درپیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به جشنواره منطقه ای

۲۸ مهر ۱۳۹۲ | ۱۴:۴۲ کد : ۳۷۸۹ اخبار
تعداد بازدید:۳۶۲
بردباری، حق طلبی، پرهیز از افراط و تفریط از آموزه های مهم مکتب غدیر است
درپیام رئیس دانشگاه آزاد اسلامی به جشنواره منطقه ای
 بردباری، حق طلبی، پرهیز از افراط و تفریط از آموزه های مهم مکتب غدیر است

 دکتر حمید میرزاده در پیامی به جشنواره منطقه ای "غدیر" واحد علوم و تحقیقات تاکید کرده است : بردباری، حق طلبی، پرهیز از افراط و تفریط، اعتدال، انصاف، مبارزه با جهل و عوام فریبی از جمله آموزه های مهم مکتب غدیر است

 به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، دکتر حمید میرزاده رئیس دانشگاه آزاد اسلامی و رئیس این واحد دانشگاهی در پیامی به به جشنواره منطقه ای "غدیر" واحد علوم و تحقیقات  آورده است: الْیَوْمَ یَئِسَ الَّذِینَ کَفَرُواْ مِن دِینِکُمْ فَلاَ تَخْشَوْهُمْ وَاخْشَوْنِ الْیَوْمَ أَکْمَلْتُ لَکُمْ دِینَکُمْ وَأَتْمَمْتُ عَلَیْکُمْ نِعْمَتِی وَرَضِیتُ لَکُمُ الإِسْلاَمَ دِینًا (المائده، 3). بقاء اعتلاء و گسترش آیین اسلام، بی تردید مرهون رخداد بی مانند و تکرار ناشدنی غدیر است که در پی آن حقانیت و عصمت امامت تعریف می گردد و حجت بر همگان، اهل حق و باطل تمام می نماید و بگونه ای ابعاد زندگی بشری را متحول می سازد که برخی، عظمت آن را تاب نیاورده و راه انکار می پویند.

در بخش دیگری از این پیام آمده است: حوادث دردناک و ناگوار پس از رحلت پیامبر اکرم (ص) هر چند کام پیروان مکتب امامت را تلخ نمود اما غدیر، مکتبی پدید آورد که آموزه های آن تا به امروز باقی است. بردباری، حق طلبی، پرهیز از افراط و تفریط، اعتدال، انصاف مبارزه با جهل و عوام فریبی از جمله آموزه های مهم این مکتب است که عصاره آن را بر مجموعه گران سنگ نهج البلاغه می توان یافت. آن چه امروز بر عهده محافل علمی و فرهنگی است اتخاذ رویکرد علمی و پژوهشی در بررسی رویدادهای تاریخ اسلام به ویژه رویدادهایی است که می توانند منشاء اتحاد یا تفرقه باشند از آن جا که بهره گیری ار دیدگاه های مختلف در این زمینه ضامن استواری و استحکام تحقیق است ایجاد فرصت مناسب برای بیان آزادانه و تحلیل دیدگاه های مختلف اهمیت فراوان دارد.

در این پیام تاکید شده است: تحمل افکار و اندیشه های ناموفق و پرهیز از تفسیر به رای در این زمینه باعث می شود نظیر بسیاری از نا به هنجاری ها و بداخلاقی هایی که جهان اسلام امروز شاهد آن است جای خود را به ثبات و آرامش به فرهنگ عمومی مترقی بدهد بهره گیری از آثار و اندیشه های پژوهشگران منصف و انتخاب شیوه های صحیح علمی و پژوهشی از دیگر ابعاد مهم این عرصه قلمداد می گردد چرا که تنها اقناع می تواند راه حل اختلاف عقاید و سلایق باشد و تندی و تعصب کورکورانه در این راه، ابزاری ناکارآمد است.

 در پایان این پیام آمده است: اینجانب ضمن تشکر از معاونت فرهنگی دانشگاه و منطقه 8 دانشگاه و دست اندرکاران برگزاری این همایش در واحد علوم و تحقیقات، امیدوارم دستاوردهای حاصل از آن موجب رضای خداوند سبحان و زمینه ساز معرفی هر چه بیشتر فرهنگ امامت و ولایت باشد.