نشست علم مواد در محضر قرآن کریم (۲) در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۲ اسفند ۱۳۹۵ | ۰۸:۰۲ کد خبر : ۷۵۲۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۷۵
سلسه نشست های علم در محضر قرآن با عنوان " علم مواد در محضر قرآن کریم (۲) " به همت معاونت دانشجویی فرهنگی واحد علوم و تحقیقات در بلوک A شرقی ساختمان ابن سینا برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر علیرضا خدابنده رئیس دانشکده مواد و متالورژی این واحد در این نشست با مطرح کردن سوالی مبنی بر اینکه آیا در کتاب قرآن کلیه ی علوم طبیعی و ماورایی بطور کامل ذکر شده است، به تشریح نظریه هایی که در این زمینه از اندیشمندان اشاره شده، پرداخت.

وی با شاخص کردن آیاتی از قرآن و نظریه ی اصلح از نگاه اندیشمندان، گفت: از آنجاییکه که قرآن کتابی صرفاً علمی نیست پس نیازی به وجود و ارائه ی تمام ریزه کاری های علوم طبیعی در قرآن نیست..

رئیس دانشکده مهندسی مواد ادامه داد: در قرآن به مانند دیگرعلوم در علم مواد و متالورژی (علم فلزکاری) نیز اشاراتی شده است. همانگونه که استفاده وافر و مفید از فلزاتی از جمله آهن و فولاد در زندگی امروزه، اکنون در صنعت اثبات شده است. بطور صریح در قرآن در حدود هزار و چهارصد سال پیش نیز اشارت متعددی شده است.

این عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات در ادامه به چندین قصص قرآن از جمله به داستان ذوالقرنین که درچندین هزارسال پیش رخ داده و در قرآن به آن اشاره شده است، پرداخت و افزود: حرکتی که ذوالقرنین در دفاع جنگی با استفاده از تکه های فلز آهن و مذاب مفرغ و مس و ترکیب آنان ارائه داد، هم اکنون وعصر کنونی نیز بعنوان صنعتی جدید در علم مواد در حال انجام است.


۵ رای