دستگاه طیف سنجی رامان واحد علوم و تحقیقات راه‌اندازی مجدد شد

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۹ کد : ۱۲۵۸۵ اخبار
تعداد بازدید:۱۵۰
در ادامه فرآیند تعمیر و نوسازی تجهیزات آزمایشگاهی واحد علوم و تحقیقات، دستگاه طیف سنجی رامان «Raman Spectroscopy» این واحد دانشگاهی با راه‌اندازی مجدد، آماده ارائه خدمات به استادن، دانشجویان و محققان شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، روش رامان یک روش طیف سنجی است که بر اساس پدیده پراکندگی حاصل از برهم‌کنش بین نور و ماده بنا نهاده شده و کاربردهای زیادی پیدا کرده است. این روش طیف سنجی معمولا برای پیدا کردن ساختار یک مولکول و شناسایی گروه‌های عامل موجود در ترکیبات، در حوزه‌های پزشکی، داروسازی، علوم تغذیه، علوم دفاعی و شیمی مورد استفاده قرار می‌گیرد.
مدل دستگاه طیف سنج رامان واحد علوم و تحقیقات، از نوع FT-Raman 960 است. در این دستگاه از لیزر nm 1064 به عنوان منبع تابش استفاده شده است. محدوده طول موج  قابل اندازه‌گیری با این دستگاه cm-1400 تا 4000 است. 
طیف سنجی رامان مطالعه نوعی از برهمکنش بین نور و ماده است که در آن نور دچار پراکندگی غیر الاستیک می شود. در آزمایشهای طیف سنجی رامان، فوتونهای تک طول موج روی نمونه متمرکز می شود و عموماً لیزر به عنوان چشمه تکفام شدت بالا به کار می رود. فوتونها با مولکول ها برهمکنش می کنند و بازتابیده، جذب یا پراکنده می شوند. طیف سنجی رامان فوتونهای پراکنده شده را مطالعه می کند. طیفهای رامان هر مولکول، منحصر به فرد است. از این رو می توان از آن مانند« اثر انگشت» در تشخیص ترکیبات مولکولی روی یک سطح، درون یک مایع یا در هوا استفاده کرد.

گفتنی است این دستگاه که واقع در مجتمع آزمایشگاهی زکریای رازی واحد علوم و تحقیقات است از تاریخ 97/11/1 تا 98/10/14 به مدت یکسال از چرخه ارائه خدمات خارج شده بود که با تعمیر و نوسازی، مجدداً آماده ارائه خدمات به استادان، دانشجویان و محققان شد.
این دستگاه قابلیت ارائه خدمات به رشته های شیمی، پلیمر، نانوتکنولوژی، مهندسی مواد و سرامیک را دارد.
قابل ذکر است دستگاه های دیگری که در آینده ای نزدیک آماده بهره برداری مجدد می شوند، عبارتند از: کروماتوگرافی یونی، TGA، SIMS