افشار در گفت و گوی تفصیلی با آنا تشریح کرد: جزییات شیوه نامه ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی

۲۲ تیر ۱۳۹۲ | ۱۸:۰۸ کد : ۴۱۱۷ اخبار
تعداد بازدید:۲۹۸
افشار در گفت و گوی تفصیلی با آنا تشریح کرد: جزییات شیوه نامه ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی

معاون پژوهش و فناوری دانشگاه از تهیه شیوه نامه ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی خبر داد.

عبدالله افشار در گفت و گوی تفصیلی با خبرنگار گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، در تشریح جزییات شیوه نامه ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان با بیان این مطلب افزود: این دانشگاه به منظور استفاده هرچه بیشتر از ظرفیت ها و توانایی های موجود در واحدهای دانشگاهی و موسسات پژوهشی وابسته به دانشگاه آزاد اسلامی و ایجاد زیر ساخت های لازم برای اجرای تبصره 4 ماده 17 قانون برنامه پنجم توسعه اقتصادی، اجتماعی و فرهنگی کشور و همچنین قانون حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوری ها و اختراعات مصوب 5/8/1389 مجلس شورای اسلامی و با توجه به برنامه ریزی های انجام پذیرفته جهت راه اندازی و حمایت از 200 شرکت دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی ، شیوه نامه ایجاد و حمایت از شرکت ها و موسسات دانش بنیان در دانشگاه آزاد اسلامی تدوین کرد.

وی در ادامه اظهار داشت : هدف دانشگاه از حمایت و ایجاد شرکت های دانش بنیان ، بکارگیری هرچه بیشتر توانایی های واحدهای دانشگاهی، مراکز تحقیقاتی و اعضای هیات علمی در تامین نیازهای جامعه، تجاری سازی یافته های پژوهشی در قالب شرکت های دانش بنیان، ترغیب اعضای هیئت علمی و دانشجویان واحدهای دانشگاهی و مراکز پژوهشی برای فعالیت بیشتر در رفع نیاز جامعه و امکان افزایش درآمد آنها ، ایجاد شبکه دانشی با مشارکت نهادهای تجاری، عمومی و صنعتی، جذب و تبدیل ایده ها، ابتکارات و نوآوری ها به تولید و مشاغل پایدار، افزایش درآمدهای اختصاصی واحدهای دانشگاهی و مراکز پژوهشی، توسعه کارآفرینی مبتنی بر دانش برای نخبگان علمی کشور و ایجاد و توسعه فناوری های دانش بنیان است.

افشار افزود : زمینه های فعالیت این شرکت ها،  تجاری سازی پژوهش های کاربردی و توسعه ای برای تولید فناوری های برتر و با ارزش افزوده بالا، ارائه خدمات تخصصی و مشاوره ای از طریق امکانات موجود در دانشگاه ، ارائه خدمات توسعه کارآفرینی با محوریت خوشه های کسب و کار ، انجام خدمات ورود کسب و کار ها به بازار های ملی و منطقه ای ونیز   تولید محصولات با فنّاوری نوین  است.

وی با اشاره به اینکه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی شرکت های دانش بنیان در حوزه معاونت پژوهش و فناوری تشکیل شده است، گفت: وظیفه این شورا تهیه و تنظیم سیاست های کلان و تعیین اولویت های موضوع فعالیت شرکتهای دانش بنیان و ابلاغ آیین نامه و دستورالعمل¬ها به واحدها، مراکز آموزشی و تحقیقاتی،  مدیریت و نظارت کلی بر اجرای برنامه ها و نیز قوانین و ضوابط دانشگاه در ارتباط با شرکت های دانش بنیان، تعیین خط و مشی های حمایتی و نظارت عالیه بر عملکرد شرکت های دانش بنیان،  حمایت از برگزاری دوره ها و کارگاه های آموزشی در زمینه تشکیل و توانمندی شرکت های دانش بنیان و  بررسی درخواست واحدهای دانشگاهی در خصوص صدور مجوز تاسیس شرکت های دانش بنیان در دانشگاه خواهد بود.

