به روز بر محتوای آن افزوده و شیوه تأثیر‌گذاری را بیشتر کنید.
سرمایه‌های انقلاب از زبان محسن رضایی
دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام، تسری روحیه جهادگونه دفاع مقدس در دیگر بخش‌های کشور را لازمه توسعه و پیشرفت ایران اسلامی دانست و از ایمان و روحیه شهادت‌طلبی، ایثار و از خود گذشتگی، فکر، خلاقیت، ابتکار و نوآوری، کارتیمی، انتقادپذیری، مشورت‌پذیری و برادری، به عنوان رمزهای پیروزی رزمندگان اسلام در دفاع مقدس و ایجاد سرمایه عظیم برای انقلاب اسلامی نام برد و گفت: یک ملت با چنین سرمایه‌ای چطور ممکن است شکست بخورد.
سردار نقدی: مهمترین جنگ امروز علیه ملت ایران، جنگ فرهنگی است
سردار محمدرضا نقدی معاون فرهنگی و اجتماعی سپاه پاسدارن نیز در این همایش، با بیان اینکه رسالت ما، رساندن پیام شهدا است نه فقط ظواهر حرکت آن‌ها، گفت: معتقدم راویان دفاع مقدس باید این طرز فکر را در خود ایجاد کنند که اگر امروز شهیدان باکری، بروجردی، همت و... پشت این تریبون بودند، در حال و هوای کنونی چه به مخاطب می‌گفتند و آن‌را بگویند.
وی خاطرنشان کرد: مهمترین جنگی که امروز علیه ملت ایران در جریان است جنگ فرهنگی است. روایت‌ها از دفاع مقدس باید با نیازهای فکری، فرهنگی، سیاسی و اجتماعی امروز جامعه عجین بوده و یک تعریف مرده از خاطره‌ای در گذشته نباشد، بلکه تعریفی زنده از خاطره گذشته ارائه دهیم.
سردار نقدی با اشاره به شبهات زیادی که امروزه دشمن برای انحراف از اهداف ما درست می‌کند، افزود: بدون‌شک دفاع مقدس درخشان‌ترین قطعه تاریخ ایران و بشریت است. چراکه ما تنها در مقابل تجاوز رژیم بعث مقاومت نکردیم بلکه در برابر تمام ابرقدرت‌های جهان و اکثر دولت‌های منطقه که به هرشکلی حامی عراق بودند، با عزت و سربلندی ایستادگی کردیم.
وی ادامه داد: امروز تهاجم فرهنگی علیه کشور ما، اگر ابعادی گسترده‌تر از جنگ تحمیلی نداشته باشد، حداقل برابر با آن است. دشمنان ما از همه امکانات برای تهاجم فرهنگی استفاده می‌کنند. تغذیه ۲۷۰ شبکه رادیویی و تلویزیونی فارسی زبان برای تبلیغات و جنگ روانی علیه ایران نمونه بارز آن است. متأسفانه در داخل کشور نیز لشگرهایی با استفاده از پول بیت المال به این جنگ روانی دامن می‌زنند.
سردار کارگر: بزرگترین انحراف، جناحی کردن دفاع مقدس است
سردار بهمن کارگر رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس به عنوان دیگر سخنران این همایش، با تاکید بر اینکه راویان دفاع مقدس، مطالبات مقام معظم رهبری را مطالعه و مورد پیگیری قرار دهند، مسئله تحریف دفاع مقدس را بسیار جدی دانست و گفت: افرادی به دنبال تحریف انقلاب اسلامی هستند و با سوگیری‌های خاصی فرمایشات امام (ره) و رهبری را نقل می‌کنند. این افراد در تبلیغات به ویژه در فضای مجازی به دنبال محاکمه انقلاب اسلامی هستند.
رئیس بنیاد حفظ آثار و نشر ارزش‌های دفاع مقدس در این همایش که در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، با بیان اینکه همه مردم از هر قشر، دین، مذهب، صنف و جناح در دفاع مقدس سهیم هستند، گفت: بزرگترین انحراف و تحریف، جناحی کردن دفاع مقدس است. دفاع مقدس، کلید وحدت در کشور است و دستاوردها و موفقیت‌هایی نظیر انرژی هسته‌ای، سلول‌های بنیادی و... مدیون دفاع مقدس است.
