همایش بزرگ "یادگاران" در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۶ آذر ۱۳۹۲ | ۱۸:۰۸ کد : ۴۶۹۵ اخبار
تعداد بازدید:۵۸۹
  همایش بزرگ "یادگاران" در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

همایش بزرگ "یادگاران" در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

همایش "یادگاران" با حضور معاون فرهنگی و مدیرکل امور ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی، معاونین و رؤسای دانشکده های واحد علوم و تحقیقات و جمع کثیری از دانشجویان واساتید همراه با تقدیر از خانواده های شهیدان حجت الاسلام والمسلمین ابراهیم انصاری (رایزن فرهنگی جمهوری اسلامی ایران در لبنان) و سرلشکر احمد سوداگر و با اجراء مراسم متنوع فرهنگی به همت معاونت فرهنگی و بسیج دانشجویی واحد علوم و تحقیقات در سالن علامه طباطبایی این واحد دانشگاهی برگزار شد

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید طه هاشمی ، معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی در این همایش با بیان اینکه گرامیداشت و بزگداشت شهداء و یادگارانشان یکی از رویکردهای اصلی حوزه فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است، گفت: وظیفه دانشگاه تلاش برای ماندگاری حقیقتی است که ایثارگران برای ماندگاری آن، همه هستی خود را تقدیم کردند.

حجت الاسلام و المسلمین دکتر سید طه هاشمی با اشاره به اینکه ابتدا باید جایگاه واقعی شهداء، ایثارگران و بازماندگان آنان در جامعه تبیین شود، افزود: الگوسازی و مدل سازی از سبک زندگی ائمه، بزرگان و شهداء والامقام همانگونه که مورد نظر مقام معظم رهبری است وظیفه اصلی دانشگاه است.

دکتر هاشمی با تأکید براینکه دانشگاه باید با رویکرد علمی به رفتارسازی در لایه های اجتماعی بپردازد، از برگزاری همایش های سبک زندگی در هر 15 روز یکبار در واحدهای مختلف دانشگاه آزاد اسلامی خبرداد.

وی با بیان اینکه تأثیرگزاری در رفتار جامعه و ماندگاری رفتارها وظیفه دانشگاه است وگرنه همایش های مختلفی توسط ارگان ها ،سازمان ها و بخش های مختلف در این خصوص برگزار می شود ولی بازتاب رفتاری در جامعه ندارد، تصریح کرد: پژوهش و تحقیق در خصوص سبک زندگی شهداء بخش دیگری از فعالیت های معاونت فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی است.

معاون فرهنگی دانشگاه آزاد اسلامی با ذکر اینکه امروزه رفتارهای جدید در جوامع تحمیل شده است و بشر امروز با موضوعات جدیدی در زندگی مدرن مواجه است، تصریح کرد: باید با الهام از سبک زندگی و رفتارهای ائمه و شهداء مدلی را با موضوع شناسی امروز ارائه کرد که بشر امروز در هر نقطه از جهان با آن احساس قرابت کرده و احساس کند که این مدل از زندگی را می تواند به عنوان یک نقشه راه و حقیقتی که رفتارهای خود را براساس آن ترسیم کند در زندگی خود سرمشق و الگو قرار دهد و این وظیفه اصلی دانشگاه در عرصه اجتماعی است.

دکتر هاشمی به سیره، روش و سبک زندگی ائمه، بزرگان و امام خمینی(ره) اشاره کرد و با ذکر اینکه امام بزرگوارمان مسیر زندگی مشخصی را در این برش از تاریخ به مردم نشان داد و الگوسازی از این روش باید به شکل علمی و با ورود به لایه های عمیق تر جامعه صورت گیرد، گفت: دانشگاه آزاد اسلامی حرکتی نو را در این جهت آغاز کرده است و وظیفه معاونت های فرهنگی است که در موضوعات مختلف سبک زندگی را با الهام از زندگی ائمه، بزرگان و شهداء را طراحی و تقدیم کنند

وی گفت: امیدوارم چنین همایش هایی در نکوداشت و بزرگداشت شهداء و یادگارانشان و این حرکت های فرهنگی با گسترش و عمق بیشتری در همه واحد های دانشگاه ازاد اسلامی ادامه یابد.

