توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

۲۵ آذر ۱۳۹۴ | ۱۱:۳۰ کد خبر : ۴۶۵۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۴
دستگاه توربو مشعل طراحی و ساخته شد
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:
دستگاه توربو مشعل طراحی و ساخته شد
طراحی و ساخت توربو مشعل توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات محقق شد و در هفدهمین جشنواره جوان خوارزمی حائز رتبه سوم در بخش اختراع و ابتکارات  شد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات احسان عتیقه زاده دانشجوی مقطع  کارشناسی ارشد  رشته مدیریت صنعتی  در رابطه با این دستاورد علمی خود گفت: در حالیکه تقاضای انرژی هر روز در حال افزایش است، تغییر الگوی مصرف و راه های به کار گیری انرژی در دنیای امروز برای پیشرفت اقتصادی کشورها اهمیت حیاتی دارد.
وی گفت : نیاز به کارخانه های کوچک و بزرگ ذوب و استخراج فلزات از جمله چون و برای تولید محصول با کیفیت برتر و کاهش سرمایه گذاری اولیه تبدیل هزینه های تولید و کاهش آلودگی زیست محیطی از اهمیت ویژه ای برخوردار است.
عتیقه زاده با بیان اینکه برای تولید هر 3 کیلو وات برق در نیروگاه یک متر مکعب گاز مصرف می شود گفت: با توجه به این اعداد و بازده 33 درصدی نیروگاه ها، سالانه 37 میلیارد و 5.6 میلیون متر مکعب گاز طبیعی تنها با بازده 33 درصد می شود تا تبدیل به برق شود و این به معنای هدر رفت انرژی و زمان  است.
محقق واحد علوم و تحقیقات، تاکید کرد: تنها راه باقی مانده استفاده از مشعل های سوخت فسیلی و حل مشکلات و بهینه کردن این نوع مشعل ها است.
وی به مشکلات مشعل های مازوت و گازوئیل سوز اشاره کرد و گفت: در دسترس نبودن در همه صنایع ، آلودگی های زیست محیطی ، گران قیمت بودن آنها نسبت به سوخت گاز طبیعی ، هزینه های حمل و نقل و نگه داری از جمله این مشکلات است.  
به گفته عتیقه زاده استفاده از مشعل های گازسوز و حل مشکلات این نوع مشعل ها و استفاده مستقیم سوخت از پالایشگاه به کارخانه بدون بازگشت دوباره انرژی از نیروگاه تنها راه حل های برون رفت از این مشکلات است.
وی تصریح کرد: با توجه به غنی بودن ایران از ذخایر عظیم نفت و گاز ، قیمت مناسب آن نسبت به دیگر حامل های انرژی و پاک بودن این نوع سوخت بر آن شدیم  تا با حل مشکلات مشعل های گازی هم در راستای منافع ملی و همچنین برای حفظ منابع زیست محیطی گام های اساسی برداریم.
عتیقه زاده بابیان اینکه هدف از ساخت توربو مشعل ایجاد شعله قابل کنترل و با کیفیت احتراق بالا برای انواع کوره ها بوده است، افزود: طرح توربو مشعل به دلایل شبیه بودن طرح به توربو جت ها چرخش در پروانه توربو مجزا از یکدیگر و امکان استفاده از چند سوخت به طور همزمان انتخاب و ساخته شد.
وی به نتایج نشست این دستگاه اشاره کرد و ادامه داد: این توربو مشعل توانست با فشار گاز 28 میلی بار به توان حرارتی 59 هزار کیلو کالری دست یابد در حالی که همین مشعل بدون نصب پروانه های توربو در فشار 58 میلی بار به همان ظرفیت در زمان بیشتری تقریبا 2 برابر زمان توربو مشعل رسید.
به گفته این مخترع واحد علوم و تحقیقات دستیابی به فشار گاز کمتر به توان حرارتی بالاتر استفاده بهینه از انواع سوخت های فسیلی، مقرون به صرفه تر بودن در صنایع استفاده بهینه از انرژی و بهره گیری در تمام صنایع حتی صنایع حرارت بالا مانند ذوب افزایش عملکرد مشعل ها بدون تعویض آن ها کاهش زمان دستیابی به ماکزیمم حرارتی، کمک به ارزآوری از طریق صادرات الکتریسیته از مزایای استفاده از توربو مشعل است.
 

۲ رای