مدیر پژوهش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در واحد علوم و تحقیقات:

۲۴ تیر ۱۳۹۲ | ۱۴:۵۰ کد : ۳۶۸۳ اخبار
تعداد بازدید:۳۴۲
امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص به حجاب و نماز نیست

امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص به حجاب و نماز نیست

مدیر پژوهش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در کارگاه امر به معروف و نهی از منکر ویژه اساتید واحد علوم و تحقیقات گفت: امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص به حجاب و نماز نیست.

به گزارش اداره کل روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات ، دکتر محمد حسین توانایی مدیر پژوهش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور در این واحد دانشگاهی گفت: در مقوله امر به معروف و نهی از منکر انتقادپذیری، انعطاف پذیری و تفکر انتقادی حائز اهمیت است.

وی به آیه 71 سوره توبه اشاره کرد و گفت: مفهوم این آیه از قرآن مجید اشاره به دوستی و همدلی بین مردان و زنان یک جامعه دارد که همچون دوست، یکدیگر را از بدی ها نهی می کنند و این اشاره به مفهوم دوستی در امر به معروف و نهی از منکر دارد.

حجت الاسلام توانایی اذعان داشت: همه انسانها اولویت اولشان مراقبت از خود و خانواده شان است، که این امر بدون توجه به محیط و افراد اطرافمان امکان پذیر نیست .

وی تصریح کرد: امروزه در بسیاری از کشورهای دنیا بخصوص کشورهای اروپایی قانونی وضع شده است که براساس آن اگر کسی تخلفی رامشاهده کند و بدان توجهی نکرده و آنرا گزارش نکند، خود نیز متخلف است، این همان امر به معروف و نهی از منکری است که دین مبین اسلام 1400 سال پیش مطرح کرده است.

مدیر پژوهش ستاد امر به معروف و نهی از منکر کشور با بیان اینکه امر به معروف و نهی از منکر یک وظیفه همگانی است، افزود: صرف اجرای امر به معروف و نهی از منکر تنها توسط روحانیون و یا اساتید معارف کافی نیست، بلکه اساتید سایر دروس به واسطه تأثیری که بر روی دانشجویان دارند نیز باید توجه ویژه ای به این امر داشته باشند.

وی ادامه داد: امر به معروف و نهی از منکر نباید بصورت سلیقه ای و خود سرانه صورت پذیرد، بلکه دارای قواعد خاص خود است و باید مواردی چون شناخت معروف، تکرار شدن منکر، احتمال تأثیر، احتمال ضرر مد نظر قرار داده شود.

دکتر توانایی با اشاره به اینکه برخورد خصمانه در خصوص امر به معروف و نهی از منکر موجب دوری و دلزدگی از این امر مقدس می شود، افزود: تکریم، احترام ، تذکر دلسوزانه ، تذکر همگانی، تأثیر پذیری و تقدیر و تشکر جزء لاینفک امر به معروف و نهی از منکر است.

وی گفت: امر به معروف و نهی از منکر تنها مختص به مسئله حجاب و نماز نیست و این امر الهی دارای ابعادی  بسیار گسترده ، به خصوص در مسائل اجتماعی و رفتار اجتماعی بشر است.