توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:

۲۳ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۳:۵۴ کد خبر : ۳۶۲۴ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۴
ربات لابستر مورد استفاده در صنایع پتروشیمی طراحی و ساخته شد
توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات صورت گرفت:
ربات لابستر مورد استفاده در صنایع پتروشیمی طراحی و ساخته شد
ربات لابستر توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات طراحی و ساخته و همزمان با یازدهمین دوره مسابقات بین المللی ربوکاپ آزاد ایران توسط تیم Octagon Robotech این واحد رونمایی شد.
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات آرش احمدی نیا دانشجوی کارشناسی ارشد رشته مکاترونیک و سرپرست تیم رباتیک این واحد گفت: طراحی ربات لابستر براساس الگوبرداری از ساختار آناتومی خرچنگ دریایی (Labester) الهام گرفته شده است.
وی افزود: دراین ربات 4 جفت پا در طرفین و یک دم انتهایی وجود دارد که نیروی پیشران ربات را تأمین می کند. همچنین با حرکت ترکیبی پاها براساس الگوریتم حرکتی جاندار آبزی، این ربات توانایی تغییر جهت با مانوری بالا را دارا  است.
احمدی نیا ادامه داد: بخش کنترلی ربات لابستر دارای سه مفصل حرکتی و با استفاده از ضرایب حرکتی موجی بدن ماهی قزل آلا  تعبیه شده است که این امر بر سرعت نسبی ربات خواهد افزود. همچنین تغییر عمق و حرکت در بستر دریاها از جمله ویژگی های بارز این ربات است که موجب افزایش کارایی آن شده است.
وی ادامه داد: با توجه به طراحی و کارایی تعریف شده برای  ربات لابستر، این رباط در صنایع پتروشیمی به منظور بازدید از لوله های سوخت رسانی، جانور شناسی، فعالیت های تحقیقاتی به منظور تصویر برداری و آنالیز محیط در زیر آب کاربرد فراوانی خواهد داشت.
سرپرست تیم رباتیک واحد علوم و تحقیقات با بیان اینکه طراحی و ساخت ربات لابستر از مهر ماه سال گذشته آغاز شده و در حال حاضر در مرحله‌ی آزمایشگاهی قرار دارد، افزود: براساس برنامه و با یاری خداوند متعال این ربات تا شش ماه آینده وارد مرحله ساخت نمونه صنعتی خواهد شد.