مراسم عزاداری امام جعفر صادق(ع) در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۵:۲۵ کد : ۵۴۲۰ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۲
مراسم عزاداری امام جعفر صادق(ع) در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد
مراسم عزاداری امام ششم شیعیان، امام جعفر صادق(ع) در مسجد امام علی (ع) واحد علوم و تحقیقات برگزار شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، حجت الاسلام والمسلمین دکتر سید عبدالله حسینی مشاور فرهنگی اجتماعی شهرداری تهران در مراسم عزاداری امام جعفر صادق ضمن تسلیت به مناسبت سالروز شهادت امام ششم شیعیان، گفت: اهمیت نقش امام صادق (ع) با شناخت فضای حاکم بر دوران زندگی ایشان امکان پذیر است.

وی دوران حیات امام ششم شیعیان را به دو بخش مثبت و منفی تقسیم کرد و ادامه داد : در زمان امام صادق (ع ) انتقال قدرت از حکومت بنی امیه به بنی عباس، شرایط مناسبی را برای استحکام مذهب اهل بیت علیهم السلام ایجاد کرد.

دکتر حسینی افزود: از سوی دیگر، این امام معصوم وارث ویرانه ای است که با وفات پیامبر اکرم (ص) به واسطه ممنوعیت انتشار احادیث آن حضرت بر فضای جامعه اسلامی حاکم شد.

وی علت این ممنوعیت را جلوگیری از انتقال پیام واقعه غدیر خم و بحث ولایت علی (ع) دانست و اظهار داشت: این اقدام در حالی صورت گرفت که در حادثه غدیر خم حداقل 90 و حداکثر 120 هزار نفر حضور داشتند که پس از آن روز در سراسر ممالک اسلامی پراکنده شدند.

دکتر حسینی به جداسازی احادیث جعلی از احادیث حقیقی و جمع آوری آنها در کتابی تحت عنوان جامع روایی در زمان امام صادق (ع) اشاره کرد و گفت: در دوران آن حضرت پس از گذشت بیش از 60 سال، احادیث صحیح و غیر صحیح از یکدیگر تفکیک شدند در حالیکه تا آن زمان با توجه به رواج پدیده جعل احادیث، هر گروه براساس منافع خود تحت عنوان حدیث، مطالبی را در اختیار مردم قرار می داد.

وی معیار صحت احادیث را مطابقت آنها با مفاهیم قرآن کریم دانست و تصریح کرد: در حال حاضر بهترین و جامع ترین کتاب مرجع در زمینه احادیث پیامبر اکرم (ص) کتاب اصول کافی است.

این استاد دانشگاه از امام صادق (ع) بعنوان بنیان گذار علوم، تبیین کننده دین و تمییز دهنده حق و باطل یاد کرد و اظهار داشت : هم اینک جامعه اسلامی وارث علومی است که با تلاش های رئیس مکتب شیعه، امام جعفر صادق (ع) گردآوری شد.

لازم به ذکر است در حاشیه این مراسم که با حضور اساتید، دانشجویان و کارکنان واحد علوم و تحقیقات برگزار شد، یکی از مداحان کشور به مداحی در مورد آن حضرت پرداخت.