راهیان نور یک فن‌آوری نوین در انتقال گنجینه جنگ است
کارگر با بیان اینکه همه خوبی‌ها و فضائل انسانی و اخلاقی در دفاع مقدس مشهود است، تصریح کرد: سال گذشته ۶ میلیون نفر در کاروان‌های راهیان نور از منطاق جنگی بازدید کردند که ۸۰ درصد آنها را جوانان ۱۵ تا ۳۰ ساله تشکیل دادند. این آمار بر خلاف سیاه‌نمایی‌ها، نشان از استقبال و اشتیاق مردم به خصوص جوانان برای درک دفاع مقدس است. بنابراین راویان بایستی حداقل آشنایی را با فضای مجازی داشته باشند و اجازه ندهند این فرصت به تهدید تبدیل شود.
وی تربیت راویان جوان و استاد راویان را به عنوان برنامه‌ای در افق ۵۰ سال آینده، دارای اهمیت دانست و تصریح کرد: راهیان نور یک فن‌آوری نوین در انتقال گنجینه جنگ است.
۲۵ هزار راوی دارای کارت روایت گری آموزش دیده‌اند

سردار احمد حق‌طلب، رئیس سازمان حفظ و نشر ارزش‌های دفاع مقدس سپاه و بسیج نیز در این همایش، از آموزش تخصصی ۲۵ هزار راوی و دارای کارت روایتگری برای راهیان نور در کشور خبر داد.
وی در همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس، افزود: از سال ۸۹ با همکاری دانشگاه امام حسین (ع) فعالیت برای تربیت راوی آغاز شد که در مرحله اول ۷۰۰ راوی و امروزه ۲۵ هزار راوی کارت روایت گری دارند.
آلبوم "خاطرات سرخ" و مستند" مسجد کمال" رونمایی شد
در همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس که با حضور جمعی از سرداران و فرماندهان و رزمندگان دفاع مقدس در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، آلبوم خاطرات سرخ رونمایی شامل ۸۰ قطعه صوتی، تصویری دفاع مقدس با حضور سردار کارگر، رئیس بنیاد حفظ ارزش‌های دفاع مقدس رونمایی شد.
همچنین در بخش دیگری از این همایش، رونمایی مستند «مسجد کمال» به کارگردانی حسین بیات با حضور دکتر محسن رضایی، دبیر مجمع تشخیص مصلحت نظام صورت گرفت.

سردار علی فضلی: کار زینبی امروز، روایت‌گری است
سردار علی فضلی جانشین رئیس سازمان بسیج مستضعفین، در اختتامیه همایش فرهنگی راویان دفاع مقدس گفت: روایت‌گران دفاع مقدس، عهده‌دار روایت جبهه حق، احکام الله و ارزش‌ها هستند. راویان دفاع مقدس در روایت‌گری‌های خود منجی باشند. شاید با یک روایت شما فرد یا افرادی متحول شوند.
وی با بیان اینکه کار زینبی امروز همین روایت‌گری است، افزود: راوی دفاع مقدس بودن افتخار است و من افتخاری بالاتر از آن سراغ ندارم. زمینه و بستر بازدید هفت میلیون زائر در قالب راهیان نور از یادمان‌های دفاع مقدس، نشان از تلاش حضور و فعالیت راویان دفاع مقدس است.
فرمانده قرارگاه مرکزی راهیان‌نور سپاه و بسیج، ادامه داد: ۶ فرآیند مهم همچون ثبت‌نام، حمل و نقل، اسکان، تغذیه، فضاسازی فرهنگی و روایت‌گری در راهیان‌نور وجود دارد که معتقدم ۵ فرآیند آن همگی برای امر مهم روایت‌گری صورت می‌گیرد.
فضلی اضافه کرد: راویان دفاع مقدس نقطه ثقل راهیان‌نور هستند، بنابراین شما راویان باید تلاش کنید بیش از پیش بر تبحر و دانش خود بیافزایید. همچنین همواره به دنبال نوآوری در روایت‌گری‌های خود باشید.
بر طبق این گزارش، در این مراسم از خانواده سردار شهید کاوه، سردار شهید زین‌الدین، شهید روایت‌گر سامانی‌پور، تعدادی از راویان منتخب استان‌ها، مسئولین منتخب حفظ و نشر آثار دفاع مقدس مراکز استان‌ها تقدیر به عمل آمد.