توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

۳۱ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۲:۵۵ کد : ۵۴۱۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۰۵۳
تولید سوخت خودروی بیودیزل از گیاه خاک شیر
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

تولید سوخت خودروی بیودیزل از گیاه خاک شیر

محقق واحد علوم و تحقیقات موفق به تولید سوخت زیست محیطی بیودیزل به عنوان جایگزین سوختهای فسیلی شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات مهدی عالمی دانشجوی شیمی تجزیه دانشکده علوم پایه این واحد در این خصوص گفت: از آنجایی که سوختهای فسیلی رو به کاهش هستند و همچنین تولید آلایندگی زیادی می کنند برآن شدیم تا در قالب این طرح به دنبال یافتن جایگزینی برای این نوع سوختها و یا تولید ماده ای به منظور کاهش میزان آلایندگی این ذخایر تجدید ناپذیر باشیم که با توجه به مزایای بیودیزل مطالعه در این زمینه را در دستور این طرح قرار دادیم.

این محقق واحد علوم و تحقیقات افزود: کاهش تولید co2  که عامل اصلی ایجاد گازهای گلخانه ای است، کاهش وابستگی به نفت، تجزیه پذیری در خاک در صورت نشت، کاهش آلایندهای خروجی در مقایسه با سوخت دیزل معمولی، افزایش ایمنی، کاهش بو و دوده تولیدی، افزایش روانکاوری موتور از جمله مزایایی سوخت بیودیزل حاصل از گیاه خاک شیر است.

وی با بیان اینکه  پس از مطالعه مقالات داخلی و خارجی و جستجو در زمینه منابع اولیه با مشاوره و راهنمایی های دکتر سحر بنی یعقوب عضو هیات علمی دانشکده علوم پایه واحد علوم و تحقیقات طرح تولید بیودیزل را عملیاتی کردم ، تصریح کرد: پس از تحقیقات بر روی انواع دانه های روغنی، با توجه به دلایلی از قبیل خودرو بودن، عدم نیاز به مراقبت، سم پاشی، آبیاری، قابل رشد بودن در بسیاری از مناطق با اقلیم های گوناگون مخصوصا گرم و خشک و با توجه به این که منبع مورد نظر به عنوان خوراک اصلی انسان و موجودات محسوب نمی شود دانه روغنی گیاه خاکشیر انتخاب شد.

  عالمی با ذکر اینکه در مرحله ازمایشگاهی ابتدا باید اسید و روغن خاکشیر استخراج می شد، گفت: پس از تهیه خاکشیر اقدام به فرایند روغن گیری شد که حاصل آن تولید 22 گرم روغن بود. این مقدار نشان داد که دانه خاکشیر مورد استفاده حداقل 22 درصد اسید چرب دارد، پس از این نتیجه گیری عملیات روغن گیری را در مقیاس بزرگتر( بنچ) انجام دادیم و در نهایت دو لیتر بیودیزل از روش ترانس استریفیکاسیون تهیه شد.

لازم به ذکر است این فعالیت علمی با حمایت دانشکده علوم پایه و گروه شیمی تجزیه واحد علوم و تحقیقات در راستای اهداف شرکت دانش بنیان صورت گرفت .