معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در واحد علوم و تحقیقات:

دانشگاه آزاد اسلامی به یک الگوی اسلامی در میان دانشگاه های کشور تبدیل شود

۲۲ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۱۴ کد : ۸۴۰۷ اخبار
تعداد بازدید:۷۴۲
نخستین گردهمایی دو روزه مدیران و استادان گروه‌های معارف دانشگاه آزاد اسلامی سراسر کشور صبح امروز با حضور دکتر فرهاد رهبر رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، حجت‌الاسلام محمدیان رئیس نهاد نمایندگی مقام معظم رهبری در دانشگاه‌ها، دکتر حسن رحیم‌پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی و برخی از دیران سازمان مرکزی و چهره های سرشناس علمی، فرهنگی و دینی کشور، به میزبانی واحد علوم و تحقیقات آغاز به کار کرد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، حجت‌الاسلام دکتر ابراهیم کلانتری در این مراسم اظهار داشت: با توجه به اینکه چند دهه از عمر دانشگاه آزاد اسلامی می گذرد، این نشست در نوع خود منحصربه‌فرد به شمار می آید چرا که تمامی اعضای هیات علمی و مدیران گروه معارف و مسئولان ارشد دانشگاه آزاد اسلامی طی دو روز گردهم می آیند تا درخصوص یکی از مهمترین موضوعات این دانشگاه تبادل نظر کنند.

وی با بیان اینکه برگزاری این نشست در آستانه شروع سال تحصیلی جدید امری ضروری به نظر می رسید، گفت: تبادل تجربه و نظر پیرامون ماموریت بزرگی که برعهده این جمع قرار داده شده، در این برهه زمانی اجتناب‌ناپذیر است چرا که نسل جدید دانشگاهی در شرایط فعلی در معرض انواع و اقسام هجمه های فکری، فرهنگی و اخلاقی قرار دارند.

حجت‌الاسلام کلانتری، اعضای هیات علمی گروه معارف را طبیبان روحی، معنوی و اخلاقی نسل جوان دانشگاه برشمرد و افزود: در این همایش سعی داریم با بهره‌گیری و معرفی ابزارهای جدید آموزشی و ایجاد هم‌افزایی بیشتر، مسیر را برای انجام این ماموریت بزرگ فراهم سازیم. هدف دیگر این نشست، ارتقا و به‌روزرسانی آگاهی ها در حوزه تخصصی معارف است.

وی افزود: باید در کنار یکدیگر قرار گرفته و با انسجام در برنامه ها و روش های اجرا، سعی در انجام رسالت بزرگ خود داشته باشیم. البته این نشست به تنهایی کافی نبوده و نیاز است در طول سال چندین نشست تخصصی دیگر در این حوزه برگزار شود تا فعالیت های انجام‌شده رصد و موفقیت ها و ناکامی ها بیان شوند.

معاون دانشجویی و فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی همچنین ضمن گرامیداشت یاد و خاطره آیت‌الله هاشمی رفسنجانی گفت: این دانشگاه به پیشنهاد ایشان و حمایت های امام خمینی (ره) و مقام معظم رهبری ایجاد شده است و تیم مدیریتی جدید نیز با تمام توان تلاش می کند مسیری را که آغاز شده، به تکامل برساند و به یک الگوی اسلامی در میان دانشگاه های کشور تبدیل شود.

نگاه به تدریس معارف به عنوان یک دکان خطر است

دکتر حسن رحیم پور ازغدی عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی نیز در این گردهمایی گفت: مشکل بزرگ ما این است که در نهادهای مختلف افراد خودشان را با روسای خود منطبق می کنند، این یک خطر است که به تدریس دروس معارف به عنوان یک دکان نگاه شود.

وی با بیان اینکه اساتید معارف نباید به مسایل حزبی و جناحی بیاندیشند، دین خدا فقط نباید دست به دست بشود و گرنه مسئولیت ها می آیند و می روند، ادامه داد: متاسفانه گاهی دیده می شود دغدغه تدریس دروس معارف به دغدغه پنجم و ششم تبدیل می شود و دغدغه اینکه حقوق ما چقدر شده و از این مسائل به دغدغه های اصلی تبدیل می شود.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی افزود: مشکل بزرگ ما این است که در نهادهای مختلف افراد خودشان را با روسای خود منطبق می کنند، این یک خطر است که به تدریس دروس معارف به عنوان یک دکان نگاه شود.

وی افزود: باید در جذب مخاطب درست عمل کرد، متاسفانه برخی مواقع ما حرفهایی می زنیم که فکر می کنیم منطقی است ولی منطقی نیست، هر کدام از ما می خواهیم چیزی را بیان کنیم یا بنویسم بهتر است ابتدا خودمان را جای مخاطب بگذاریم.

رحیم پور ازغدی افزود: برخی مواقع خیلی ها ساکت می شوند ولی قانع نمی شوند، شما باید بتوانید مخاطب را قانع کنید. غرب زده ها از غربی ها خیلی خطرناک تر هستند، گاهی با برخی غربیها راحت می شود حرف زد ولی برخی روشنفکرهای بیسواد هستند که اصلاً نمی‌شود با آنها حرف زد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی گفت: امروز در دوره ما می گویند حقوق چقدر است و چگونه اساتید ارتقا پیدا می کنند، این در حالی است که با این موضوعات نمی توان معارف را گسترش داد و مشکل امت را حل کرد.

رحیم پور ازغدی تاکید کرد: در زمان قبل از انقلاب روحانیانی بودند که دغدغه آنها رفع مشکلات افراد و دانشجویان بود و در جمع های ۱۰ یا ۱۵ نفره سوالات دانشجویان را پاسخ می دادند. آنها افرادی بودند که از سوی دولتی های آن زمان و روشنفکران تحت فشار بودند.

وی عنوان کرد: نباید از هیچکس بُت ساخت، حتی نباید از شخص مقام معظم رهبری و امام راحل نیز بت سازی کرد.

عضو شورای عالی انقلاب فرهنگی خاطرنشان کرد: باید فعالیت های رجال انقلاب را در قبل و بعد از انقلاب دید، چرا که همه ما خاکستری هستیم و ارزش ها سیاه و سفید هستند.

ازغدی تاکید کرد: باید پرسید مخاطب ما چقدر منطقی است، اکثر مردم و دانشجویان منطق نمی فهمند، در واقع ۹۰ درصد دانشجویان منطقی نیستند و منطقی ترین حرف را نیز نمی پذیرند.

وی در خصوص فضای رسانه ای نیز گفت: اکنون زمانی رسیده است که با فوران اطلاعات در میان جوانان مواجه هستیم که هیچ آموزشی در این زمینه به جوانان ارائه نشده و خوب و بد این اطلاعات نیز مشخص نیست.

ازغدی خاطرنشان کرد: در حال حاضر به جایی رسیده ایم که در دهه چهارم انقلاب می گویند خانم به ورزشگاه بروند یا نروند، کنسرت برگزار شود یا نشود و یا اینکه کنسرت از مشهد شروع شود یا نه، اینها موضوعات درجه چندم هستند و موجب سقوط می شوند.

 


۴ رای