پلی کلینیک حیوانات خانگی واحد علوم و تحقیقات با تجهیزات پیشرفته آماده خدمات رسانی است

۲۶ مرداد ۱۳۹۳ | ۱۴:۲۰ کد : ۴۷۱۱ اخبار
تعداد بازدید:۴۹۸
49 درصد عوامل بیماری زا از طریق حیوانات به انسان منتقل می شود
پلی کلینیک حیوانات خانگی واحد علوم و تحقیقات با تجهیزات پیشرفته آماده خدمات رسانی است
 
 

49 درصد عوامل بیماری زا از طریق حیوانات به انسان منتقل می شود

پلی کلینیک حیوانات خانگی واحد علوم و تحقیقات با تجهیزات پیشرفته آماده خدمات رسانی استرئیس پلی کلینیک حیوانات خانگی دانشکده دامپزشکی واحد علوم و تحقیقات گفت: بر اساس گزارش های سازمان بهداشت جهانی از میان یک هزار و 709 عامل بیماری زا ، 832 عامل یعنی 49 درصد آنها از طریق حیوانات به انسان منتقل می شوند، همین امر باعث شده تا این مبحث در دنیا از اهمیت ویژه ای برخوردار شود.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، دکتر سید امیر علی انوار، افزود: پلی کلینیک حیوانات خانگی واحد علوم و تحقیقات در زمینه بهداشت و درمان بیماریهای دام های کوچک و حیوانات خانگی ازجمله پرنده های زینتی، سگ، گربه، همستر فعالیت می نماید. این پلی کلینیک از پنج بخش تخصصی تشکیل شده است.

وی در رابطه با خدماتی که در این پلی کلینیک ارائه می شود، ادامه داد: پلی کلینیک تخصصی حیوانات خانگی سعادت آباد قادر به پاسخگویی به اغلب نیازهای درمانی و تشخیصی دام های کوچک و حیوانات خانگی از جمله واکسیناسیون ، صدور برگه سلامت، شناسنامه ، جراحی های تخصصی ، معاینات تشخیصی رادیولوژی ، سونوگرافی و اکوکاردیوگرافی می باشد. 

عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات ، ادامه داد: در این پلی کلینیک تخصصی ارائه خدمات دامپزشکی به دام های کوچک، انجام می پذیرد و جهت تربیت و آموزش دانشجویان دکتری عمومی و تخصصی دامپزشکی فعال می باشد.

وی ادامه داد: کلینیک های دامپزشکی می توانند با ایجاد فرهنگ مناسب و ارائه راهنمایی و خدمات، در پیشگیری از بیماری ها و افزایش سطح بهداشت جامعه نقش مهمی را ایفا کنند و از اشاعه بسیاری از بیماریهای واگیر دار به انسان جلوگیری کرده و در ریشه کنی بسیاری از بیماریها موثر باشند.

دکتر انوار با بیان این مطلب که وظیفه اصلی این کلینیک تربیت دانشجویان دکترای عمومی و تخصصی دامپزشکی است اضافه کرد: با وجود آزمایشگاه های مجهز و اساتید مجرب در این کلینیک امکان انجام بسیاری از تحقیقات، پروژه ها، طرح های علمی پژوهشی و پایان نامه های دانشجویان در این مرکز وجو دارد که علاوه بر دانشجویان واحد علوم و تحقیقات، برای سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی و دانشگاه های دیگر نیز این امر امکان پذیر است.

دکتر انوار گفت: انجام پایان نامه های دوره های تخصصی و عمومی و از طرفی پایان نامه های ارجاع شده از سایر واحد های دانشگاه آزاد اسلامی و اجرای طرح های پژوهشی در آن از اهمیت ویژه ای برخوردار است.

 وی استاندارد سازی کلیه آزمایشگاه ها و کارگاه ها را یکی از مهمترین برنامه های آتی این پلی کلینیک دانست و ادامه داد: افزایش ساعت کاری پلی کلینیک از ساعت 10/16 الی 20 با کسب مجوز کلینیک ویژه از واحد علوم و تحقیقات و ارائه خدمات در این ساعت ها به صورت کلینیک ویژه جهت بالا بردن خدمات آموزشی بیشتر ، راه اندازی مینی یونیت دندانپزشکی ، ارائه کارگاه های تخصصی و تبدیل شدن به آزمایشگاه همکار وزارت بهداشت و سازمان دامپزشکی کل کشور از دیگر برنامه های در دست اقدام این کلینیک است.

وی به تجهیزات پیشرفته این پلی کلینیک همچون افتالموسکوپ ، دستگاه نوار قلب، ویدئو آندوسکوپ، و ست کامل معاینه در بخش داخلی اشاره کرد و افزود: از دیگر تجهیزات پیشرفته این پلی کلینیک می توان به دستگاه های اکوکاردیوگرافی ، سونوگرافی، رادیولوژی ، دستگاه ظهور و ثبوت رادیوگرافی در بخش رادیولوژی و ست کامل جراحی اسکولاپ ، دستگاه جرم گیری دندان، دستگاه بیهوشی پیشرفته استنشاقی دراگر آلمان که در نوع خود منحصربفرد بوده و دستگاه ساکشن در بخش جراحی است.