معاون پژوهشی دانشگاه آزاد یادآور شد: همچنین کمیته نظارت و کمک به استقرار شرکت های دانش بنیان در واحد های دانشگاهی تشکیل خواهد شد که ریاست آن بر عهده رئیس واحد و دبیرخانه آن در محل دفاتر ارتباط با صنعت و جامعه واحد ها می باشد که وظیفه این کمیته بررسی اولیه درخواست ها و استقرار شرکت های دانش بنیان،  نظارت بر رعایت قوانین و ضوابط دانشگاه و آیین نامه های مربوط به این شرکتها،  تایید و ارسال درخواست شرکت دانش بنیان به دبیرخانه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی بهمراه مستندات،  ارسال عملکرد سالانه به دبیرخانه شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی و  کمک به اختصاص فضا و امکانات به شرکت ها در حد مقدورات و باتوجه به برنامه کسب و کار شرکت ها می باشد .

 

وی در گفت و گو با آنا، فرآیند تشکیل شرکت های دانش بنیان به شرح زیر اعلام کرد:

* واحدهای دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی پس از تایید کمیته نظارت بر استقرار شرکت های دانش بنیان در واحدهای دانشگاهی درخواست خود را بهمراه مستندات جهت طرح و تصویب در شورای سیاستگذاری و برنامه ریزی شرکت های دانش بنیان دانشگاه آزاد اسلامی به دبیرخانه شورا (مستقر در دفتر ارتباط با صنعت و جامعه معاونت پژوهش و فناوری دانشگاه) ارسال می کنند.

* هر شرکت دانش نیان به پیشنهاد تعدادی از اعضاء هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان و تایید کمیته واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی تاسیس خواهد شد و یا توسط واحدهای دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی به اعضاء هیئت علمی، دانشجویان و فارغ التحصیلان پیشنهاد می¬شود.
* اساسنامه نمونه و یا خاص اینگونه شرکت ها مطابق قانون تجارت و سایر قوانین موجود تنظیم و ابلاغ می شود.

* هرگونه معامله واحدهای دانشگاهی با اینگونه شرکت ها پس از طی تشریفات اداری از اولویت برخوردار می باشد.

*شرکت های دانش بنیان می بایست بر اساس ماده 3 آیین نامه اجرایی قانون حمایت از شرکتها و موسسات دانش بنیان و تجاری سازی نوآوریها و اختراعات جهت بهره مندی از قانون مذکور از کارگروه ارزیابی و تشخیص صلاحیت شرکتها و موسسات دانش بینان و نظارت بر اجرا آن تاییدیه های لازم را اخذ نمایند. ضمناً واحد دانشگاهی می تواند یک شرکت مادر تخصصی راه اندازی کند و ایجاد این شرکت ها با همکاری صنایع بزرگ، موسسات مالی، بنگاه های معتبر و شهرداری های هر منطقه در اولویت می باشد.

*منبع تامین بودجه میزان مشارکت واحدهای دانشگاهی در فعالیت های شرکت دانش بنیان از محل بودجه-های پژوهشی پیش¬بینی شده واحدهای دانشگاهی مطابق ماده 2 ردیف 1ـ2 شیوه نامه تخصیص اعتبار پژوهشی و مراکز و واحدهای دانشگاهی می¬باشد.و لازم یه یاداوری است هر سال میزان کل مشارکت دانشگاه توسط هیات رئیسه دانشگاه مشخص می¬گردد و این میزان حداکثر 10 درصد اعتبارات پژوهشی واحدها خواهد بود.

*شرکت های دانش بنیان می توانند حداکثر 3 سال در واحدهای دانشگاهی یا مراکز رشد واحدهای دانشگاهی مشروط به رعایت مقررات و قوانین دانشگاه و حفظ حرمت و شأن دانشگاه با کسب مجوز در ابتدای هر سال استقرار یابند. در مدت استقرار این شرکت¬ها، واحد دانشگاهی در قبال قراردادن فضای فیزیکی مناسب و ارایه خدمات از قبیل: آب، برق، تلفن، تامین سیستم گرمایشی و سرمایشی و استفاده از امکانات آزمایشگاهی براساس قرارداد فی مابین هزینه های مترتب را از آنان اخذ خواهد نمود (فضای فیزیکی نباید بیش از پنجاه متر مربع باشد و کلیه هزینه ها باید توسط خود شرکت به دانشگاه پرداخت گردد).

