اجرای ۸۰ طرح پژوهشی برون دانشگاهی با تکیه بر ظرفیت های علمی تحقیقاتی دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست

۰۹ تیر ۱۳۹۹ | ۰۹:۱۳ کد : ۱۲۹۱۹ اخبار
تعداد بازدید:۱۱۹
رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست واحد علوم وتحقیقات ضمن تاکید بر انجام فعالیت های آموزشی و پژوهشی متنوع با رعایت پروتکل های بهداشتی در ایام شیوع ویروس کوید-۱۹ به تشریح عملکرد این دانشکده در طی یک سال گذشته پرداخت.

دکتر مصطفی پناهی رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست این واحد گفت: در ایام شیوع کرونا و تعطیلی کلاس های حضوری، از 460 عنوان درسی برنامه ریزی شده در این دانشکده، حدود 72درصد کلاس‌ها به صورت برخط (آنلاین) و الباقی به صورت تولید محتواهای آموزشی صوتی و تصویری (آفلاین) در دسترس دانشجویان قرار گرفته است.  

  • دفاع از 335 پایان نامه و رساله در دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست 

وی با بیان اینکه  از اسفند 97 تا اسفند 98، حدود 263 پایان نامه در مقطع کارشناسی ارشد و 72 رساله در مقطع دکتری در این دانشکده دفاع شده است، افزود: موضوعات تعریف شده برای پروژه‌های پژوهشی و پایان نامه‌های مقاطع تحصیلات تکمیلی، عمدتا دارای جنبه های کاربردی بوده و ناظر بر حل بخشی از معضلات و چالش های ‌محیط‌زیستی موجود در کشور بوده و یا به توسعه روش‌ها و فناوری‌های سازگار با ‌محیط‌زیست اختصاص داشته است. 
رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست واحد علوم و تحقیقات با اشاره به جایگاه و ظرفیت بالای این دانشکده در ارتباطات علمی با سایر مراکز و موسسات تحقیقاتی داخل و خارج کشورگفت: مجلات علمی پژوهشی برای بازنشر دستاوردهای تحقیقات دانشگاهی و کاربردی شدن آن ها سخت پراهمیت است و این دانشکده دارای مجلات و فصلنامه های معتبر و شناخته شده ای در این زمینه است: فصلنامه های علوم و تکنولوژی ‌محیط‌زیست، انسان و ‌محیط‌زیست، پایداری، توسعه و ‌محیط‌زیست، منابع طبیعی تجدید شونده، IJEWR ، IJEST و IJMASE  از مهم ترین مجلات علمی-پژوهشی داخلی و دارای رتبه بندی بین‌المللی این دانشکده هستند.
وی تصریح کرد: مجله IJEST در ISI نمایه  است و با ضریب تأثیر ۳۹/۲، یکی از معتبرترین مجلات حوزه محیط زیست کشور به شمار می رود. همچنین انتشار حداقل 50 عنوان مقاله ISI در نشریات معتبر بین المللی و رقمی در همین حدود در نشریات علمی-پژوهشی معتبر داخل کشور گویای سطح کیفی عملکرد این دانشکده در سال گذشته بوده است. 

  • تألیف و ترجمه بیش از 30 جلد کتاب تخصصی زیست محیطی 

دکتر پناهی خاطرنشان کرد: از جمله اقدامات این دانشکده در راستای رفع معضلات ‌محیط‌زیستی کشور می‌توان به برگزاری نشست های تخصصی با موضوعات مربوط به بزرگداشت روزجهانی ‌محیط‌زیست، مدیریت پسماند، تدارک مقدمات برگزاری سومین همایش ملی حقوق ‌محیط‌زیست، تألیف و ترجمه بیش از 30 جلد کتاب تخصصی در سال های اخیر، تلاش برای تنویر( روشن کردن ) افکار عمومی دررابطه با مشکلات و چالش های ‌محیط‌زیستی کشور از طریق همکاری با رسانه ها، فعالیت های مرتبط با تشکیل اتاق فکر برنامه‌های ‌محیط‌زیستی شبکه دو سیما اشاره کرد.
به گفته رئیس دانشکده منابع طبیعی و محیط زیست واحد علوم و تحقیقات، عضویت در کمیته های ملی مرتبط با موضوعات ‌محیط‌زیستی، انجام فعالیت های علمی و تخصصی از طریق مشارکت در تشکیل کارگروه های فنی با دستگاه های مختلف (سازمان حفاظت ‌محیط‌زیست، سازمان شیلات، وزارت نیرو، وزارت نفت) و اجرای بیش از 80 عنوان طرح پژوهشی برون دانشگاهی از اقدامات قابل توجه این دانشکده برای رفع مسائل زیست محیطی کشور بوده است.