برای اولین بار و توسط عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات :

۲۷ آبان ۱۳۹۴ | ۱۲:۰۳ کد خبر : ۴۴۴۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۱
"سنسور گازی با قابلیت کارکرد در دمای محیط"طراحی و ساخته شد
برای اولین بار و توسط عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات :
"سنسور گازی با قابلیت کارکرد در دمای محیط"طراحی و ساخته شد
برای اولین بار "سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید برای شناسایی ترکیبات آلی فرار در دمای محیط" توسط عضو هیات علمی واحد علوم و تحقیقات و جمعی از محققان دانشگاه آزاد اسلامی ، طراحی و ثبت اختراع شد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر محمد یوسفی، مدیر گروههای نانوشیمی و شیمی معدنی واحد علوم و تحقیقات و یکی از مخترعین این طرح گفت: سنسورها یکی از مهمترین ابزارها در ایمنی محیط هستند.نیمه رساناهای اکسید فلزی که از معمول ترین سنسورها هستند روش تولید آسان، قیمت مناسب، حساسیت بالا و زمان پاسخ دهی کوتاه دارند.
وی عملکرد سنسورها در دماهای بالا را ضعف آنها دانست و ادامه داد: برای رفع مشکل عملکرد آنها در دمای بالا، "سنسور گازی نانوذرات اکسید فلزی هسته/پوسته سریم اکسید تیتانیوم اکسید" برای اولین بار توسط تیم تحقیقاتی ، متشکل از دکتر سوسن صمدی، سید امیر عباس ذکریا و  قاسم اسعدی طراحی و ساخته شد.
یوسفی ادامه داد: در بررسی های انجام شده مشخص شد این سنسور قادر است در دمای اتاق وجود گازهای مضر را با حساسیت بالا تشخیص  دهد.
وی تصریح کرد: افزون بر پاسخ مناسب در دمای اتاق، سنسور طراحی شده ساختار ساده، حساسیت بسیار بالا ، گزینش پذیری مناسب و زمان پاسخ دهی بسیار پایینی دارد. همچنین این سنسور می تواند حضور برخی گازها را در حد ppm مشخص کند.
لازم به ذکر است دکتر یوسفی پژوهشگر برتر استان تهران در سال 1386 بوده است و دارای بیش از 60 مقاله ISI،10 کتاب تألیف و ترجمه در زمینه شیمی و 6 طرح پژوهشی اتمام یافته می باشد.۱ رای