توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

تجهیز دستگاه سنجش آلودگی‌های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور، به تکنولوژی هوشمند ( IoT )

۱۲ مهر ۱۳۹۵ | ۰۸:۵۵ کد خبر : ۶۳۷۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۲
دانشجوی واحد علوم و تحقیقات که پیش از این موفق به طراحی و ساخت دستگاه سنجش آلودگی‌های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور شده بود، این دستاورد علمی خود را ارتقاء داد.
تجهیز دستگاه سنجش آلودگی‌های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور، به تکنولوژی هوشمند ( IoT )

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات فروزان فقیری دانشجوی مقطع کارشناسی ارشد رشته فیزیک مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد، با بیان اینکه امروزه آلاینده های ناشی از حمل و نقل و صنایع، دو عامل مهم ایجاد آلودگی هوا در محیط های شهری و صنعتی هستند، گفت: هوایی که تنفس می کنیم ارتباط مستقیمی با سلامتی ما دارد. افزایش عوارض قلبی و عروقی از جمله اثرات آلودگی هوا بر سلامت انسان است.

وی با اشاره به اینکه حذف و کاهش ریزگردها و آلودگی هوا در محیط‌های شهری و صنعتی از جمله دغدغه های اصلی امروز در دنیا است که بدون ارزیابی علمی و داشتن اطلاعات کامل مرتبط با سنجش آلودگی ها دشوار خواهد بود، افزود: بدین منظور با بررسی و تحقیقاتی که صورت داده شده، اقدام به ارتقاء و تجهیز دستگاه قبلی خود " سنجش آلودگی ‌های محیطی با ثبت و کنترل از راه دور"، به تکنولوژی هوشمند ( IoT ) نمودم.

فقیری ادامه داد: با استفاده از تکنولوژی (IoT) در دستگاه سنجش آلودگی های محیطی، موفق به ارائه یک سیستم سنجش آلودگی‌های محیطی با هزینه کمتر نسبت به نمونه خارجی و قابلیت های حمل آسان، اندازه‌گیری غلظت آلودگی‌ هوا و گازهای تولید شده در صنعت بصورت لحظه ای و همچنین قابلیت اندازه گیری پارامترهای دیگری نظیر دما، فشار، رطوبت و گرد و غبار شدم.

وی افزود: در این سیستم اطلاعات اندازه‌‌گیری شده توسط بلوتوث به صورت آنی به یک دستگاه گوشی اندروید منتقل شده و نمایش داده می‌شود. علاوه بر موارد ذکر شده کارآیی مهم، جدید و قابل توجه این نمونه تولید شده به کلیه‌ی نمونه‌های موجود در بازار جهانی، هوشمندسازی ( IoT ) و ارتباط گوشی همراه با این دستگاه از طریق اینترنت است، به طوری که ارتباط بین دستگاه و گوشی (هر دو با قابلیت تحرک) و در هر فاصله‌ای امکان‌پذیر است.

دانشجوی واحد علوم و تحقیقات تصریح کرد: این دستگاه را علاوه بر استفاده شخصی در منازل و محیط‌های کاری، سازمان‌ها و مراکز عمومی شامل بیمارستان‌ها، مدارس، دانشگاه‌ها، می توان در‌ اندازه‌گیری گازهای تولید شده در واحدهای صنعتی و کارخانجات نیز مورد استفاده قرار داد.

وی خاطر نشان کرد: طراحی و ساخت این دستگاه با راهنمایی دکتر محمود قرآن‌نویس رئیس مرکز تحقیقات فیزیک پلاسما و دکتر هومن اخوان عضو هیأت‌ علمی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفته است.


۲ رای