به همت معاونت دانشجویی واحد علوم و تحقیقات :کارگاه آموزشی "انتخاب مناسب، ازدواج موفق" در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۴:۴۹ کد : ۴۰۵۴ اخبار
تعداد بازدید:۵۰۱
به همت معاونت دانشجویی واحد علوم و تحقیقات :کارگاه آموزشی "انتخاب مناسب، ازدواج موفق"  در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

ملازاده گفت: دین اسلام نخستین دینی است که در تاریخ بشریت مقوله ازداوج را با تمام جزئیات مورد بررسی قرار داده است.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر علیرضا ملازاده عضو هیأت علمی دانشگاه آزاد واحد آشتیان و دانشجوی دکتری روانشناسی آموزش کودکان واحد علوم و تحقیقات در کارگاه آموزشی "انتخاب مناسب، ازدواج موفق"  گفت: زمانی که سخن از ازدواج به میان می آید بسیاری از مردم خود را صاحب نظر می دانند و در بسیاری از موارد با اظهار نظرهای نادرست و تلقین عقاید خود مانع از ازدواج افراد می شوند.

وی با بیان اینکه دین اسلام اولین دینی است که در تاریخ بشریت مقوله ازداوج را با تمام جزئیات حتی تا مرحله طلاق مورد بررسی قرار داده است، افزود: آشنایی، بررسی و به کارگیری ملاکهای اسلام در امر ازدواج می تواند ازدواجی موفق را رقم زند و در نتیجه به یک زندگی توام با آرامش را منجر شود.

وی با ذکر این نکته که امروزه یکی از مشکلات و موانع اساسی در امر ازدواج رسم هایی نظیر مهریه بالا و برگزاری جشنهای نامزدی و... است، اظهار داشت: امروزه پافشاری خانواده ها بر این گونه رسم های نادرست خود مانعی برای ازدواج جوانان شده است.

ملازاده گفت: ابعاد گوناگونی بر مسئله ازدواج تأثیرگذارند ، از جمله آن می توان به مسائل اقتصادی، روانشناختی و جامعه شناختی، مدیریت ازدواج، بیولوژی، عقاید مذهبی، مسائل سیاسی و .... اشاره کرد که البته بهتر است نگرش به ازدواج بصورت چند بعدی صورت گرفته و مورد بررسی قرار گیرد.

دکتر ملازاده افزود: درک اهمیت ازدواج، از بین بردن شک و تردیدها پیرامون ازدواج،  داشتن برنامه برای ازدواج و انتخاب مناسب از جمله مواردی هستند که باید توجه ویژه ای به آن داشته باشیم.

وی داشتن ملاکهای نامناسب را موجب عدم موفقیت در ازدواج دانست و افزود: ملاک هایی که براساس شاخص های انسانی و مذهبی در امر ازدواج باشد، موفقیت آن را تضمین خواهد کرد .

ملازاده خاطر نشان کرد: مسئله تطابق شخصیتی از اهمیت قابل توجهی برخوردار است چراکه اگر دونفر  اختلاف شخصیتی زیادی داشته باشند ممکن است در اوایل زندگی مناسب بنظر آیند ولی در آینده به دلیل همین عدم تطابق دچار مشکل خواهند شد.

وی در ارتباط با مسئله تفاوت سنی در ازدواج گفت: قید ارقام و اعداد در ازدواج و کوچکتر یا بزرگتر بودن سن پسر از دختر ریشه خاصی ندارد و زیربنای این امر تنها در یک تفکر مرد سالارانه قرار دارد ، این در حالی است که پیامبر  اسلام (ص) 15 سال از حضرت خدیجه کوچکتر بوده است، هرچند اختلاف سن زیاد  نیز مناسب نیست .