بانک ژرم پلاسم قارچ و جلبک در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد

۲۹ شهریور ۱۳۹۶ | ۰۸:۵۵ کد : ۸۴۳۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۳۱۷
برای اولین بار در مجموعه دانشگاه آزاد اسلامی به همت گروه زیست شناسی دانشکده علوم پایه واحد علوم و تحقیقات، بانک ژرم پلاسم قارچ و جلبک در واحد علوم و تحقیقات راه اندازی شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر سارا سعادتمند عضو هیأت علمی این واحد با اعلام این خبر گفت: قارچها و جلبکها کاربرد وسیعی در صنایع دارویی و غذایی دارند. امروزه استفاده از قارچها و جلبکها با سرعت چشمگیری در حال افزایش است.
دکتر سعادتمند ادامه داد: در حال حاضر در بانک ژرم پلاسم واحد علوم و تحقیقات بالغ بر ۱۰ نمونه قارچ خوراکی و دارویی نظیر گونه های مختلف قارچ صدفی جمع آوری شده است که در آینده ای نزدیک سویه های خالص نمونه های قارچی شامل قارچ های داخلی و خارجی افزایش چشمگیری خواهد یافت.
او با بیان اینکه علاوه بر تولید سویه خالص نمونه های قارچ، توانایی تهیه بذر آنها را نیز داریم، اضافه کرد: تحقیق و پژوهش بر روی قارچ ها نیازمند خالص سازی آنها است که امری بسیار زمان بر است، همچنین تهیه آن از سایر بانک های قارچ فعال در کشور، بخصوص برای دانشجویان هزینه بالایی دارد. راه اندازی بانک ژرم پلاسم قارچ و جلبک واحد علوم و تحقیقات باعث سهولت دست یابی محققان و دانشجویان به نمونه های خالص قارچها شده است.
دکتر سعادتمند ادامه داد: با تکمیل بانک ژرم پلاسم قارچ و جلبک واحد علوم و تحقیقات، در بحث درآمدزایی عملکرد مناسبی خواهیم داشت. تولید سویه های خالص قارچ و بذر آنها و ارائه به محققان، پژوهشگران، سازمانها و مراکز متقاضی می تواند درآمد خوبی را برای واحد به همراه داشته باشد.
او با اشاره به حمایت واحد علوم و تحقیقات برای راه اندازی این بانک، ادامه داد: در فاز دوم که مسئولیت آن برعهده دکتر طاهر نژادستاری، مدیر گروه زیست شناسی مقطع تحصیلات تکمیلی است، بخش دوم بانک ژرم پلاسم قارچ و جلبک که اختصاص به جلبک ها دارد طی دو ماه آینده راه اندازی خواهد شد.