دکتر عصمت سوادی معاون فرهنگی واحد علوم و تحقیقات نیز در این همایش با اشاره به سخنی از مقام معظم رهبری گفت: همانطور که رهبر کبیر انقلاب اسلامی فرموده اند " روحیه شهدا باید پیوسته در کار و تحصیل خانواده های آنها جلوه گر باشد " باید همه مسئولین دانشگاه آزاد اسلامی از جمله معاونت فرهنگی درصدد جامعه عمل پوشاندن به این دغدغه مقام معظم رهبری باشیم.

دکتر سوادی افزود: ستاد شاهد و ایثارگران واحد علوم و تحقیقات اقدام به شناسایی دانشجویان شاهد و ایثارگر به منظور حمایت علمی و معنوی از آنها، همچنین بکارگیری نخبگان ایثارگر در حوزه های علمی، پژوهشی و فرهنگی در قالب جامعه هدف نموده است.

عباس آقایی مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم و تحقیقات نیز با بیان اینکه شهدا تجلی اخلاص، ایمان ، صداقت، وفاداری و گذشت می باشند، افزود: سبک زندگی شهدا سبکی اسلامی، آگاهانه همراه با حرکتی باشکوه به سمت مقصدی بوده که بدان اشراف کاملی داشتند.

وی  افزود: شهیدان ابراهیم انصاری و  احمد سوداگر اسطوره هایی هستند که امروز خانواده این شهدای گرانقدر ادامه دهنده راه آنها هستند.

آقایی از شهید انصاری به عنوان شهید اقتدار فرهنگی یاد کرد و افزود: مهمترین ویژگی شهید انصاری به گفته بسیاری از همرزمان و دوستان این شهید بزرگوار، تبعیت ایشان از ولایت فقیه بوده است که امیدوارم  ما نیز از ایشان الگو گرفته و ادامه دهنده راه برحقش باشیم.

مسئول بسیج دانشجویی واحد علوم و تحقیقات افزود: یکی از سیاست هایی که باید در فضای فرهنگی کشور چه در بعد داخلی و چه در بعد خارجی  بر آن سرمایه گذاری شود، آشنا سازی دانشجویان و دانشگاهیان  با آرمان ها و دیدگاه های شهدا و ایثارگران است.

دکترحسین نصیرزاده مدیرکل امور شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی نیز گفت: فرهنگ ایثار و شهادت باید توسط خود خانواده  ایثارگران و شهدا مدیریت و برنامه ریزی شود

وی افزود: علاوه بر مجموعه فرهنگی ، بسیج دانشجوی، اساتید و کارکنان، تمام ارکان دانشگاه ها باید به مجموعه  شاهد و ایثارگران دانشگاه آزاد اسلامی کمک کنند تا  این دانشگاه را که بزرگترین دانشگاه جهان اسلام است، را به سمت فرهنگ شهادت و ایثار هدایت کنیم.

محمد حسین انصاری  فرزند شهید انصاری نیز در این همایش گفت: شهید انصاری با کار و تلاش بسیاری درصدد  ترویج اسلام در خارج از مرزهای ایران بوده است

وی افزود: یکی از خصوصیات شهید انصاری شجاعت مثال زدنی ایشان بوده است به نحوی که  حتی یک قدم در مقابل تهدیدات گروه های تکفیری عقب نگذاشت.

دانشجوی کارشناسی ارشد رشته نفت و گاز واحد علوم و تحقیقات  با بیان اینکه ضحاک های زمان، مغزهای نخبگان مارا می خواهند، افزود: امروزه گروه های تکفیری و تندرو قدرت پیدا کرده اند و وظیفه ما آگاه سازی مردم در برابر نفوذ آنها و ارائه راه مقابله با آنهاست.

همچنین در این مراسم دکتر بختیاری شاعر برجسته حوزه دفاع مقدس با قرائت اشعاری در وصف ایثارگری و مقام شهید پرداخت و محمود عبدالحسینی عکاس دفاع مقدس نیز ضمن نمایش عکسهایی از جبهه های جنگ  و رشادت های رزمندگان به ذکر خاطراتی از عکاسی دفاع مقدس پرداخت.