نشست اخلاق علمی در پژوهش های دانشگاهی در ساختمان ابن سینا برگزار شد

۲۳ تیر ۱۳۹۴ | ۱۳:۲۱ کد : ۵۳۸۶ اخبار
تعداد بازدید:۳۵۶
نشست اخلاق علمی در پژوهش های دانشگاهی در ساختمان ابن سینا برگزار شد
دکتر محمدقهدریجانی در این نشست گفت : اخلاق علمی مجموعه ای از خوبیها و بدیهایست که که بر رفتار علمی افراد در مراحل تحصیل، تدریس، تحقیق و خدمات علمی تاثیر می گذارد.

دکتر محمدقهدریجانی عضو هیئت علمی گروه مهندسی مکانیک بیوسیستم و مکانیزاسیون کشاورزی واحد علوم و تحقیقات ادامه داد: اخلاق علمی مجموعه ای از آداب و ارزشها و اصول اخلاقی است که توسط همه ارکان و اعضا یک جامعه علمی از تولید تا نشر علم و دانش مورد توجه بایستی قرار گیرد.

وی افزود: با توجه به فرایند جهانی شدن و بین المللی شدن علم، نیاز به زبان مشترک در اخلاق آن هم در مقیاس جهانی احساس می شود .

دکتر قهدریجانی عنوان کردند که در تولید و نشر علم بایستی رعایت حقوق همه ذینفعان در نظر گرفته شود، به نحوی که جامعه مورد مطالعه، پدیدآوردگان آثار، خوانندگان آثار علمی و پژوهشگران همکار باید اطمینان داشته باشند که هیچ آسیبی از پژوهش انجام شده شامل آنها نخواهد بود

وی ادامه داد: در کل اخلاق علمی ضامن سلامت و استواری فرایند تولید، اشتراک و نشر دانش می باشد. به عبارت دیگر یک پژوهشگرکه به چهارچوبهای اخلاق علمی مقید باشد ، ابتدا باید انسانی شریف و منصف باشد. صداقت و راستگویی از فضایل مهم اخلاقی است که برخی از پژوهشگران متاسفانه با نادیده گرفتن این مهم، گاهی دچار معضلاتی همچون داده سازی ، تحریف داده ها، سندسازی، سرقت علمی و غیره می گردند .

دکتر قهدریجانی در پایان عنوان کرد: امیدداریم انجمن ایرانی اخلاق در علوم و فناوری مرامنامه اخلاقی برای کلیه حرفه ها و رشته های دانشگاهی تهیه و تدوین و ابلاغ کند .