رئیس مرکز خاورمیانه BLP برنامه اسکان بشر ملل متحد در واحد علوم و تحقیقات:

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۳ کد : ۴۰۵۵ اخبار
تعداد بازدید:۳۲۱
رئیس مرکز خاورمیانه BLP برنامه اسکان بشر ملل متحد در واحد علوم و تحقیقات:

همایش تدوین شاخص های ارزیابی شهرهای جهان در واحد علوم و تحقیقات برگزار می شود

دکتر بیات معاون پژوهشی واحد علوم و تحقیقات:

واحد علوم و تحقیقات در رقابت سخت با سایر کشورها موفق به کسب میزبانی همایش رتبه بندی شهرهای دنیا شد

دکتر بهرام زاده رئیس واحد تاکستان:

 انتشار بیانیه جهانی رتبه بندی شهرها از ایران موجب معرفی بیش از پیش کشورمان در جهان خواهد شد

 

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، مهندس رضا پوروزیری رئیس مرکز خاورمیانه BLP برنامه اسکان بشر ملل متحد، در این نشست خبری گفت: نشست تدوین شاخص های شکوفایی شهرها توسط بخش پژوهشی برنامه اسکان بشر ملل متحد و با محوریت ارزیابی این شاخص های شهری برگزار می شود.

وی با بیان این مطلب که براساس این شاخص ها و ارزیابی ها می توان شهرها را توسط سازمان ملل UN-habitat رتبه بندی کرد گفت: سازمان UN-habitat از سال 1978 فعالیت خود را آغاز کرده است البته سازمان های تخصصی دیگری نیز که شهرها را رتبه بندی می کنند درحال فعالیت بوده و هستند، در حال حاضر تنها سازمان UN-habitat با ابعاد مختلف به بررسی و ارزیابی این شهرها می پردازد.

پوروزیری در  تشریح سیاست های جهانی برنامه اسکان بشر ملل متحد ، حوزه های تخصصی معماری ، شهرسازی ، محیط زیست ، کیفیت سطح زندگی شهرنشینی ، جامعه شناسی و مدیریت شهری را از موارد مورد توجه در محورهای این همایش معرفی کرد و ادامه داد: با توجه به اهمیت مباحث مطرح در این برنامه ، کارشناسان و متخصصان بسیاری از کشورها همچون انگلستان، ایتالیا، آمریکا، پرتغال، مالزی، ژاپن ، برزیل، استرالیا، تایلند در این همایش حضور خواهند داشت و  متخصصان ایران نیز از دانشگاه های سراسر کشور در این نشست علمی شرکت می کنند.

پوروزیری با اشاره به چرخه شکوفایی شهری ، گفت: برنامه اسکان بشر سازمان ملل در سال 2014 رتبه بندی 150 هزار شهر دنیا را اعلام می کند و 10 نفر به نمایندگی از شهرهایی که کاندید می شوند ، موضوعات جدید و تازه را مطرح و در خصوص آن اظهار نظر می کنند.

وی از راه اندازی سایت مجازی در این زمینه خبر داد و افزود: پس از برگزاری این همایش دو روزه، اساتید، دانشجویان، صاحبنظران و علاقمندان می توانند نظرات و پیشنهادات و انتقادات خود را در خصوص این شاخص بندی در این سایت مجازی ارائه کنند.

مهندس پوروزیری ادامه داد: واحدهای علوم و تحقیقات تهران و تاکستان دانشگاه آزاد اسلامی دبیرخانه تنظیم و تکمیل اسناد واطلاعات مربوط به ارزیابی این رتبه بندی خواهند بود.

  وی کیفیت زندگی، پایداری محیطی، عدالت و شمول اجتماعی ، ساختارهای زیربنایی، تولید و ... را از جمله این شاخص بندی عنوان کرد و افزود، مجموعه ای از 100 دانشگاه دنیا که دارای رنکینگ بالای جهانی هستند درارزیابی شاخص ها با سازمان ملل متحد همکاری می کنند و در حال حاضر درصدد هستیم تا دانشگاه هایی از ایران همچون واحد علوم و تحقیقات، دانشگاه تهران، شهید بهشتی ، واحد تاکستان دانشگاه آزاد را نیز در لیست دانشگاه های همکار سازمان ملل وارد کنیم .

