مهندس هاشمی در نشست خبری:

۲۲ تیر ۱۳۹۴ | ۱۳:۱۱ کد : ۵۳۸۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۷۱
جزئیات مسابقه طراحی دو یادمان ملی در واحد علوم و تحقیقات را تشریح کرد
مهندس هاشمی در نشست خبری:

- جزئیات مسابقه طراحی دو یادمان ملی در واحد علوم و تحقیقات را تشریح کرد

- تقدیر از 9 طرح برگزیده در مسابقه طراحی دو یادمان ملی در واحد علوم و تحقیقات

معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحقیقات با اشاره به برگزاری مسابقه طراحی دو یادمان ملی این واحد، گفت: با برگزاری این مسابقه در نظر داریم ضمن ادای دین به خانواده معظم شهدا، یک اثر تاریخی و پروژه ماندگار فرهنگی در دانشگاه آزاد اسلامی ایجاد کنیم.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، مهندس محسن هاشمی معاون عمران و توسعه این واحد دانشگاهی در نشستی خبری به تشریح جزییات مسابقه طراحی دو یادمان ملی در واحد علوم و تحقیقات پرداخت و گفت: دانشگاه آزاد اسلامی، به عنوان بزرگترین دانشگاه ایران اسلامی، این رسالت را وظیفه خود می‌داند که با احداث یادمان نام - نوشته 220 هزار شهید دفاع مقدس در مجاورت مسجد امام علی(ع) و مرکز اسلامی پیامبر اعظم (ص) در واحد علوم و تحقیقات، ضمن ایجاد یک اثر تاریخی و پروژه ماندگار فرهنگی مبتنی بر هنر فاخر و جذابیتی منحصر به فرد، ادای دین به خانواده های معظم شهدا به عمل آورد.

وی از احداث یادمان نام - نوشته مشاهیر علمی و فرهنگی ایران در مجاورت مرکز اسناد و کتابخانه واحد علوم و تحقیقات خبر داد و افزود: این کتابخانه با زیربنایی در حدود 43 هزارمتربع در حال حاضر بعد از کتابخانه ملی بزرگترین کتابخانه خاورمیانه به شمار می رود که به دلیل داشتن دیواری عظیم به مساحت 800 مترمربع در مجاورت آن امکان فعالیت هنری بر روی آن وجود دارد.

مهندس هاشمی با اشاره به دیوار عظیم دیگری در حدود 1200 مترمربع در مجاورت مرکز اسلامی پیامبر اعظم(ص) واحد علوم و تحقیقات گفت: به منظور طراحی گرافیکی بر روی این دو دیوار بزرگ از طراحان گرافیکی بنام کشور دعوت به عمل آوردیم تا طرح های خود را در این زمینه ارائه دهند که امیدواریم بتوانیم همزمان با سالگرد جنگ تحمیلی از این دو اثر گرافیکی رونمایی کنیم.

وی اشاره به جزییات این مسابقه گفت: در اجرای این سعی کردیم هزینه ای برای دانشگاه ایجاد نکنیم، همچنین در نظر داریم طراحی آثار به گونه ای باشد که نام شرکت کنندگان در طراحی آثار در کنار هر طرح آورده شود.

 

 

معاون عمران و توسعه واحد علوم و تحیقات ادامه داد: موضوع مهم دیگری که در اجرای این طرح مدنظر قرار گرفته است، ارزان بودن آن است به همین خاطر آثاری در این مسابقه پذیرفته خواهند شد که هزینه ای منطقی را شامل شود. همچنین از آنجایی که این دوطرح قرار است آثار ماندگار باشند، از طرحان درخواست می کنیم که موادی را برای طراحی آثار به کار بگیرند که در مقابل شرایط محیطی مقاوم باشند.

وی در مورد جوایز این مسابقه گفت: از میان طرح های ارائه شده 9 طرح برگزیده در محل مناسب در مرکز پیامبر اعظم (ص) و کتابخانه مرکزی دانشگاه در معرض نمایش قرار خواهد گرفت و جوایز نفیسی به طراحان آن تعلق خواهد گرفت. همچنین 20 سکه بهار آزادی به طرح برگزیده تعلق خواهد گرفت.

مهندس هاشمی در مورد هیات داوران و نحوه بررسی آثار گفت: هیات داوران این مسابقه متشکل از شورای عالی معماری دانشگاه آزاد اسلامی خواهد بود.

وی در نشست امروز که با حضور برخی هنرمندان حوزه گرافیک برگزار شد، به ارائه توضیحاتی در مورد نحوه تاسیس دانشگاه آزاد اسلامی پرداخت و خاطرنشان کرد: دانشگاه آزاد اسلامی در سال 1361 با پیشنهاد آیت الله هاشمی رفسنجانی به حضرت امام(ره) و کمک یک میلیونی ایشان تاسیس شد. این درحالی است که در آن دوران به دلیل اشاره قانون به حق تحصیل رایگان برای تمامی افراد امکان تاسیس موسسات آموزشی غیر انتفاعی داده نمی شد و با مخالفت های بسیاری ربرو بود.

مهندس هاشمی با بیان اینکه در حال حاضر دانشگاه آزاد اسلامی دارای بیش از یک میلیون و 700 هزار دانشجو درمقاطع مختلف تحصیلی است، افزود: دانشگاه آزاد اسلامی بدون اتکا به پول نفت و تنها از طریق شهریه دانشجویان توانسته تا کنون بیش از 10 میلیون مترمربع فضای آموزشی درسراسر کشور ایجاد کند.

وی خاطر نشان کرد: تجربه فعالیت دانشگاه آزاد اسلامی نشان دهنده آن است که توان مردم به همراه بخش خصوصی می تواند فعالیت های مهمی را شکل دهد.

هاشمی ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات تهران با دارا بودن 40 هزار دانشجو که عمده آنها درمقاطع تحصیلات تکمیلی مشغول به تحصیل هستند، در حال حاضر دارای 11 مترمربع سرانه فضای آموزشی به ازای هر دانشجوست که این رقم از میانگین استانداردهای بین المللی نیز بالاتر است.