در گفت و گو با عضو برتر چهره های استعدادهای درخشان در واحد علوم و تحقیقات عنوان شد:

۱۸ مرداد ۱۳۹۶ | ۱۰:۳۷ کد : ۸۲۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۹۴
دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات، دارای ۶۰ مقاله ISI و داور ۲۶ مجله ISI از انتشارات های معتبر جهانی

- تحقیقات بر روی بهبود بخشیدن خواص کامپوزیت¬های دندانی بااستفاده از نانومواد

شهرام سلیمانی، دانشجوی دکتری تخصصی فیزیک گرایش حالت جامد واحد علوم و تحقیقات است. وی مقطع کارشناسی ارشد و کارشناسی را به ترتیب در واحد علوم و تحقیقات و دانشگاه آزاداسلامی واحد کرمانشاه گذرانده است. معدل دروس گذرانده دوره دکتری او ۱۹.۲۸ و شاگرد اول دوره دکتری دانشجویان ورودی بهمن ماه سال ۱۳۹۲ بوده است. در سال ۱۳۹۴ به عنوان عضو برتر استعدادهای درخشان باشگاه پژوهشگران و نخبگان انتخاب و توسط مرحوم آیت ا... هاشمی رفسنجانی مورد تقدیر قرار گرفت.
از سال ۲۰۱۵ به عضویت انجمن شیمی آمریکا(ACS) ، انتخاب شد. درحال حاضر بر روی پروژه دکتری خود، تحت راهنمایی و مشاوره دکتر قرآن نویس، دکتر الهی، دکتر حنطه زاده و دکتر شفیع¬خانی، در زمینه نانومواد متخلخل مشغول به تحقیق و پژوهش در آزمایشگاه¬های دانشکده فیزیک پلاسما و پژوهشگاه دانش-های بنیادی (IPM) است.
روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات در پی معرفی نخبگان و محققان این دانشگاه با شهرام سلیمانی که به عنوان یکی از استعدادهای درخشان باشگاه پژوهشگران و نخبگان دانشگاه آزاداسلامی در واحد علوم و تحقیقات مشغول به تحصیل است گفت گویی داشته که از نظر علاقه مندان می گذرد....
 آقای سلیمانی چرا به شما عنوان "عضو برتر چهره های استعدادهای درخشان باشگاه پژوهشگران و نخبگان " اعطاء شد؟
تقریباً در طی سه سال موفق به چاپ ۶۰ عنوان مقاله با درجه علمی ISI در مجلات معتبر از انتشارات های معتبر جهانی از جمله انجمن شیمی آمریکا (ACS)، انجمن شیمی انگلستان (Royal Society of Chemistry)، الزویر، وایلی، اسپرینگر و ... شده ام. بیش از ۷۰ درصد مقالات چاپ شده از لحاظ کیفیت علمی مجله دارای درجه Q1 می¬باشند.
شاخص اچ (h-Index) اینجانب بر پایه گزارش سایت گوگل اسکولار ۱۴ می¬باشد که برای یک دانشجوی دکتری، عدد این شاخص، عدد بسیار بالایی محسوب می¬شود و تقریباً عدد شاخص اچ اینجانب به عنوان دانشجوی دکتری، یکی از بالاترین شاخص های اچ در بین تمامی دانشجویان کشور است.
در طی سالهای اخیر نیز موفق به چاپ مقالاتی با همکاری محققانی از کشورهای کانادا، سوییس، مکزیک، رومانی، لهستان، چک و فرانسه شده ام که هرکدام از این گروه ها، تیم های تحقیقاتی بسیار موفق و مطرح در زمینه نانوتکنولوژی در سطح بین المللی ¬می¬باشند. لازم به ذکر است که اینجانب داور ۲۶ مجله ISI از انتشارات هایی که در بالا ذکر شد، می¬باشم.

 به نظر شما نگارش متعدد مقالات علمی با چه رویکردی توجیه پذیر است؟
امروزه در تمامی جوامع بشری، هدف انسان¬ها، ارتقا سطح کیفی زندگی است. یکی از عوامل مهم در این ارتقا، پیشرفت تکنولوژی در زندگی روزمره است. از آنجایی¬که ایجاد هر تکنولوژی جدید نیازمند پیشبرد دانش¬های پایه ای و مهندسی در آن تکنولوژی است، لذا محققان علمی در پیشبرد آن هدف، نقش¬های سازنده¬ای دارند. نقش محققان می¬تواند در قالب پژوهش¬های بنیادی و تبدیل آن به تکنولوژی مورد نیاز انسان¬ها ¬باشد که یکی از مهمترین راه¬های به اشتراک گذاشتن پژوهش های بنیادی در سراسر جهان و جمع¬بندی همه¬ی آنها، می-تواند در قالب چاپ مقالات علمی و در دسترس گذاشتن نتایج مقالات در اختیار مهندسین ساخت و کارخانه-جات بزرگ باشد که بتوانند نتایج پژوهش¬های محققان کشورهای مختلف جهان را به تکنولوژی تبدیل کند.
اگر بتوان زیرساخت¬های کشور را به سمتی تعمیم داد که نتایج مقالات را کاربردی نمود، هم محقق می¬تواند نتیجه پژوهش خود را عیناً لمس کند و هم دیگر مسائل مورد هدف از حاصل آن تحقیق بهره¬مند می شوند. اما با توجه به اینکه در اکثر زمینه های تحقیقاتی که به تکنولوژی جدید ختم می¬شود، نیازمند به داشتن زیرساخت¬های پیشرفته ¬هستیم و این امر هم نیازمند به زمان است، لذا پژوهشگران کشورهایی که هنوز زیرساخت¬های لازم را در جهت کاربردی کردن نتایج تحقیقاتی ندارند، آن را با نام آن کشور در قالب مقاله تحقیقاتی ارایه می¬دهند که حداقل بتوان سهمی از آن پژوهش و تکنولوژی را بنام کشور خود به چاپ برسانند.

 در حال حاضر مهمترین پروژه علمی – تحقیقاتی که در دست اجرا دارید چیست؟
با توجه به اینکه یکی از قسمت¬های پروژه دکتری اینجانب، تحقیقات بر روی بهبود بخشیدن خواص کامپوزیت¬های دندانی بااستفاده از نانومواد (که قبلاً برخی از خواص این نانوموادها را به چاپ رسانده¬ام)، می-باشم، امیدوارم از این طریق گامی موثر در حوزه دندانپزشکی برداشته شود.

 مهمترین برنامه علمی و پژوهشی شما چیست؟
مهمترین پروژه¬ای که در دست دارم چاپ مقاله در یکی از مجلات از انتشارات نیچر ¬می¬باشد که امیدوارم به این موفقیت به زودی نایل شوم. همچنین با توجه به مکاتبات با یکی از مجلات ISI از انتشارات اسپرینگر در حوزه نانومواد ، امیدوارم به زودی به عنوان Associate editor فعالیت کنم.
لینک مقالات اینجانب در سایت گوگل اسکولار جهت مشاهده علاقه¬مندان در حوزه نانومواد به شرح ذیل است:
https://scholar.google.com/citations?hl=en&user=04UJWOIAAAAJ&view_op=list_works


 برای دانشجویان متقاضی تحصیلات تکمیلی چه توصیه ای دارید؟
با علاقه¬مندی و جدیت به انجام پروژه¬های تحقیقاتی باکیفیت با راهنمایی اساتید خود، بپردازند و سعی کنند که با اساتید و محققین معتبر جهانی نیز ارتباط برقرار کنند و از تجربیات آنها استفاده کنند.

 

 

 

 


( ۷ )