به همت محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت :

۰۱ تیر ۱۳۹۴ | ۱۲:۴۷ کد خبر : ۵۳۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۰
سنتز نانوذرات ضدباکتری به روشی ساده و کم هزینه
به همت محققان واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت :
 

سنتز نانوذرات ضدباکتری به روشی ساده و کم هزینه

پژوهشگران واحد علوم و تحقیقات، موفق به سنتز نوعی نانوذرات شده‌اند که به دلیل خواص ضدباکتریای خود قابل استفاده در حوزه‌ی پزشکی و داروسازی است. این نانوذره همچنین می‌تواند برای تصفیه آب‌های آلوده به پسماند داروها، به عنوان فوتوکاتالیست حساس به نور مرئی عمل کند.
 
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، علی فخری دانشجوی کارشناسی ارشد شیمی تجزیه و عضو باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان این واحد دانشگاهی در رابطه با این پژوهش گفت : انروفلاکساسین گونه‌ای آنتی بیوتیک ساخته‌ی بشر است که در برابر طیف وسیعی از باکتری‌های بیماری زا عملکرد درمانی مناسبی دارد و جهت درمان عفونت‌های مختلف حیوانات مورد استفاده قرار می‌گیرد.

وی با بیان اینکه با توجه به مصرف بی رویه این نوع آنتی بیوتیک در تولید گوشت طیور و دام، موجب مقاوم شدن میکروب ها در طیور و دام در برابر استفاده از آنتی بیوتیک انروفلاکساسین شده است، تصریح کرد: از یک سو با اشاره به اینکه مصرف این آنتی بیوتیک جهت درمان بیماری های طیور و دام و یا به عنوان محرک رشد به دلیل ایجاد مقاومت در باکتری ها در سال های اخیر مورد توجه فراوانی قرار گرفته است، پسماند این دارو در بدن طیور و دام می تواند اثرات نامطلوبی بر سلامت انسانها به عنوان مصرفکنندگان این محصولات، بر جای بگذارد. از سوی دیگر، وجود پسماند این نوع آنتی بیوتیک در آب و شرب آبی که حاوی این ترکیب می باشد، منجر به سرطان های بد خیم و اختلالات گوارشی نظیر عفونت معده، استفراغ، اسهال خونی و ...... می شود.

محقق واحد علوم و تحقیقات افزود: در این کار تحقیقاتی تلاش شده تا نانوذرات سولفید قلع به روشی ارزان و کارامد سنتز شده و در واکنش جذب سطحی و واکنش تخریبی آنتی بیوتیک انروفلاکساسین تحت تابش منبع نور، به کار گرفته شود. همچنین ویژگی ضد باکتریایی این نانوذرات بر روی باکتری‌های اشریشیا کلی و استافیلوکوکوس اورئوس مورد بررسی قرار گرفته است.

به گفته‌ی علی فخری مجری این طرح، می‌توان از این نانوذرات در صنایع تصفیه پساب‌های صنعتی به خصوص صنایع داروسازی استفاده کرد. همچنین با توجه به اثر ضد باکتریایی که این نانوذرات از خود نشان داده‌اند، می‌توانند در زمینه‌ی پزشکی و داروسازی به عنوان مهارکننده، برای جلوگیری و متوقف کردن رشد باکتری‌ها به کار روند.البته نانوذرات سولفید قلع در تولید محصولاتی نظیر رنگ‌ها، منسوجات و کرم‌های ضدآفتاب نیز کاربرد دارند.

فخری در توضیح روش سنتز استفاده شده در این طرح عنوان کرد: برای تولید آزمایشگاهی این نانوذرات از روش هیدروترمال استفاده شد. طبق بررسی‌ها این روش پایدار، کارآمد و همچنین از لحاظ هزینه کاملاً اقتصادی است. این نانوذرات به کمک روش‌های مختلفی از جمله XRD، SEM و TEM مورد ارزیابی قرار گرفتند. در ادامه عملکرد فوتوکاتالیستی این نانوذرات در تخریب آنتی بیوتیک مدنظر ، تحت تابش نور مرئی بررسی شد.

وی اضافه کرد : طبق نتایج متوسط قطر نانوذرات سنتز شده در حدود 23 نانومتر بوده است. همچنین با توجه به ارزیابی فعالیت جذب کنندگی و فوتوکاتالیزوری این نانوذرات، می‌توان دریافت که نانوذرات سولفید قلع قابلیت خیلی بالایی در تخریب پسماندهای دارویی و در نتیجه کنترل میزان آلودگی حاصل از صنایع داروسازی دارند.

لازم به ذکر است ، این تحقیقات با همکاری علی فخری کارشناسی ارشد شیمی تجزیه از باشگاه پژوهشگران جوان و نخبگان واحد علوم و تحقیقات و سجاد بهروزکارشناس ارشد زیست شناسی میکروبیولوژی حاصل شده است. نتایج این کار در مجله‌ی Solar Energy (جلد 117، شماره 1، سال 2015، صفحات 187 تا 191) به چاپ رسیده است.