در آئین گشایش همایش علمی دانشجویان علوم تغذیه واحد علوم و تحقیقات عنوان شد

۲۹ اردیبهشت ۱۳۹۵ | ۱۳:۱۵ کد : ۳۷۸۶ اخبار
تعداد بازدید:۴۱۶
88 درصد مردم ایران الگوی تغذیه مناسب ندارند
در آئین گشایش همایش علمی دانشجویان علوم تغذیه واحد علوم و تحقیقات عنوان شد
88 درصد مردم ایران الگوی تغذیه مناسب ندارند
سالانه حدود 42 لیتر نوشابه در ایران مصرف می شود
همایش علمی دانشجویان علوم تغذیه واحد علوم و تحقیقات دانشگاه آزاد اسلامی با حضور متخصصان و محققان این حوزه ، اساتید و دانشجویان  کار خود را آغاز کرد .
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر علی کمیلی رییس همایش و رییس دانشکده علوم پزشکی این واحد در این همایش گفت : با وجود گذشت 2 سال از همایش بین المللی تغذیه ، جای خالی همایشی که مختص به دانشجویان این رشته باشد کاملا حس می شد به  همین منظور واحد علوم و تحقیقات با همکاری انجمن غذا و تغذیه حامی سلامت ایران  این همایش را طرح ریزی کرد.
دکتر کمیلی ارتقاء جایگاه تغذیه وسلامت کشور، ارتقاء علمی دانشجویان تغذیه، افزایش روحیه تحقیق و تفحص در سطح دانشجویان  ،افزایش روحیه خودباوری دانشجویان و  ساختارسازی علمی و عملی برای دانشجویان را از اهداف اساسی این همایش عنوان کرد و ادامه داد : در کمیته علمی  همایش و جهت افزایش توان و بار علمی آن سعی شده از همکاران دانشگاه های علوم پزشکی سراسر کشور به نحو احسن بهره گرفته شود .
وی همچنین در ادامه از حامیان معنوی این همایش از جمله دفتر بهبود تغذیه وزارت بهداشت درمان و آموزش پزشکی، دانشکده علوم تغذیه دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی، مرکز تحقیقات رشد و نمو کودکان دانشگاه علوم پزشکی اصفهان، دانشگاه علوم پزشکی ارومیه و اهواز ، کمیته پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی شهیدبهشتی ،  مرکز ایران کنفرانس و مرکز سیویلیکا تقدیر و تشکر به عمل آورد .
دکتر زهرا عبدالهی مدیرکل دفتر بهبود تغذیه جامعه وزارت بهداشت نیز در این همایش با بیان اینکه امروزه اهمیت تغذیه بیش از پیش در اولویت فرایند کنترل و ارتقاء سلامت جامعه قرار گرفته است، گفت: براساس آخرین آمار بالغ بر 52 درصد مرگ و میرها در جهان، ناشی از بیماریهای غیر واگیر مرتبط با تغذیه نظیر بیماریهای قلبی و عروقی، سرطان، دیابت و ... است.
وی با بیان اینکه تغذیه سالم در پیشگیری از ابتلا به بیماریهای غیر واگیردار نقش بسزایی ایفا می کند، افزود: تغذیه ناسالم و نامناسب عوارضی نظیر افزایش فشار خون، اضافه وزن، دیابت، مشکلات قلبی و عروقی، سرطان و ... را به دنبال دارد. از این رو بحث تغذیه نیازمند توجه ویژه ای از سوی تمامی اقشار جامعه است.
دکتر عبداللهی با اشاره به اینکه براساس آمار بهداشت جهانی، 35 میلیون از 58 میلیون مرگ در جهان ناشی از بیماریهای غیر واگیردار است، افزود: در ایران به جرأت می توان گفت مهمترین علت مرگ بیش از 70 درصد مردم ناشی از بیماریهای غیر واگیردار مرتبط با تغذیه است.
