دکتر دانشفرد:

کتاب و کتاب خوانی باید دغدغه اصلی خانواده های ایرانی باشد

۲۴ آبان ۱۳۹۶ | ۱۳:۲۴ کد : ۸۷۷۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۳۹
مراسم گرامیداشت هفته کتاب و کتاب خوانی با حضور ناشران و جمعی از مسئولان، اساتید، دانشجویان، کارکنان در ساختمان علوم پایه واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.
کتاب و کتاب خوانی باید دغدغه اصلی خانواده های ایرانی باشد

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر کرم اله دانشفرد معاون پژوهش و فناوری این واحد در این همایش با بیان اینکه معتقدم مهمترین اختراع بشر بعد از خط، اختراع کتاب بوده است، گفت: کتاب ها بواسطه انتقال تجربیات، علوم و دانش گذشتگان به آیندگان از اهمیت ویژه ای برخوردار بوده و به نوعی بدنه اصلی نشر و گسترش علوم را از دیرباز تشکیل داده اند.
او با بیان اینکه واژه کتاب از زبان عربی وارد زبان فارسی شده است، افزود: ایرانیان برای کتب ارزش بسیار بالایی قائل بوده اند، به نحوی که حاکمان در گذشته اشخاصی را تنها با مأموریت ترجمه و انتقال کتب سایر کشورها به ایران فرستاده بودند.
دکتر دانشفرد با بیان اینکه امیدوارم کتاب بخشی از سبد خانواده های ایرانی را تشکیل داده و از دغدغه های اصلی آنان شود، تصریح کرد: متأسفانه در جامعه امروز، زمان و حوصله ای برای کتاب خواندن اختصاص داده نمی شود. متأسفانه در ایران کتاب مغفول مانده است. این در حالی است که اصلی ترین عامل ترویج و تکثیر علم کتاب است.
دکتر دانشفرد با اشاره به اینکه هر دانشجو باید در سال حداقل ۱۰۰ عنوان کتاب مطالعه کند، خاطرنشان کرد: امیدوارم دانشگاه ها تدابیری در پیش گیرند تا بجای مقاله نویسی دانشجویان را به سمت تألیف و چاپ کتب متنوع سوق دهند.
مرتضی امیری اسفندقه از شاعران برجسته ایران نیز در این همایش گفت: کتاب به مانند درختان است، زیرا همانگونه که درختان دی اکسید کربن را جذب کرده و اکسیژن تازه را به هوا تزریق می کنند. کتب نیز آلودگیهای ذهن را گرفته و فکر و اندیشه ای نوین را به انسان تزریق می کند.
او افزود: همانطور که مقام معظم رهبری فرموده اند؛ «امروز کتابخوانی و علم آموزی نه تنها یک وظیفه ملی، که یک واجب دینی است»، معتقدم خواندن و مطالعه کتاب را باید در اولویت فعالیت های روزمره و مانند واجبات دین قرار دهیم.
دکتر محمد قهدریجانی مدیرکل امور فرهنگی و اجتماعی واحد علوم و تحقیقات نیز در این همایش گفت: این دوره از نمایشگاه کتاب با بیش از ۶۳۰۰ عنوان جلد کتاب در موضوعات مختلف تخصصی و عمومی و به زبانهای تخصصی و فارسی و با مشارکت ۱۴ ناشر برپا شده است.
او افزود: از جمله اقدامات صورت گرفته در این دوره از نمایشگاه کتاب واحد علوم و تحقیقات، می توان به برگزاری مسابقه کتابخوانی با حضور بیش از ۵۰ دانشجو، غرفه نقاشی و عکاسی، محصولات نرم افزاری و سخت افزاری اشاره کرد.
در این مراسم از تعدادی از ناشران، مولفان و فعالان برتر این حوزه کتاب و کتاب خوانی تقدیر به عمل آمد.