توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

۰۹ آذر ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۶ کد خبر : ۴۴۹۳ اخبار
تعداد بازدید:۱۴۴
تهیه و بررسی خواص حافظه شکلی نانو کامپوزیت های PE/PA6/CNT
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:
تهیه و بررسی خواص حافظه شکلی نانو کامپوزیت های PE/PA6/CNT
افزودن درصد بسیار کم ذرات نانو به آلیاژ بسپاری  PE/PA6 علاوه بر ایجاد رسانایی حرارتی و الکتریکی می تواند  موجب افزایش میزان ذخیره سازی شکل اولیه نیز شود که این پژوهش  برای نخستین بار به همت دانشجوی واحد علوم و تحقیقات و با همکاری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران  در حال انجام است . 
سید علی محمدی دانشجوی کارشناسی ارشد مهندسی پلیمر این واحد در رابطه مجری این پروژه گفت: امروزه مواد دارای خاصیت حافظه شکلی در صنایع گوناگون مانند  صنایع بسته بندی ، هوافضا ، الکترونیک ، تجهیزات پزشکی و ... کاربردهای فراوانی یافته اند. مواد حافظه شکلی موادی هستند که قابلیت ذخیره شکل اولیه و بازیابی آن  پس از تغییر شکل با اعمال محرک خارجی از قبیل حرارت ، الکتریسیته ، تشعشع ، مغناطیس و غیره را دارند .
(الف)وی  به تصویر (الف)  اشاره کرد و ادامه داد: در این تصویر ، نمونه ای از کاربرد این مواد در پزشکی آورده شده است که جهت بازگشایی شریانهای  انسداد یافته از این مواد استفاده میشود و در تصویر (ب) نمونه ای از کاربرد این مواد در ساخت برچسب های امنیتی اصالت کالا (security labels) نشان داده شده است .

 (ب)

محمدی با بیان اینکه این خاصیت ابتدا در فلزات و سرامیک ها با درصدهای پایین مشاهده شد که پس از پیدایش بسپارها و مشاهده درصدهای بالای حافظه شکلی در آنها ،  کاربردهای مواد حافظه شکلی به سرعت گسترش یافت ، تصریح کرد:  معضل عمده ساخت بسپارهای حافظه شکلی عایق بودن آنها در برابر حرارت و جریان اکتریکی است که همواره سد راه القای سریع شکل اولیه و بازیابی  حافظه شکلی آنان می شود  .
به گفته این محقق واحد علوم و تحقیقات ، افزودن ذرات  کربن نانو تیوب بدلیل ساختار منحصر بفرد (نسبت بالای طول به قطر)  و توانایی بسیار بالای آنان در انتقال الکترون راه حلی مناسب برای این مساله است .
وی اظهار داشت : افزودن درصد بسیار کم ذرات نانو به آلیاژ بسپاری  PE/PA6 علاوه بر ایجاد رسانایی حرارتی و الکتریکی می تواند  موجب افزایش میزان ذخیره سازی شکل اولیه نیز شود که این پژوهش  برای نخستین بار در دانشکده فنی ومهندسی واحد علوم و تحقیقات توسط سید علی محمدی ، به راهنمایی دکتر میلاد مهرانپور و دکتر اسماعیل قاسمی با همکاری پژوهشگاه پلیمر و پتروشیمی ایران در حال انجام است .