درکارگاه آموزشی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد:

۲۵ فروردین ۱۳۹۳ | ۱۶:۴۴ کد : ۴۲۰۵ اخبار
تعداد بازدید:۵۷۶
بررسی برطرف سازی ماتی تصویر در عکس های دیجیتال
درکارگاه آموزشی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد:

بررسی برطرف سازی ماتی تصویر در عکس های دیجیتال

کارگاه آموزشی " بررسی روش های دکانولوشن در بازسازی تصاویر دیجیتال و حذف ماتی"  با هدف معرفی انواع روشهای برطرف سازی ماتی تصویر در عکس های دیجیتال ، در دانشکده فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر علی مصلح ، مدرس این کارگاه گفت:  امروزه تصویربرداری به واسطه دوربین های دیجیتال و تلفن همراه بسیار رونق پیدا کرده است و برخی از این تصاویر گرفته شده به دلایلی ممکن است دارای کیفیت مناسبی نباشد.

وی با بیان اینکه متحرک بودن سوژه عکاسی یا لرزش دست و دوربین از جمله عواملی است که در کاهش کیفیت تصویر گرفته شده تأثیر گذار است، افزود: تصویر ایجاد شده بواسطه این دلیل دارای  ماتی تصویر (Motion blur) است و برای برطرف کردن این ماتی تصویر روش های مختلفی وجود دارد.

وی افزود: ابتدایی ترین روش برای برطرف کردن این ماتی تصویر ، استفاده از پایه دوربین و ثابت کردن آن است که در بسیاری از مواقع مخصوصا زمان عکسبرداری توسط تلفن همراه ، پایه دوربین وجود ندارد. روش دیگر استفاده از یک قطعه مکانیکی است که در دوربین های حرفه ای استفاده می شود ولی درتلفن همراه و دوربینهای معمولی کمتر از این قطعه مکانیکی استفاده می شود. بهترین روشی که امروزه بسیار مورد استفاده قرار می گیرد، حذف و برطرف کردن ماتی تصویر پس از عکسبرداری توسط نرم افزارها است.

دکتر مصلح با اشاره به اینکه هدف این کارگاه بررسی روش های دکانولوشن در بازسازی تصاویر دیجیتال و حذف ماتی است، افزود: این روش یکی از انواع روشهایی است که امروزه برای برطرف سازی ماتی تصویر مورد توجه قرار گرفته و بطور کلی در طی دو مرحله ماتی تصویر را برطرف می سازد.

وی ادامه داد: در مرحله نخست میزان جابجایی دوربین را براساس تابع تبدیل انتقال  (PSF) تخمین زده و در مرحله بعد با استفاده از خروجی مرحله نخست والگوریتم های نرم افزاری (دکانولوشن) اقدام به حذف یا خنثی کردن این جابجایی و لرزش می کنیم.