کارگاه نقش و کاربرد آموزه های دینی در سبک زندگی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۰۴ دی ۱۳۹۲ | ۱۵:۰۴ کد : ۴۷۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۰۵
اولین نشست از کارگاه های نقش و کاربرد آموزه های دینی در سبک زندگی به همت معاونت فرهنگی واحد علوم و تحقیقات در دانشکده مواد، با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان این واحد دانشگاهی برگزار شد
 کارگاه نقش و کاربرد آموزه های دینی در سبک زندگی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر فرانک فرزدی مدیرگروه خدمات بهداشتی- درمانی مرکز تحقیقات سنجش سلامت پژوهشکده علوم بهداشتی جهاد دانشگاهی در این مراسم گفت: روند طب در طول تاریخ هیچگاه ثابت نبوده و همواره به دلیل تغییر در الگوی زندگی، جامعه، بیماری ها، دستاوردهای علمی و ... در حال تغییر بوده است

وی دوره تاریخی طب را شامل طب سنتی، طب اسلامی و باستانی و طب کلاسیک دانست و افزود: امروزه با بخش دیگری از طب که همراه و کامل کننده طب کلاسیک است و تحت عنوان "طب مکمل" شناخته می شود روبرو هستیم.

دکتر فرزدی با بیان اینکه استفاده از روش های تشخیص و درمان غیرتهاجمی و غیر دارویی در کنار طب کلاسیک را طب مکمل نامیده اند، افزود: دلایل گسترش روز افزون طب مکمل را می توان در عواملی چون بالابودن تقاضا در اکثر کشورها و مطرح شدن دین و معنویت در طب، افت اخیر طب کلاسیک و محدودیت آن در درمان بیماری های شایع عصر حاضر دانست.

وی گفت: از طب مکمل انتظار می رود، ارزیابی همه جانبه بیماری در جسم و روان، نظام ارائه مراقبت های سلامتی و به کارگیری تلفیقی از روشهای مرتبط و موثر برسلامت جسمی و روانی را برای دستیابی به تعادل مدنظر داشته باشد .

دکتر فرزدی با بیان اینکه انسان دارای ابعاد جسمی، روانی، اجتماعی و معنوی است، افزود: در گذشته بیشتر به بعد جسمی طب توجه شده اما با مطالعه و انجام تحقیقات گسترده مشاهده شد که علاوه بر بعد جسمی، بعدهای روانی، اجتماعی و معنوی نیز در سلامت انسان تأثیرگذار است.

وی با اشاره به اینکه طب معنوی در حقیقت بهره گیری از آموزه های دینی و معنویی در پیشگیری و درمان بیماری هاست، گفت: عوامل تأثیرگذار در طب معنوی شامل باورها، اعتقادات، ارزش ها، اخلاق و رفتار است که هرکدام از این عوامل دارای تأثیرات مستقیم و غیرمستقیم هستند.

وی در پایان به بررسی تأثیرات دعا در طب پرداخت و گفت:  مطالعات وبررسی های مختلف نشان از تأثیرات مثبت دعا در درمان و کاهش درد در بیماری ها دارد، بنابراین دعا را نیز می توان به عنوان یک طب مکمل دانست.

لازم به ذکر است ، سلسله نشست های "کارگاه نقش و کاربرد آموزه های دینی در سبک زندگی" در تاریخ  های 8 و 15 دی ماه نیز در واحد علوم و تحقیقات برگزار می شود.