دکتر عباسپور رئیس واحد علوم و تحقیقات در نخستین نشست شورای فرهنگی این واحد در مدیریت جدید عنوان کرد:

۳۰ دی ۱۳۹۲ | ۱۸:۰۳ کد : ۴۶۲۴ اخبار
تعداد بازدید:۳۰۳
نهادینه کردن نگرش فرهنگی در دانشگاه ها یکی از راهبردهای نقشه جامع علمی کشور است

 نشست شورای فرهنگی واحد علوم و تحقیقات با حضور دکتر علی عباسپور رئیس  واحد علوم و تحقیقات و اعضای شورای فرهنگی این واحد دانشگاهی برگزار شد.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر علی عباسپور با تبریک میلاد پیامبر اکرم (ص) و امام جعفر صادق (ع) در این نشست گفت: برگزاری  نشست های شورای فرهنگی و اجرای مصوبات آن تأثیر مطلوب و بسزایی در امور فرهنگی دانشگاه ها دارد.  

وی با بیان اینکه مسائل فرهنگی در دانشگاه ها از اهمیت بسیار بالایی برخوردار است، افزود: امور فرهنگی ماهیت و شرایط متفاوتی نسبت به امور آموزشی و پژوهشی دارد چرا که مسائل فرهنگی  مربوط به تربیت دینی و روحی انسان است.

وی افزود: امور آموزشی و پژوهشی مربوط به بحث های ملموس هستند و قابلیت ارزیابی دارند اما مسائل فرهنگی به تربیت نفس و روح انسان معطوف هستند که نتیجه آن تربیت یک انسان اسلامی و اخلاقی است که حاضر است برای کشور واهدافش جانفشانی کند.

دکتر عباسپور با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری به امور فرهنگی بخصوص در دانشگاه ها تاکید فراوانی دارند، افزود: با توجه به چشم انداز نقشه جامع علمی کشور که در بند های مختلف راهبردهای کلانی در مسائل فرهنگی تدوین نموده، باید تلاش نماییم تا توجه بسزایی نسبت به مسائل فرهنگی ، گسترش و تربیت دینی و اخلاقی در دانشگاه ها شود.

وی با اشاره به اینکه مقام معظم رهبری تاکید ویژه ای بر اجرای مسائل فرهنگی در دانشگاه ها دارند  بر اجرای موثر مقولات فرهنگی و تربیتی در دانشگاه ها تاکید کرد و گفت: یکی از راهبرد های نقشه جامع علمی کشور نهادینه کردن نگرش فرهنگی در واحد های دانشگاهی است تا در کسب فضائل اخلاقی در جامعه ، شناخت خلقت و پروردگارمان به مسئولیت خود جامه عمل بپوشانیم .

دکتر عباسپور با اشاره به اینکه مصوبات شورای انقلاب فرهنگی از جمله نقشه جامع علمی کشور که چارچوب کلی مسائل فرهنگی در آن تدوین شده و جزء اسناد بالادستی هستند تصریح کرد: عملیاتی کردن این اسناد وظیفه همگانی است و ما نیز در مقابل مسئولان نظام و مهمتر از همه در مقابل خدای متعال مسئولیم.

رئیس واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه مسئولان دانشگاه وظیفه ارتقاء سطح آگاهی در زمینه فرهنگ اسلامی و دینی دانشجویان و مجموعه دانشگاهی را عهده دار هستند ، تصریح کرد: انتظار می رود  برنامه های فرهنگی و تربیتی در سطوح مختلف دانشگاهی و در راستای نقشه جامع علمی کشور طراحی و به عرصه ظهور درآید.

وی به نقشه جامع علمی کشور که از سوی  شورای عالی انقلاب فرهنگی تصویب شده اشاره کرد و افزود: باید در مسائل فرهنگی ودینی به نحوی عمل شود تا  بر اساس نقشه جامع علمی کشور و رهنمودهای مقام معظم رهبری دانشجویان را بیش از پیش با حلاوت و شیرینی قرآن و آموزه های اسلام آشنا کنیم.

دکتر عباسپور با تجلیل از  شهدا انقلاب اسلامی ایران گفت: مجموعه دانشگاهی واحد علوم و تحقیقات خود را در برابر شهداء مسئول و پاسخگو می داند و وظیفه داریم دانشجویان را با اهداف و آرمان های آن عزیزان آشنا سازیم.

وی بر تحقق آرمان های امام راحل (ره)، رهبر انقلاب و شهدا تاکید کرد و  گفت: وظیفه ما ارج نهادن به شهداء گمنام و آشنا سازی دانشجویان و جامعه دانشگاهی با اهداف متعالی آنان است و تنها برگزاری همایش های و کنگره هایی در این راستا،  نتیجه بخش نخواهد بود.

دکتر عباسپور با بیان این مطلب که باید ساختارهای مناسبی برای مشارکت هر بیشتر دانشجویان در زمینه های فرهنگی همچون اقامه نماز جماعت ، حضور فعال در کرسی های آزاد اندیشی فراهم شود، افزود: مسئولیت و عملکرد ما در برابر شهدا در حقیقت می تواند آشناسازی بیشتر جامعه بخصوص دانشجویان و اساتید با آن احساس و محرکی باشد که شهدای انقلاب اسلامی و دفاع مقدس با آن آمیخته بودند.  

دکتر عباسپور بر فعالیت های فرهنگی و ادبی دانشجویان و اساتید در جوار مقبره دو شهید گمنام این واحد دانشگاهی تاکید کرد و گفت: انتظار می رود  اهداف برگزاری کنگره ها و شوراهای فرهنگی تدوین و اجرایی شود و مخاطب اصلی این برنامه ها شناسایی شوند تا براساس آن با ارزیابی دقیق ، بستر سازی و فضا سازی اقدامات موثر و ماندگار صورت گیرد .

رئیس واحد علوم وتحقیقات در ادامه وظیفه و رسالت شورای فرهنگی و معاونت فرهنگی در دانشگاه ها را بسیار سنگین و خطیر عنوان و تصریح کرد: باید تلاش شود تا بدور از شعار زدگی و براساس چارچوب و راهبردهای کلان فرهنگی کشور اهداف فرهنگی را در سطح دانشگاه ها از جمله واحد علوم و تحقیقات بطور واقعی پیاده نماییم.

وی افزود: البته تحقق این اهداف کار سخت و طاقت فرسایی است اما با برنامه ریزی دقیق و در چارچوب راهبردهای کلان فرهنگی کشور می توان این اهداف را در سطح دانشگاه ها پیاده کرد.