دومین نشست تخصصی کاربرد GIS در اجرای پروژه های جغرافیایی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد

۲۵ فروردین ۱۳۹۵ | ۱۵:۵۸ کد : ۳۵۲۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۸۱
دومین نشست تخصصی کاربرد GIS در اجرای پروژه های جغرافیایی در واحد علوم و تحقیقات برگزار شد
 دومین نشست انجمن علمی جغرافیا با موضوع کاربرد GIS در اجرای پروژه های جغرافیایی ، با حضور جمعی از اساتید و دانشجویان برگزار شد. 
به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات دکتر فریده اسدیان عضو هیات علمی این واحد در این نشست گفت:  یکی از مهمترین کاربرد GIS ، انجام پروژه های جغرافیایی است که یکی از موارد آن تولید نقشه های جغرافیایی است. جغرافیا تمام حرف ها و موارد خود را با نقشه عنوان می کند. 
وی با بیان اینکه ما با استفاده از این سیستم می توانیم نقشه های دقیق و خوبی را تهیه کنیم ، افزود: GIS فقط در جغرافیا کاربرد ندارد بلکه در سیستم GPS ، زمین شناسی ، محیط زیست ، منابع طبیعی ، برنامه ریزی شهری و موارد بسیار دیگری نیز مورد استفاده قرار می گیرند.
دکتر اسدیان با بیان کاربرد های  GIS در جغرافیا گفت: کاربرد GIS در جغرافیا ، به خصوص جغرافیای سیاسی دامنه گسترده ای دارد. به عنوان مثال طرح پژوهشی یکی دانشجویان برای وزارت خارجه ،  تولید نقشه ی محل سفارت خانه ها در تهران و مسیر های دسترسی به آن ها بود که در آینده برای مسیر های دسترسی به آن ها تجدید نظر صورت بگیرد. این پژوهش با کمک GIS  به خوبی تولید و مورد تایید قرار گرفت. 
وی افزود : GIS در برنامه ریزی شهری نیز بسیار موثر است. یکی از این موارد ، شبیه سازی چشم انداز های شهری در محیط GIS است.در رصدخانه تهران که در برج میلاد واقع است ،  با استفاده از این برنامه ،  تصویر ماهواره ای تهران به صورت سه بعدی تهیه و ارتفاعات ، دره ها و شبکه های آب و موارد دیگر در آن مشخص شده است. 
این استاد دانشگاه ادامه داد: نقشه های تهیه شده ، در مدیریت شهری بسیار مورد استفاده قرار می گیرند. از کاربرد های GIS در مدیریت شهری می توان به پایان نامه یکی از دانشجویان اشاره کرد که طرح  تجمیع و تفکیک نام دارد و در مورد نوسازی بافت های فرسوده است. در این طرح با استفاده از سیستم GIS ، تبدیل مجموعه ای از بافت های فرسوده به برج های چند طبقه و فواید و معایب آن مورد بررسی قرار گرفته است.