تولید نانو رادیو دارو جهت درمان تومورهای سرطانی به همت پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات

۲۸ مرداد ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۳ کد : ۵۴۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۸۴
تولید نانو رادیو دارو جهت درمان تومورهای سرطانی به همت پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات

پژوهشگر واحد علوم و تحقیقات در پی دستیابی به روشی برای درمان تومورهای سرطانی اقدام به ساخت نمونه‌های آزمایشگاهی نوعی رادیو دارو کرد.

به گزارش اداره روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ،  نویده‌ آقائی دکترای تخصصی مهندسی هسته ای گرایش پرتو پزشکی در رابطه با این پروژه گفت : نانورادیوداروی ساخته شده این قابلیت را دارد که اندازه‌ی تومورها را به طور قابل ملاحظه‌ای کاهش دهد. همچنین بازه‌ی درمان تومورها در مدت زمانی مناسب و بدون آسیب به سلول‌های سالم صورت خواهد گرفت. این کار بر روی نمونه‌های حیوانی عملکردی موفق داشته است.

به گفته‌ی ، این مجری طرح، بسیاری از نانوذرات جدید معضل مقاومت سلولی به دارو را برطرف کرده اند و عرصه‌ی جدیدی را در درمان سرطان فراهم کرده‌اند. اگرچه رادیوایزوتوپ‌ها در درمان و تشخیص انواع سرطان‌ها نقش داشته و تولید آن‌ها در صنعت داروسازی هسته‌ای رشد و توسعه‌ی زیادی یافته است؛ ولی ترکیب نانوذرات و رادیوایزوتوپ‌ها که منجر به تولید نانورادیوداروها می شود، رشد چندانی نداشته و تنها در برخی از رادیوایزوتوپ‌ها این امر میسر و ممکن شده است.

آقائی با اشاره به گسترش روزافزون انواع سرطان‌ها در دنیا، هدف از انجام این کار را ارائه‌ی روشی برای درمان تومورهای جامد مثل تومورهای پستان، کبد و پروستات دانست و افزود: درحال حاضر در کشور ما فعالیت‌های زیادی برای تولید انواع نانو‌رادیوداروها برای مراحل تشخیص به کمک تصویربرداری‌ها و نیز درمان صورت گرفته است.
وی با بیان اینکه از نتایج کلی این بررسی می توان به کاهش قابل ملاحظه‌ی اندازه‌ی تومورهای پستان در موش پس از تزریق در طی دو هفته اشاره کرد ، ادامه داد: رادیوایزوتوپ‌های جدید که در پزشکی هسته‌ای کاربرد دارند، باید ترکیب شیمیایی مناسب ایجاد کنند، تابش مناسب برای درمان و تصویربرداری داشته باشند و از نیمه عمر مناسبی نیز برخوردار باشند. ایزوتوپ‌های استفاده شده در این کار این خصوصیات را به همراه دارند.

آقائی امیدوار است با تکیه بر نتایج این تحقیقات و انجام فازهای تکمیلی بتوان با تولید نانو رادیوداروها در سال‌های آتی در کشور ایران، صرف هزینه‌های بالا جهت واردات این داروها به کشور را برطرف نمود و به بیماران خدمت رسانی بهتری کرد.

لازم به ذکر است این تحقیقات توسط  نویده آقائی دانشجوی دکتری واحد علوم و تحقیقات  و با راهنمایی دکتر میترا اطهری علاف عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات در حال انجام است و تحت عنوان پایان نامه‌ی مبتنی بر نیاز صنعت در ستاد ویژه‌ی توسعه‌ی فناوری نانو به تأیید رسیده است. آیین نامه‌ی حمایت از پایان نامه‌های مورد نیاز صنعت در سایت www.nano.ir/hrdc موجود است.