در سمپوزیوم علمی تغذیه و دیابت واحد علوم و تحقیقات عنوان شد:

۱۴ درصد از جمعیت کشور به اختلال قند خون دچارند/ برای تنظیم قند خون ورزش کنید

۲۶ آبان ۱۳۹۵ | ۰۹:۰۳ کد : ۶۶۸۸ اخبار
تعداد بازدید:۷۴۱
مدیر دفتر بهبود تغذیه، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی در واحد علوم و تحقیقات گفت: ۱۴ درصد از جمعیت کشور به اختلال قند خون دچارند که بالا بودن سرانه مصرف قند و شکر و پایین بودن مصرف میوه و سبزیجات از عوامل آن است.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر سیدعلی کشاورز عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی تهران در سمپوزیوم علمی تغذیه و دیابت که به بهانه هفته جهانی دیابت در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، گفت: به علت شهرنشینی فعالیت های روزانه ما کم شده و از طرفی دیگر امکانات و فرهنگ سازی مناسبی در رابطه با سبک زندگی صورت نگرفته است.

وی با بیان اینکه یکی از تاثیرات منفی اضافه وزن دیابت است، خاطرنشان کرد: تغییر سبک زندگی و الگوی مصرف پیامدهایی را به دنبال دارد که از مهمترین آنها اضافه وزن و چاقی است که عامل آن پایین بودن فعالیت بدنی است.

دکتر کشاورز با بیان توصیه هایی در رابطه با فعالیت های ورزشی یک فرد دیابتی گفت: یک فرد دیابتی نباید از همان روز اول شروع به ورزش های سنگین کند بلکه باید به تدریج فعالیت های ورزشی خود را افزایش دهد.همچنین افرادی دیابتی که دارای قند خون خیلی بالا یا خیلی پایین هستند، نباید ورزش کنند.

عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی در ادامه تاکید کرد: ورزش به تنظیم قند خون و عملکرد بهتر انسولین کمک می کند. تحقیقات حاکی از آن است در ماه های آغازین شروع فعالیت های ورزشی نیاز به تزریق انسولین تا ۳۰ درصد کاهش می یابد، همچنین باعث افزایش اعتماد به نفس و روحیه فرد مبتلا می شود چرا که ناپایداری شرایط روحی است که سیستم قند خون را جابجا می کند.

دکتر زهرا عبدالهی مدیر دفتر بهبود تغذیه، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی نیز در این نشست گفت: دیابت یک بیماری جهانی است که با اختلال قندخون همراه است و سومین عامل مرگ و میر در بین بیماری های غیر واگیردار در دنیا را به خود اختصاص داده است.

دکتر عبدالهی ادامه داد: از سال ۱۳۷۵ تاکنون فعالیت هایی برای پیشگیری و تنزل دیابت انجام شده که شامل خانه های بهداشت و پایگاه های سلامت شهری، مراکز بهداشتی درمانی روستایی و بیمارستان های دانشگاهی مرکز استان می شود.

مدیر دفتر بهبود تغذیه، بهداشت، درمان و آموزش پزشکی تاکید کرد: در پیشگیری های اولیه هدف کاهش بروز و شیوع عوامل خطر ابتلا به دیابت نوع ۲، تغییر و اصلاح شیوه زندگی، کنترل و کاهش عوامل خطر و شناسایی افراد در معرض خطر است که امید به زندگی در این افراد را افزایش داد.

وی با بیان اینکه در سیستم کنونی کارشناسان تغذیه نقش مهم و حیاتی دارند، تصریح کرد: برای کنترل بیماری های غیر واگیر کارشناسان تغذیه در اولین سطح ارائه خدمات به مردم قرار داشته و دارای نقش کلیدی هستند. لازم است الگوی تغذیه مردم اصلاح شود و ما آن را از طریق نظام سلامت به مردم ارائه می دهیم.

دکتر حسین دلشاد عضو هیات علمی دانشکده علوم پزشکی شهید بهشتی نیز در این همایش گفت: دیابت قندی بعنوان یکی از بیماری های مزمن متابولیکی شناخته شده است که با افزایش قند خون نمایان می شود.

دکتر دلشاد گفت: اگرچه مشخصه این بیماری پیچیده متابولیکی، بالا بودن قند خون است ولی با گذر زمان عوارض دیگری نیز پدیدار می شوند که کل بدن فرد را درگیر می کند.

عضو هیات علمی دانشکده شهید بهشتی گفت: دیابت یک بیماری چند علتی است و عواملی همچون ژنتیک و عوامل محیطی در آن دخیل هستند.

وی افزود: دیابت یک بیماری شایع در قرن ۲۱ است که از علل شایع بودن آن می توان رشد جمعیت، مسن شدن افراد، پیشرفت های اقتصادی، شهرنشینی، غربی شدن و عدم فعالیت فیزیکی اشاره کرد ولی در کل همه انسان ها ۴ درصد امکان ابتلا به دیابت را دارند.

این فوق تخصص غدد درون ریز ادامه داد: از عوامل محیطی که باعث بروز دیابت می شوند میتوان آلودگی هوا، پرخوری، عدم تحرک و افزایش وزن را نام برد. طی سال های گذشته درصد مبتلایان به ۴ درصد افزایش پیدا کرده است، این در حالی است که ۵۰ درصد مردم از وجود این بیماری بی خبر هستند.

دکتر سارا صداقت مدیر تیم ملی انجمن اطلاع رسانی دیابت مرکز گابریک نیز در این مراسم گفت: آموزش برای کنترل بیماری دیابت نقش بسزایی دارد و در سال ۲۰۱۶ گابریک تنها NGO بودکه به اهمیت آموزش دادن در این خصوص پرداخت.

وی با بیان اینکه توانمندسازی بیمار در کنترل بیماری نقش بسیار مهمی دارد، ادامه داد: موجب خرسندی است که در جهان شیوه آموزش ایرانی برای بهبود و درمان این بیماری توصیه می شود.معتقدم آموزش در همه امور همچون قطب نمایی است که کشتی را در دریا هدایت می کند.

صداقت خاطرنشان کرد: آموزش دیابت در پیشگیری ثانویه نقش مهمی ایفا می کند بنابراین آموزش بخشی از درمان است و مهترین فرد در تیم درمان بیماری، شخص بیمار است.

مدیر تیم ملی انجمن اطلاع رسانی دیابت گفت: چیزی که در مورد آموزش دیابت مهم است تغییر در شیوه زندگی فرد دیابتی است چرا که باید سبک زندگی ناسالم خود را ترک کند. هدف از آموزش خود مدیریتی این است که فرد در طول روز تصمیمات درست بگیرد و آنها را اجرا کند. قسمتی از این آموزش توسط پزشک و قسمتی توسط انجمن های مربوطه صورت می گیرد.

وی تصریح کرد: در سازمان مردم نهاد گابریک، آموزش های تجمعی، تجربی، فردی و آموزش به مادران در دوران بارداری صورت می گیرد.