سمینار آموزشی "مقدماتی بر زلزله شناسی" در واحد علوم وتحقیقات برگزار شد

۲۲ اردیبهشت ۱۳۹۲ | ۱۴:۴۱ کد : ۴۰۵۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۸

سمینار آموزشی "مقدماتی بر زلزله شناسی" با حضور عضو هیأت علمی ژئوفیزیک واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی در مرکز تحقیقات فیزیک پلاسمای این واحد برگزار شد.

 به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، دکتر مجید معهود عضو هیأت علمی ژئوفیزیک این واحد دانشگاهی در این سمینار آموزشی گفت: عامل اصلی زلزله، گرمای بیش از حد درون زمین و فشار ناشی از آن به سطح شکننده و جامد پوسته ای زمین است.

وی با بیان این مطلب که آزاد شدن ناگهانی انرژی درون زمین را زلزله گویند تصریح کرد: طبق نظریه واگنر قاره های زمین در ابتدا یک قاره به نام Pangaea بودند و به مرور زمان از هم جدا شده و قاره های کنونی را ایجاد کرده اند که یکی از واضح ترین راه های توجیه آن شکل هندسی آنهاست و اگر کنار هم قرار گیرند مانند پازل جفت می شوند.

دکتر معهود در این نشست تخصصی به مقایسه ی قدرت زلزله های بزرگ با انفجارات آتی پرداخت و ادامه داد: بمب اتمی هیروشیما برابر 3/6 ریشتر زلزله قدرت داشته است و تا به حال نیز در دنیا زلزله ای بزرگتر از 5/9 ریشتر نداشته ایم .

این عضو هیأت علمی واحد علوم و تحقیقات به نحوه ثبت زلزله ها توسط دستگاه های لرزه نگاشت Seismogram و چگونگی ثبت و تشخیص آنها از امواج دیگر ناشی از انفجارات یا تولید امواج مصنوعی توسط ماشین ها و دستگاه های کوبنده پرداخت و افزود: امواج زلزله به دو دسته ی اصلی bodywave و سطحی surfacewave تقسیم می شوند.

وی گفت: امواج اولیه در زمین به ترتیب با عبور از قسمتهای مختلف زمین به امواج ثانویه و سپس به امواج سطحی و در نهایت ایجاد زلزله ختم می شود

درپایان نیز دو انیمیشن درباره سونامی و انواع زلزله نمایش داده شد به سوالات دانشجویان به صورت تخصصی پاسخ داده شد.