وی ادامه داد: متأسفانه الگوی تغذیه ای در ایران مناسب نیست و حدود 88 درصد مردم تغذیه ای نامناسب دارند. مصرف روغن، نمک، قند و شکر در ایران بسیار بالا است. سالانه حدود 42 لیتر نوشابه در ایران مصرف می شود.این عوامل باعث شده که متأسفانه روند افزایش وزن و چاقی روز به روز تندتر و بیشتر از گذشته بویژه در میان کودکان شود.
دکتر عبداللهی با اشاره به طرح تحول سلامت در حوزه بهداشت گفت: از جمله اقدامات خوبی که در این طرح به آن توجه شده است، بکارگیری کارشناسان تغذیه برای ارائه مشاوره و دسترسی آسان و بیشتر مردم به این مشاوره ها است.
وی افزود: کارشناسان تغذیه در حوزه طرح تحول سلامت نقشی بسیار کلیدی دارند، بهره مندی مردم از آموزشهای تغذیه ای بخصوص در حوزه پیشگیرانه و مدیریت تغذیه ای در خانواده ها  با کمک کارشناسان تغذیه نقش کلیدی است که آنها در طرح تحول سلامت ایفا می کنند.
 عضو هیأت علمی دانشکده علوم پزشکی واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه قطعا نظام سلامت کشور نیازمند کارشناسان تغذیه مجرب است، تصریح کرد: خوشبختانه دانشجویان تغذیه واحد علوم و تحقیقات بسیار فعال هستند. به نحوی که در اکثر مراکز سلامت دانش آموختگان این واحد مشغول به ارائه خدمات آموزشی و مشاوره ای در تغذیه هستند.
وی افزود: وزارت بهداشت در تعامل خوبی با دانشگاه ها قرار دارد. به عنوان مثال از جمله فعالیت هایی که این وزارتخانه در تعامل با مراکز علمی نظیر واحد علوم و تحقیقات دارد می توان به برگزاری جلسات و کارگاه های آموزشی از سوی وزارت

بهداشت و همچنین ظرفیت سازی و ارتقاء توانمندی کارشناسان تغذیه فعال در شبکه بهداشت درمانی کشور با ادامه تحصیل در مقاطع تحصیلات تکمیلی اشاره کرد.
دکتر سید علی کشاورز مدیر گروه تغذیه بالینی دانشکده علوم تغذیه و رژیم شناسی دانشگاه علوم پزشکی در این همایش به بررسی اهمیت تغذیه ورزشکاران پرداخت و گفت : تعادل سلامت جسمی ،روانی و اجتماعی از ملزومات یک ورزشکار حرفه ای و موفق است .
دکتر کشاورز عوامل موثر بر راندمان فعالیتهای عضلانی یک ورزشکار را شامل تغییرات کیفی و کمی در مواد غذایی ، تعادل در غذاهای مصرفی و ... دانست و ادامه داد : سیاست آب برای ورزشکاران ضروریست به همین منظور باید میزان نوشیدنی های ورزشکاران کاملا کنترل شده و دقیق باشد .
وی خاطر نشان کرد: مکمل های غذایی در ورزشکاران همچون شمشیر دولبه است درواقع باید به فواید و عملکردهای ریزمغذی ها توجه ویژه ای داشت و قدرت مکملهایی مثل ال _ آرژنین ، کارنیتین و جنسینگ در عضله سازی و افزایش نیرو و توان جسمی در ورزشکاران بر هیچ کس پوشیده نیست .
مدیر گروه تغذیه بالینی دانشگاه علوم پزشکی  در خصوص لزوم مصرف متعادل سدیم در ورزشکاران گفت : در صورتی که یک ورزشکار میزان سدیم دریافتی کمی داشته باشد آثار و علائمی مثل بی قراری عصبی ، کرامپهای عضلانی  ، ضعف بدنی ، بی خوابی و تب را به دنبال خواهد داشت .
لازم به ذکر است در همایش علمی دانشجویان علوم تغذیه واحد علوم و تحقیقات پیام دکتر ربابه شیخ الاسلام رئییس انجمن علمی غذا و تغذیه حامی سلامت ایران و دبیر علمی این همایش قرائت شد .