همایش بررسی آثار سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها با عنوان "جامعه سالم" در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۴ آذر ۱۳۹۲ | ۱۶:۲۵ کد : ۴۶۸۷ اخبار
تعداد بازدید:۴۰۲
همایش بررسی آثار سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها با عنوان  "جامعه سالم" در واحد علوم و تحقیقات  برگزار شد

همایش "جامعه سالم" با موضوع بررسی آثار سوء مصرف مواد مخدر و روان گردان ها به همت معاونت فرهنگی واحد علوم و تحقیقات ، با حضور حجت الاسلام والمسلمین ابوالقاسم طیبی مسئول دفتر نهاد مقام معظم رهبری در منطقه 8 دانشگاه آزاد اسلامی و دکتر جعفری روانپزشک و مسئول مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی برگزار شد .

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر عصمت سوادی معاون فرهنگی این واحد دانشگاهی گفت: اجرای دستورات قرآن و اهل بیت خود عاملی برای رسیدن به یک جامعه سالم و به دور از هرگونه انحراف خواهد بود.

دکتر سوادی افزود: با تحقیق و پژوهش در نظام آفرینش درک می کنیم که آفریننده انسان ها، آنها را بدون برنامه رها نکرده است. این برنامه ها را می توان در قرآن مجید و اهل بیت (ع) مشاهده کرد.

وی با بیان اینکه یکی از رسالت های اساتید و مسئولین دانشگاه ها آشنا ساختن دانشجویان با سبک زندگی ایرانی – اسلامی است، افزود: در دستورات و تعالیم دین مبین اسلام بر زندگی سالم همراه با شادابی و نشاط تأکید فراوانی شده است.

معاون فرهنگی واحد علوم و تحقیقات گفت: با توکل به خداوند و اعتقاد و به کاربستن دستورات دین مبین اسلام ، می توان در مقابل تمام انحرافات از جمله مصرف مواد مخدر و روانگردان مقاومت کرد.

دکتر فیروزه جعفری روانپزشک و مسئول مرکز تحقیقات اعتیاد دانشگاه علوم بهزیستی و توانبخشی نیز در این همایش گفت: تکرار و افزایش مصرف هر ماده ای ،اعتیاد به آن ماده نامیده می شود.

وی افزود: اغلب افرادی که به مواد مخدر و روان گردان روی می آورند، افرادی هستند که بدنبال افزایش اعتماد به نفس ، افزایش انرژی و شادابی، کاهش وزن، افزایش قدرت حافظه ( که بیشتر در بین دانشجویان نمود دارد) و .... هستند که در تبلیغات این نوع مواد به عنوان تأثیرات مثبت آنها اشاره شده است .

دکتر جعفری افزود: افزایش ضربان قلب ،طبش قلب، بالارفتن فشار خون ،کاهش اشتها ،گشادی مردمک ها، خشکی دهان ،لرزش اندام، افزاش دمای بدن ،بالارفتن احتمال سکته قلبی و مغزی را می توان از مضرات فیزیکی و همچنین پرخاشگری و بی قراری، افسردگی، افت کارکرد و انرژی ،کاهش تمرکز و حافظه، نوسانات عاطفی، بدبینی، توهم از تاثیرات روانی مصرف مواد مخدر و روانگردان ها به به شمار می آید .

وی با بیان اینکه یکی از جذابیت های مصرف مواد مخدر و روانگردان ها بخصوص در بین جوانان تاثیر کاهش وزن و رسیدن به تناسب اندام است افزود: تاثیری که اینگونه مواد بر کاهش وزن دارد، بر بافت پروتئینی بدن است نه بافت چربی  و تأثیرات مضر بسیار زیادی بر بدن دارد.

دکتر حسن خدمتگزار عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد اسلامی واحد شوشتر نیز افزود: مصرف مواد مخدر جنبه های متفاوتی از جمله جنبه اقتصادی دارد.

وی با اشاره به اینکه جنبه اقتصادی مصرف مواد مخدر و روانگردان، شامل تولید ،توزیع و مصرف آن است، افزود: مواد مخدر و روانگردان مانند هر کالای دیگری تابع اصول اقتصادی است و هرچه تقاضا بالاتر رود در نتیجه قیمت آن نیز بالاتر خواهد رفت، به نحوی که سالانه مقادیر بسیار زیادی سود، از تجارت اینگونه مواد نصیب فروشندگان مواد شده است.

معاون آموزشی دانشگاه بین المللی خلیج فارس با بیان اینکه کنترل های فیزیکی صرف و شدید هیچ گاه باعث کاهش تولید و مصرف مواد مخدر و روانگردان نخواهد شد، ادامه داد: کنترل شدید مرزها به منظور جلوگیری از ورود مواد مخدر و روانگردان نه تنها باعث کاهش تولید و مصرف آنها نمی شود بلکه خود عاملی در افزایش قیمت و در نتیجه روی آوردن افراد سودجویی بیشتری به سوی تولید و تجارت اینگونه مواد خواهد شد.