* اعضای هیات موسس شرکت های دانش بنیان بایستی تماماً اعضای هیات علمی و دانشجویان واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی باشند. روسا و معاونین واحدهای دانشگاهی و دیگر افرادی که از دانشگاه آزاد اسلامی نیستند و از دستگاه ها و سازمان های دیگر مامور هستند نمی توانند عضو موسس شرکت های دانش بنیان باشند.

* شرکت دانش بنیان بصورت شرکتی مستقل از تشکیلات واحدهای دانشگاهی اداره میشود و واحدهای دانشگاهی به میزان سهامی که در شرکت دانش بنیان دارند در مدیریت آن تاثیر گذارند و در سود و ضرر آن شریک میباشند و مسئولیت جذب و بکارگیری کلیه نیروهای شاغل در شرکت های دانش بنیان بعهده خود شرکت بوده و واحد دانشگاهی هیچگونه تعهدی از نظر قوانین مربوط به کار به اینگونه شرکت ها ندارد. پرداخت حقوق و مزایای کلیه کارکنان و افراد شاغل در شرکت بعهده خود شرکت می¬باشد و دانشگاه هیچگونه مسئولیتی در قبال آنها ندارد. همه افراد شاغل در شرکت موظف به رعایت قوانین و مقررات دانشگاه و حفظ حرمت و شأن دانشگاه هستند و در صورت عدم رعایت، دانشگاه می تواند از ورود آنها به دانشگاه جلوگیری نماید.

* سازمان های حقوقی دولتی خارج از واحدهای دانشگاهی متناسب با میزان سرمایه گذاری خود می توانند سهامدار شرکت دانش بنیان باشند. این گونه سازمان ها در عین حال مطابق با سهام خود ( طبق قانون تجارت و آیین نامه شرکت های دانش بنیان ابلاغی از سوی دولت) در شرکت تاثیر گذار می باشند.

* رییس و معاونین واحدهای دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی در زمان تصدی مسئولیت می توانند سهامدار شرکت های دانش بنیان شوند و لیکن هیات مدیره و مدیر عاملی اینگونه شرکت ها را تا زمان تصدی مسئولیت نمی توانند داشته باشند.

* در شرکت های دانش بنیان، افراد حقیقی داخل واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی (غیر از اعضاء هیئت علمی و دانشجویان) مشروط بر آن که مجموع سهام آنها کمتر از مجموع سهام اعضاء هیات علمی آن شرکت باشد می توانند به دلایل خاص و یا شرایطی که واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی تعیین می کند، صاحب بخشی از سهام بشوند.

معاون پژوهش و فناوری  دانشگاه آزاد اسلامی به نحوه مشارکت واحد های دانشگاهی در سهام شرکت های دانش بنیان  اشاره کرد و افزود: واحدهای دانشگاهی و مراکز تحقیقاتی به صورت های زیر می توانند در شرکت های دانش بنیان سهامدار باشند مشروط بر اینکه میزان سهام آنها کمتر از 25% و بیش از 49% نباشد.

وی ادامه داد: در صورتیکه شرکت ها و موسسات دانش بنیان از نام واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی استفاده کنند، می بایست بخشی از سهام آنان (حداقل بیست و پنج درصد) به نام واحد دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی منظور شود.

افشار خاطرنشان کرد: جهت استفاده و بهره مندی واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی از دستاوردهای پژوهشی در شرکت ها و موسسات دانش بنیان،‌ بخشی از سهام شرکتها و موسسات مذکور با توافق سهامداران (سهامداران حقیقی یا حقوقی) به نام واحدهای دانشگاهی یا مراکز تحقیقاتی منظور می شود.