توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

ثبت پرنده ی کمیاب ایرانی با نام مونیای هندی در کمیته ی ملی ثبت پرندگان ایران

۰۲ بهمن ۱۳۹۵ | ۰۹:۳۴ کد خبر : ۷۱۸۰ اخبار
تعداد بازدید:۶۱۴
پرنده ی کمیاب ایرانی با نام مونیای هندی(سهره ی ریز) توسط امیر فرح نسب دانشجوی واحد علوم و تحقیقات پس از یک سال و نیم تحقیق و مطالعه در زیستگاه های جنوب کشور مشاهده و در کمیته ی ملی پرندگان ایران ثبت شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، امیر فرح نسب دانشجوی دکتری تخصصی علوم محیط زیست- تنوع زیستی این واحد دانشگاهی در رابطه با این گونه پرنده ی کمیاب ایرانی گفت: این پرنده کمیاب با نام فارسی: مونیای هندی(سهره ی ریز) ، نام انگلیسی: Indian Silverbill و نام علمی: Lonchura malabarica شناخته می شود.
وی با بیان اینکه این پرنده ۱۱ سانتی متر طول دارد و نر و ماده آن شبیه به یکدیگر هستند، ادامه داد: مونیای هندی، پرنده ای است کوچک با پر و بالی قهوه ای رنگ از راسته ی گنجشک سانان و از تیره ی استریلدیده که منقاری نسبتاً بزرگ و مخروطی شکل و دمی دراز و نوک تیز دارد. معمولاً در گروه های کوچک دیده شده و به صورت دسته جمعی زندگی می کند.
فرح نسب افزود: تارک و سطح پشتی این پرنده به رنگ قهوه ای و پشت گردنش کمی کمرنگ تر است. صورتش خاکستری رنگ است و نوار کوتاه ناواضح نخودی رنگی در بالای چشم و حد فاصل منقار تا چشمانش دیده می شود. شاهپرهای بال هایش سیاه هستند. دمی بلند و نوک تیز، به رنگ قهوه ای مایل به سیاه دارد که پرهای وسطی دمش بلندتر هستند.
به گفته این پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات، این پرنده، منقاری مخروطی شکل و به رنگ خاکستری مایل به آبی دارد که نیمه ی پایینی آن کمی کمرنگ تر و بیشتر متمایل به آبی است. چشمانش سیاه و پاهایش به رنگ صورتی گوشتی است.

فرح نسب در مورد زیستگاه این پرنده گفت: مونیای هندی عمدتاً در دشت ها یافت می شود، اگرچه گاهی در نزدیکی آب نیز مشاهده می شود. در زیستگاه های خشک و فضای باز با درختان پراکنده، کشتزارها، علفزارهای خشک، انگورکاری ها، درختان خرما و در میان بوته های خاردار زیست می کند. لانه اش را بیضی شکل و به صورت آویزان در روی شاخه های بیرونی درختان یا میان بوته ها می سازد.


۱۷ رای