امکان ارائه تصاویر دیجیتال با تجهیز دستگاه میکروسکوپ الکترونی عبوری واحد علوم و تحقیقات ایجاد شد

۲۶ بهمن ۱۳۹۸ | ۱۴:۴۳ کد : ۱۲۵۸۲ اخبار
تعداد بازدید:۱۳۴
پس از بازسازی دستگاه‌ میکروسکوپ الکترونی عبوری (Transmission Electron Microscope)، در تیرماه سال جاری، با تجهیز این دستگاه، امکان ارائه تصاویر دیجیتال از نتایج آزمایشگاهی نیز فراهم شد.

به گزارش روابط عمومی واحد علوم و تحقیقات، میکروسکوپ‌های الکترونی عبوری (TEM) ابزارهایی ویژه در مشخص نمودن ساختار و مورفولوژی مواد محسوب می‌شوند که مطالعات ریزساختاری مواد با قدرت تفکیک بالا، و بزرگنمایی خیلی زیاد را امکان‌پذیر می‌سازند. علاوه بر این از این میکروسکوپ‌ها جهت مطالعات ساختارهای بلور، تقارن، جهت‌گیری و نقائص بلوری می‌توان استفاده نمود. این موارد سبب شده است که TEM امروزه به یک ابزار بسیار مهم در بسیاری از تحقیقات پیشرفته فیزیک، شیمی، بلورشناسی، علم مواد و زیست‌شناسی شناخته شود.
 با استفاده از دستگاه TEM می‌توان جسمی به اندازه چند انگستروم نظیر اجزای موجود در یک سلول یا مواد مختلف با ابعادی نزدیک به اتم را مشاهده کرد. همچنین با این نوع میکروسکوپ حتی می‌توان نحوه قرار گرفتن اتم‌ها در یک ماده را مورد بررسی قرار داد. 
این دستگاه که مستقر در ساختمان فنی و مهندسی واحد علوم و تحقیقات است کاربردهای وسیعی در رشته‌های علمی گوناگونی نظیر فیزیک، شیمی، علوم زیستی، علم مواد، متالورژی و … دارد که پس از بازسازی مجدد این دستگاه در تیرماه سال جاری، امکان ارائه تصاویر دیجیتال از نتایج آزمایشگاهی نیز فراهم شده است که می‌تواند کمک شایانی به تحقیقات علمی کند.