منصور بیات معاون پژوهش و فن آوری واحد علوم و تحقیقات نیز در سخنانی گفت: خودکفایی شهری، منابع انسانی، پایداری در منابع درآمدی،توسعه زیربنایی و کیفیت زندگی ، آلودگی های زیست محیطی از جمله شاخص های مطرح در رتبه بندی جدید خواهد بود.

وی با بیان این مطلب که همایش تدوین شاخص های شکوفایی شهری که یکی از برنامه های سازمان ملل متحد در برنامه اسکان بشر است در واحد علوم و تحقیقات برگزار خواهد شد، افزود: رقابت سختی برای میزبانی این نشست از سوی سایر کشورهای دنیا ، با توجه به سطح علمی این برنامه و سطح علمی مدعوین آن صورت گرفته است که دانشگاه آزاد علوم و تحقیقات و تاکستان توانستند میزبانی آن را کسب کنند.

بیات ادامه داد: واحد علوم و تحقیقات با داشتن 535 هیات علمی تمام وقت و 220 هیات علمی نیمه وقت، دارای 26 هزار و 508 دانشجو و 46 هزار و 333 هزار فارغ التحصیل است.

وی  یادآور شد: این واحد دانشگاهی دارای 518 رشته – گرایش با 31 دانشکده و مرکز تحقیقاتی است.

معاون پژوهشی واحد علوم وتحقیقات گفت: این دانشگاه دارای 12 مجله علمی پژوهشی با مجوز وزارت علوم است که مجله بین المللی Ijest  یکی از آن موارد است که دارای بالاترین ضریب علمی است.

دکتر محمد بهرام زاده رئیس واحد تاکستان دانشگاه آزاد اسلامی نیز در این نشست مطبوعاتی گفت، این همایش از نظر تدوین رتبه بندی شهرهای درحال توسعه و توسعه یافته درجهان پر اهمیت است.

وی با بیان این مطلب که شاخص گذاری و ایجاد معیار سنجش شهرهای جهان مورد علاقه بسیاری از شهرهای دنیا بوده است گفت: همایش تدوین شاخص های رتبه بندی این شهرها بر بررسی سازه ها و موانعی می پردازد که رابطه انسان بامحیط زیست را قطع کرده است و سعی می شود توسعه، توام با احیاء جایگاه انسان و محیط به عنوان شاخص اصلی این همایش قرار گیرد.

دکتر بهرام زاده از انتشار بیانیه جهانی سازمان ملل در خصوص شاخص های رتبه بندی شهر های دنیا خبر داد و افزود: این بیانیه برای اولین بار و از ایران به تمام دنیا مخابره خواهد شد تا مرجع معتبری برای سایر برنامه های مرتبط با این شاخص های رتبه بندی در دنیا باشد.

وی گفت: انتشار این بیانیه از ایران در کنار توسعه اقتصادی و اجتماعی کشور موجبات معرفی بیش از پیش ایران اسلامی به جهان را فراهم می کند.

رئیس واحد تاکستان ادامه داد: برگزاری همایش دو روزه تدوین شاخص های شکوفایی (رتبه بندی) شهرها فرصت خوبی برای بررسی احیاء هویت محله های شهری کشورمان است .

وی از دانشگاه های کشور هایی چون ژاپن ، آمریکا ،اتریش ، انگلستان و ... به عنوان رقبای واحد علوم و تحقیقات برای برگزاری این همایش نام برد و افزود: با توجه به ظرفیت های بالای علمی واحد علوم و تحقیقات ، اساتید و اعضاء هیأت علمی نخبه این واحد دانشگاهی ، موقعیت جغرافیایی ایران در خاورمیانه و معماری تاریخی و جاذبه های توریستی کشورمان مسئولین سازمان ملل برآن شدند تا این همایش به عنوان پایلوت برنامه های بعدی این شاخص بندی در ایران برگزار شود.