رییس دانشگاه آزاد اسلامی در شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات خواستار شد:

۳۱ فروردین ۱۳۹۵ | ۲۲:۱۸ کد : ۴۰۰۸ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۸
تلاش مدیران واحد علوم و تحقیقات برای حفظ سرآمدی علمی واحد در سطح ملی و بین المللی
رییس دانشگاه آزاد اسلامی در شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات خواستار شد:
تلاش مدیران واحد علوم و تحقیقات برای حفظ سرآمدی علمی واحد در سطح ملی و بین المللی
شورای هماهنگی واحد علوم و تحقیقات با حضور دکتر میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی، دکتر عباسپور رئیس واحد، معاونان دانشگاه، روسای دانشکده‌ها و مدیران کل واحد علوم و تحقیقات صبح امروز برگزار شد.
دکتر میرزاده در این جلسه گفت: گزارش‌های ارائه شده نشان می‌دهد که این واحد در زمینه‌های علمی و پژوهشی گام‌های بلندی برداشته است که بسیار خوشحال کننده و امیدبخش است.
دکتر میرزاده، واحد علوم و تحقیقات را سرآمد سایر واحدهای دانشگاه آزاد اسلامی دانست و اظهار داشت: این واحد برای اینکه همچنان کیفیت علمی خود را حفظ کرده و در مسیر رشد قدم بردارد، باید بیش از سایر واحدها به رفع نواقص خود بپردازد.
وی افزود: از آنجا که دانشگاه آزاد اسلامی مخالفان بسیاری دارد که کار آنها شماتت و خرده گیری است، کار مدیران این واحد نسبت به رفع نواقص و حفظ شخصیت و شامخیت علمی واحد علوم و تحقیقات از حساسیت بالایی نسبت به سایر واحدها برخوردار است.
رئیس دانشگاه آزاد اسلامی خاطرنشان کرد: اگر ابتکار آیت الله‌هاشمی رفسنجانی در تأسیس دانشگاه آزاد اسلامی وجود نداشت، سیستم دولتی هیچ گاه نمی توانست کمک‌های مردمی را جذب و به یک الگوی جهانی توسعه علمی و فناوری تبدیل کند.
وی با اشاره به سال اقتصاد مقاومتی، اقدام و عمل گفت: ‌از آنجا که زیربنای اقتصاد مقاومتی، توسعه امور دانش بنیان است، واحد علوم و تحقیقات باید سعی کند در این زمینه نیز سرآمد و نمونه باشد و با کمک اعضای هیأت علمی و دانشجویان این واحد، انبوهی از شرکت‌های دانش بنیان را تأسیس کند.
میرزاده با تأکید بر اینکه استواری دانشگاه به حضور اعضای هیأت علمی تمام وقت در آن است، اظهار داشت: متأسفانه هنوز برخی از واحدهای ما فاقد اتاق اساتید هستند که این نقص مانع دسترسی دانشجویان به اساتید می‌شود. البته با کمک معاونت عمرانی، برخی از واحدها اقدام به ساخت اتاق اساتید کرده اند که باید در دیگر واحدها نیز مورد توجه قرار گیرد.
وی با اشاره به بکارگیری اعضای هیأت علمی تمام وقت به جای اساتید حق التدریس، تأکید کرد: بحث عدم نیاز به اساتید حق التدریس نیست بلکه بحث ما این است که اساتید حق التدریس احساس تعلقی به دانشگاه مانند یک عضو هیات علمی دائمی ندارند. برای توسعه شرکت‌های دانش بنیان، اخذ گرنت از صنعت و... باید به جذب اعضای هیأت علمی تمام وقت اهتمام ویژه داشت.
دکتر میرزاده خطاب به مسئولان و مدیران واحد علوم و تحقیقات گفت: علم دانشگاه باید به ثروت تبدیل شود و ما بیش از این نمی توانیم خود را به شهریه دانشجویان متکی کنیم. همانگونه که می‌دانیم، جمعیت جوان کشور رو به کاهش است و هرساله علاوه بر دانشجویان مقاطع کاردانی و کارشناسی، شاهد کاهش متقاضیان تحصیلات تکمیلی نیز هستیم. ضمن اینکه شما 2هزار و 300 رقیب دانشگاهی در سطح کشور اعم از دولتی و غیر دولتی هم دارید.
در ادامه این جلسه، رئیس دانشگاه آزاد اسلامی در جریان مشکلات و مسائل اعضای هیأت علمی و کارکنان واحد علوم و تحقیقات ازجمله بیمه، مالیات، افزایش حقوق اعضای هیأت علمی و... قرار گرفت و مقرر شد در جلسات آتی هیات رئیسه دانشگاه آزاد اسلامی به این مسائل به طور دقیق رسیدگی شود.