در قالب یک طرح پژوهشی صورت گرفت:

۰۷ دی ۱۳۹۳ | ۱۱:۳۷ کد خبر : ۳۵۱۴ اخبار
تعداد بازدید:۲۷۹
بررسی استحصال آب باران از سطح پشت بام ساختمان­ها توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات
در قالب یک طرح پژوهشی صورت گرفت:

بررسی استحصال آب باران از سطح پشت بام ساختمان­ها توسط دانشجوی واحد علوم و تحقیقات

 دانشجوی دکتری مهندسی عمران آب واحد علوم و تحقیقات، در قالب یک طرح پژوهشی به بررسی استحصال آب باران از سطح پشت بام ساختمان­ها با همکاری مؤسسه تحقیقات آب وزارت نیرو پرداخته است.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، مهندس محمد حسین رشیدی مهرآبادی با بیان اینکه امروزه اکثر شهرهای ایران برای تأمین آب با مشکل روبه­رو هستند، گفت: این طرح به ارزیابی پتانسیل استحصال و ذخیره­سازی آب باران از سطح پشت بام ساختمان­های مسکونی در شهر تهران می‌پردازد.

دانشجوی دکتری مهندسی عمران آب ادامه داد: در این پژوهش، طراحی و ساخت پایلوت­های شبیه­ساز سیستم سطوح آبگیر باران و نمونه­گیری و آزمایش از آب باران در آزمایشگاه منجر به تحلیل و بررسی کیفیت آب باران برای بارندگی­های مختلف شده است.

وی با اشاره به مزایای این طرح پژوهشی اظهار داشت: استحصال آب باران در مناطق شهری، می­تواند بخشی از نیاز مصارف غیرشرب را تأمین نماید. همچنین آبیاری فضای سبز یکی از اهداف استحصال آب باران در مناطق شهری محسوب شده و این آب در واقع نقش مکمل آب آبیاری را ایفا می­نماید.

رشیدی مهرآبادی تصریح کرد: افزایش سطح ایستابی آب زیرزمینی از طریق تغذیه مصنوعی، بهبود کیفیت آب زیرزمینی، کاهش حجم سیلاب و آبگرفتگی شهری و به دنبال آن کاهش پخش زباله­های شهری در مواقع سیلاب از دیگر مزایای استفاده از سیستم­های سطوح آبگیر آب باران در مناطق مسکونی است.

این دانشجوی واحد علوم و تحقیقات با اشاره به کاهش کیفیت آب باران در صورت عدم استحصال درست از آن، افزود: پیش از آنکه بارش منجر به سیلاب گردد، یا در سطح شهر آلوده یا به صورت تبخیر از دسترس خارج شود، می‌توان به کمک سیستم­های سطوح آبگیر باران، آن را جمع‌آوری، ذخیره و مورد استفاده قرار داد.

رشیدی مهرآبادی طراحی و اجرا سیستم‌های سطوح آبگیر باران در شهرها و روستاها برای تأمین مصارف آبی را راه حلی عملی در کاهش بحران فزاینده تأمین آب برای شهروندان دانست و ابراز امیدواری کرد: طراحی و اجرا این نوع سیستم­ها در مناطق شهری و روستایی با انجام مطالعات و تحقیقات دقیق و مهندسی امکان پذیر است.

لازم به ذکر است، مطالعات و پژوهش­های مهندس محمد حسین رشیدی مهرآبادی، تحت نظارت آقای دکتر بهرام ثقفیان، استاد گروه مهندسی عمران واحد علوم و تحقیقات، برای بررسی طراحی و ارزیابی اجرا سیستم­های سطوح آبگیر آب باران در مناطق مسکونی در شهرهای ایران در حال انجام بوده و نتایج این تحقیقات تاکنون در قالب مقالات، کتاب و گزارش در مجامع علمی و ملی ارائه شده است.