ابلاغ اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی از سوی وزارت علوم

۲۸ مرداد ۱۳۹۲ | ۱۹:۰۶ کد : ۳۷۳۴ اخبار
تعداد بازدید:۲۳۰

خبرگزاری آنا: مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم گفت: اسامی ۲۵۱ نشریه نامعتبر بین‌المللی برای آگاهی محققان ایرانی به دانشگاه‌ها ارسال شده است.

به گزارش گروه دانشگاه خبرگزاری آنا، مظفر شریفی گفت: بخش قابل توجهی از دستاوردهای پژوهشی محققین کشور به صورت مقالات علمی- پژوهشی به زبان انگلیسی در نشریات خارج چاپ می‌شود که انتشار این مقالات در نمایه‌های معتبر بین‌المللی، تعیین کننده رتبه علمی کشور ما هستند.

وی افزود: بخش قابل توجهی از مقالات نیز در داخل کشور تولید می‌شود که در نشریات داخل به چاپ می‌رسند.
مدیرکل پژوهشی وزارت علوم خاطرنشان کرد:نکته‌ای که در طول سال‌های گذشته وجود داشت این بود که اخبار متعددی به دست ما می‌رسید که تعدادی از نشریات از سطح کمی و کیفی مطلوبی برخوردار نیستند و برای خیلی از این‌ نشریات تنها بحث پولی و مالی مطرح است.

شریفی با اشاره به انتشار ناخواسته برخی مقالات ایرانی در نشریات نامعتبر گفت: طبیعی است که تعدادی از محققین ما نیز عمدتا ناخواسته و ناشی از عدم اطلاع از وضعیت این نشریات،مقالات خودشان را در این نشریات چاپ می‌کردند، این مقالات، اسناد بسیار خوبی بودند که قابلیت چاپ در مجلات بهتر را داشتند و حتی در نشریات خوب داخل کشور به چاپ می‌رسیدند.
وی افزود: ما این عارضه را  شناسایی کردیم و تیمی برای شناسایی این نشریات در معاونت پژوهش و فناوری در وزارت علوم تشکیل شد.

مدیرکل دفتر سیاست‌گذاری و برنامه‌ریزی امور پژوهشی وزارت علوم با اشاره به استفاده از تجربیات دانشگاه‌ها در این زمینه تصریح کرد: اساتید و کارشناسان، بررسی این نشریات را در دستور کار خود قرار دادند و ما در این راه از تجربه دانشگاه‌ها نیز استفاده کردیم و این مسئله به این دلیل بود که خیلی از دانشگاه‌ها به خودی خود در هیئت ممیزه‌های خودشان در معاونت‌های پژوهشی به این موضوع آگاه بودند و مستقیما فعالیت‌هایی را در این زمینه انجام داده بودند.

شریفی در توضیح اهداف کارگروه شناسایی نشریات نامعتبر تاکید کرد:این تیم اولا به منظور بررسی وضعیت نشریات خارجی و دوما برای ایجاد وحدت‌رویه و یکسان سازی برخورد با این موضوع در کشور و ضمنا برای اینکه یک لیست کاملا کارشناسی شده‌ای از نشریات معتبر ایجاد کنیم، فعالیت خود را آغاز کرد و در اواخر سال 91 اولین لیست با 52 مورد از نشریات نامعتبر ارائه شود .

وی افزود: پس از گردآوری لیست اولیه در حال حاضر دو لیست دیگر آماده شده و تعداد نشریات نامعتبر به 251 مورد رسیده و در این لیست تعدادی از نشریات رژیم صهیونیستی نیز به عنوان نشریات نامعتبر قرار گرفته که این مسئله برای همدردی با مردم مظلوم کشور فلسطین در نظر گرفته شده است.

شریفی در پایان با اشاره به ممنوعیت چاپ مقالات علمی ایرانی در نشریات نامعتبر خاطرنشان کرد: چاپ مقالات علمی ایرانی در نشریات نامعتبر ممنوعیت دارد و محقق ممکن است مقاله‌اش را در این نشریات چاپ کند اما در امتیازدهی و ارتقای سالانه امتیازی برای او در نظر گرفته نمی‌شود، هر چند این ممنوعیت برای مقالاتی که قبل از صدور لیست نشریات نامعتبر چاپ شده‌اند، لحاظ نمی‌شود.