توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت :

۱۵ مهر ۱۳۹۴ | ۱۱:۱۱ کد خبر : ۵۵۶۰ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۷
دستگاه برس پلاسمایی برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شد
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت :
دستگاه برس پلاسمایی برای اولین بار در ایران طراحی و ساخته شد

طراحی و ساخت دستگاه برس پلاسمایی برای اولین بار در ایران و توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این دانشگاه صورت گرفت .

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، شهره خاتمی دانشجوی کارشناسی ارشد فیزیک این واحد دانشگاهی در رابطه با این پروژه تحقیقاتی گفت: برس پلاسمایی در واقع گونه ای پلاسما جت است ؛با این تفاوت که طول و عرض پلاسمای تولید شده توسط این دستگاه به مراتب بیشتر از پلاسما جت تک ارایه است.

وی با بیان اینکه مزیت این سیستم نسبت به استفاده از پلاسما جت چند آرایه ای , تولید یک سطح پلاسمای کاملا متقارن بدون هیچ گونه فاصله ای در بین خطوط پلاسما است، ادامه داد: دستگاه برس پلاسمایی ساخته شده در مرکز فیزیک پلاسمای واحد علوم و تحقیقات , توانایی تولید پلاسمایی کاملا متقارن در ابعاد 7*2 سانتی متر را دارا است.

خاتمی تصریح کرد: از این سیستم برای باکتری زدایی انواع باکتری های بیمارستانی ازجمله باکتری استافیلوکوس اورئوس, سودوموناس ,کلپسیلا و اشرشیاکلی استفاده شده است. همچنین از این سیستم برای فرایند استرلیزه کردن گوشت ماهی از باکتری سالمونلا که یکی از مهمترین عوامل در مسمومیت غذایی به شمار می رود استفاده شده و نتایج مطلوبی را به همراه داشته است.

به گفته این محقق واحد علوم و تحقیقات, تولید سطح گسترده ای از پلاسما دراین سیستم امکان استفاده از آن را برای استرلیزه کردن سطوح به همراه دارد.

وی افزود: از دستگاه برس پلاسمایی برای استرلیزه کردن پارچه نیز استفاده شده که نتایج مطلوبی را به همراه داشته است. همچنین از این سیستم می توان برای فرایند الودگی زدایی اب نیز استفاده کرد.

خاتمی با بیان اینکه اساسا پلاسما را می توان به سه قسمت پلاسمای داغ ؛ پلاسمای گرم و پلاسمای سرد تقسیم بندی کرد که هر کدامشان کاربرد های گسترده ای در صنعت و تولید انرژی دارند، خاطرنشان ساخت : استفاده از پلاسمای سرد اتمسفری یکی از بهترین روش ها در امر استرلیزاسیون است. این گونه از پلاسما کاربرد های گسترده ای در زمینه های مختلف اعم از استرلیزه کردن سطوح و موادغذایی, انعقاد خون , ترمیم بافت ها و .... دارد.

 
برای عضویت در کانال خبری «واحد علوم و تحقیقات» می‌توانید بر روی آیکون بالا یا لینک زیر کلیک کنید:
https://telegram.me/ScienceResearchIAU
توجه : لطفا دقت داشته باشید که حتما تلگرام شما بروزرسانی شده به آخرین نسخه ی این نرم افزار باشد.