غدیر روز تجلی امامت امیرالمومنین علی (ع) است

۱۵ شهریور ۱۳۹۶ | ۱۴:۰۶ کد : ۸۳۷۹ اخبار
تعداد بازدید:۶۷۱
همزمان با ولادت امام هادی (ع)، جشن عید غدیرخم با حضور جمعی از معاونان، اساتید، دانشجویان و کارکنان واحد علوم و تحقیقات در این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، حجت الاسلام و المسلمین دکتر علی شیخ الاسلامی عضو هیأت علمی دانشکده الهیات و فلسفه این واحد، در جشن عید غدیرخم در واحد علوم و تحقیقات گفت: شخصیت حضرت علی (ع)، بی بدیل و استثنایی است.

وی با بیان اینکه رسالت، نبوت، ولایت و امامت، چهار مبحث مهم در اسلام است، ادامه داد: انسان برای ارتباط با پروردگار، نیازمند واسطه ای است که دستورات و پیامهای خداوند یکتا را دریافت کرده و به وی ابلاغ کند، این وظیفه و واسطه گری برعهده پیامبران الهی است. آنان با دستوراتی که از پرودگار یکتا دریافت می کنند انسان را در مسیر هدایت و تعالی قرار می دهند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر شیخ الاسلامی ادامه داد: موجودات دارای دو وجه هستند، یک وجه از آنها به سمت خداوند و وجه دیگر ماهیت و چیستی آنها را در بر می گیرد.

وی افزود: غدیر روز تجلی امامت امیرالمومنین علی (ع) است، امام علی (ع) چه قبل از تولد، چه در دوران زندگی دنیوی و چه در زندگی اخروی ولی الله بوده و هستند. در روز غدیرخم، حضرت محمد (ص) تنها ایشان را به عنوان ولی به مردم معرفی کردند، زیرا که پیامبران هیچگاه تعیین کننده جانشین خود نبودند، بلکه آنان تنها جانشینانی را که از سوی خداوند منصوب شده بودند، به مردم معرفی می کردند.

حجت الاسلام و المسلمین محمود ابوالقاسمی نیز در این مراسم، گفت: ولایت معنا و مفهوم ساده ای دارد که متأسفانه به خوبی تبیین نشده است.

وی با بیان اینکه حضرت علی (ع) کاملاً تحت ولایت خداوند یکتا بوده اند، افزود: این به آن معنا نیست که حضرت علی (ع) اراده ای از خود نداشتند، بلکه ایشان اراده کرده بودند که در برابر دستورات و رهنمودهای پروردگار یکتا اراده ای نداشته باشند.

حجت الاسلام و المسلمین ابوالقاسمی تصریح کرد: تمامی انسانها می توانند خود را تحت ولایت پروردگار قرار دهند، شروع این امر از نماز است. نماز تمرینی برای تحت ولایت بودن خداوند است.


۶ رای