توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

شناسایی و ثبت ۴ گونه پرنده در تالاب گندمان استان چهارمحال و بختیاری

۲۷ مرداد ۱۳۹۵ | ۰۸:۴۱ کد خبر : ۶۱۰۸ اخبار
تعداد بازدید:۵۴۷
به همت دانشجوی محیط زیست واحد علوم و تحقیقات، پس از سه سال مطالعه، بررسی و بازدیدهای مکرر میدانی، ۴ گونه پرنده در تالاب گندمان، استان چهار محال و بختیاری شناسایی، مستندسازی و به چک لیست پرندگان آن منطقه اضافه شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات امیر فرح نسب با بیان اینکه سلیم طلایی، آبچلیک خالدار پاسبز، سسک ابرو سفید و آبچلیک شکیل پرندگانی هستند که توسط وی در تالاب گندمان مشاهده شده اند، گفت: آبچلیک دودی یا آبچلیک خالدار پا سبز پرنده ای است که در مناطق باتلاقی آب شیرین، حاشیه های گلی و گاهی نیز در باتلاق های شور به سر می برد. در ایران به صورت مهاجر عبوری نسبتاً فراوان و به تعداد اندک زمستان ها در جنوب غربی دیده می شود.

وی افزود: آبچلیک دودی با نام علمی " Tringa glareola " دارای ۲۰ سانتی متر طول، پاهای زرد مایل به سبز، زیر تنه خالدار، رو تنه با خال های سیاه صلیب مانند و منقاری سیاه است که از بی مهرگان کوچک تغذیه می کند. این پرنده در فصل بهار (اردیبهشت و خرداد ۱۳۹۵)، توسط اینجانب در تالاب گندمان مشاهده، رکورد و مستندسازی شد.

فرح نسب اضافه کرد: سسک ابرو سفید با نام علمی Acrocephalus melanopogon"" در مناطق نیزاری با باتلاق های بوته دار، که دارای آبهای کم عمق اند، به سر برده و لابه لای نیزار یا داخل بوته های کوتاه آشیانه می سازد. در ایران، نیمه مهاجر و فراوان است.

وی با بیان اینکه سسک ابرو سفید، ۱۳ سانتی متر طول دارد، ادامه داد: خط ابرویی سفید مشخصی دارد که به پس سر می رسد، چانه و گلو سفید، پهلوهایی زرد- قهوه ای و سینه، زیرتنه و پوش پرهای زیر دم سفید نخودی و رو تنه و دم، قهوه ای بلوطی است. انتهای دم کاملاً گرد و بر رو تنه اش رگه های طولی سیاهی دیده می شود. این پرنده عمدتاً از شکار حشرات و گاهی از حلزون ها تغذیه می کند.

این محقق واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه سلیم طلایی با نام علمی " Pluvialis apricaria" و در سواحل دریاها، خورها، مصب ها، اراضی شخم زده و کشتزارها به سر می برد، در ایران، در نواحی ساحلی دریای خزر و خلیج فارس دیده می شود.

وی افزود: سلیم طلایی ۲۸ سانتی متر طول دارد و کنار آبزی است و پرنده‌ای نسبتاً بزرگ با منقار و پاهای نسبتاً کوچک و سیاهی است که با سطح پشتی سفید، زرد-قهوه ای و زیر تنه‌ای سفید خاکستری دیده می شود. منقار سیاه، پاها خاکستری تیره، سر و رو تنه زرد طلایی با لکه های سیاه فراوانی دیده می شود. این پرنده از حشرات، سخت پوستان ریز و بعضاً گیاهان ریز آبزی و دانه های گیاهان، تغذیه می کند.

فرح نسب با بیان اینکه آبچلیک شکیل با نام علمی " Philomachus pugnax " چهارمین گونه از پرندگانی است که توسط وی در اردیبهشت و خردادماه ۱۳۹۵ مشاهده، شناسایی و مستندسازی شده است، تصریح کرد: این پرنده در مناطق آبی داخل خشکی، سواحل دریاچه ها و گاهی نیز در خورها به سر می برد. در ایران، به صورت مهاجر عبوری، به تعداد فراوان دیده شده و تعداد اندکی نیز در جنوب غربی، زمستان گذرانی می کنند.

وی ادامه داد: پرنده ی نر آبچلیک شکیل، ۲۸ سانتی متر و پرنده ی ماده ۲۲ سانتی متر طول دارند. پرنده‌ی نر، تابستان ها، با پرهای گردن، گلو و گوش پرها، که از ترکیب رنگ های گوناگون سفید، سیاه، بلوطی، و رگه های سیاه تشکیل شده است، حالت شنل مانندی پیدا کرده و به آسانی قابل تشخیص است.

به گفته فرح نسب، پرنده‌ی ماده به صورت کاملاً محسوسی از پرنده‌ی نر کوچکتر است و منقارش همانند پرنده‌های جوان زرد مایل به سبز تیره و گاهی به رنگ قهوه ای یا قرمز تیره با طرح فلس مانند پر و بال دیده می شود.

لازم به ذکر است علاوه بر اضافه شدن این ۴ گونه به چک لیست های رسمی سرشماری پرندگان اداره کل حفاظت محیط زیست استان چهار محال و بختیاری، مشاهده ی این گونه ها توسط اینجانب، در کمیته ی ثبت پرندگان ایران نیز به ثبت رسیده است.

 

 


۹ رای